Χωρίς ενσωματωμένους drivers nvidia δεν bootάρει.Πως θα το ξεπεράσω?

xristos444 | Δευ, 06/02/2008 - 23:30 | 1' | 23

Όταν προσπαθώ να δοκιμάσω οποιαδήποτε διανομή χωρις να έχει ενσωματωμένους drivers nvdia παίρνω

αυτό το μύνημα:

BusyBox v1.1.3 (Debian 1:1.1.3-5ubuntu7) Built-in shell (ash)

Enter "help" for a list of built-in commands.

(initramfs) [ 98.53289] ata4.00:failed to set xfermode (err_mask=0x40)

Εάν πατήσω "help" μου βγάζει πολλές εντολές.Δεν ξέρω ποιά να χρησιμοποιήσω.Υπάρχει τρόπος να μπω στο γραφικό περιβάλον,

για να δοκιμάσω την διανομή και να την εγκαταστήσω?

Το σύστημά μου αποτελείται απο intel dual core 6600 2.4GHZ, GeForce 7300 GS nvidia.

Δυστυχώς οι γνώσεις μου είναι ισχνές.Όσο πιο αναλυτικά τόσο πιο καλά.Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Φίλε μου δεν έχω ασχοληθεί με debian based συστήματα αλλά μπορείς να δείς εδώ
https://answers.launchpad.net/ubuntu/+question/23692
νομίζω ότι είναι ακριβώς το πρόβλημα σου. Μπορείς βέβαια να κάνεις δοκιμή και το OpenSuse 11 και το Madriva που δεν είναι
debian based συστήματα.

Ευχαριστώ για την απάντησή σου yiannis.Δυστυχώς δεν είναι ακριβώς αυτό το πρόβλημα.Είχα εγκαταστήσει παλιότερα(χωρίς προβλήματα)το Open Suse 10.3 και την Mandriva One 2008 από το τεύχος 18.Καλές διανομές αλλά ήθελα να δοκιμάσω το Kubuntu με Kde 4.0 του τεύχους 20.Κάνοντας boot από το dvd μου βγάζει κατευθείαν μαύρη οθόνη με το παραπάνω μήνυμα.Το ίδιο μήνυμα μου βγάζει με όλες τις διανομές που δεν έχουν ενσωματωμένους drivers. Μήπως μπορεί κανείς να βοηθήσει?

Στο grub πατα e (που σημαίνει edit) στο συγκεκριμένο entry που θα κάνει boot.
Αν εχει κάποιο option vga=κατι τότε σβήσε το κάτι και βάλε ask. Αν δεν έχει αυτήν την παράμετρο γραφ'την μόνος σου.
πχ.
vga=ask
με αυτό το argument ο kernel ρωτάει το hardware ποιά video mode υποστηρίζει. Στα εμφανίζει όλα και μέτα εσύ διαλέγεις. Διάλεξά τα όλα διαδοχικά και κοίτα πιό σου κάνει.
Για δοκίμασε και πες μας τι έγινε.

ilnak]Στο grub πατα e (που σημαίνει edit) στο συγκεκριμένο entry που θα κάνει boot.
Αν εχει κάποιο option vga=κατι τότε σβήσε το κάτι και βάλε ask. Αν δεν έχει αυτήν την παράμετρο γραφ'την μόνος σου.
πχ.
vga=ask
με αυτό το argument ο kernel ρωτάει το hardware ποιά video mode υποστηρίζει. Στα εμφανίζει όλα και μέτα εσύ διαλέγεις. Διάλεξά τα όλα διαδοχικά και κοίτα πιό σου κάνει.
Για δοκίμασε και πες μας τι έγινε.

Ευχαριστώ για την απάντησή σου.Έδωσα και e και edit αλλά δυστυχώς πήρα την ίδια απάντηση και τις δύο φορές:bin/sh:e:not found και bin/sh:edit:not found.Μάλλον θέλει κάποια απο τις built-in comands.Αυτές οι δυο δεν υπάρχουν στη λίστα.Καμιά άλλη ιδέα?

όχι βρε εκεί.
στην αρχή εκεί που διαλέγεις κάποιο entry στο grub (ubuntu ή windows ή debian και δεν ξέρω εγώ τι) πήγαινε με τα βελάκια στο entry που θές και τότε πάτα το e.

ilnak]όχι βρε εκεί.
στην αρχή εκεί που διαλέγεις κάποιο entry στο grub (ubuntu ή windows ή debian και δεν ξέρω εγώ τι) πήγαινε με τα βελάκια στο entry που θές και τότε πάτα το e.

Ούπς.Οκ.Το έγραψα και στην αρχή ότι δεν έχω εμπειρία.Δοκιμάζω και επανέρχομαι

xristos444]

ilnak]όχι βρε εκεί.
στην αρχή εκεί που διαλέγεις κάποιο entry στο grub (ubuntu ή windows ή debian και δεν ξέρω εγώ τι) πήγαινε με τα βελάκια στο entry που θές και τότε πάτα το e.

Ούπς.Οκ.Το έγραψα και στην αρχή ότι δεν έχω εμπειρία.Δοκιμάζω και επανέρχομαι

Κάτσε γιατι τώρα με μπέρδεψες ή μάλλον κάτι δεν καταλαβες καλά.Εγώ δεν μιλάω για εγκατεστημένη διανομή αλλά για live cd.To live cd δεν μπορεί να bootαρει.

sto livecd otan kanei boot den sou vgazei epiloges? single-user h memtest h kateutheian sthn dianomh h otidhpote?

kat'arxhn na sou pw oti den kserw ti akrivws prepei na ginei alla tha doume.
Ti cd exeis poia dianomh?
Den nomizw pantws na exei na kanei me thn karta grafikwn.
an exeis ubuntu koita auto to site gia to pws mpainoun ta boot options
https://help.ubuntu.com/community/BootOptions

to ata einai synhthws gia xard disks kai tetoia

to xfermode shmainei transfer mode.

mallon tha prepei na apenorgopoihthoun acpi, apic, irq kai tetoia.

Λοιπόν.Έχω τις διανομές ubuntu elisa live τευχος 21 και kubuntu με kde 4.0 τεύχος 20.Η πρώτη μου βγάζει το γραφικό του ubuntu με την πορτοκαλί μπάρα να πηγαίνει αριστερά και δεξιά και αμέσως μετα στη μαύρη οθόνη με το παραπάνω μήνυμα του πρώτου post.
Οπότε δεν έχω καμία απολύτως προσβαση στον grub.Το kubuntu με βγάζει κατευθείαν στη μαύρη οθόνη.Τώρα σου γράφω με την Mandriva 2008.Απο την στιγμή που την εγκατέστησα δεν είχα κανένα πρόβλημα.Το ίδιο και με το open suse 10.3.Πιθανόν να είνα και θέμα γενικότερης ασυμβατότητας του συστήματος.Ηθικό δίδαγμα:θα δοκιμάζω και θα εγκαθιστώ μόνο ότι μπορεί το σύστημά μου.Γιατί ίσως να μην αξίζει τον κόπο τόση ταλαιπωρία.Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.Καλό βράδυ.

isws na exei provlhma to cd... me to k3b anoikse to sygkekrimeno image tou ubuntu kai koita poio checksum sou vgazei psakse sto internet to checksum ths idias dianomhs. ayta prepei na einai ta idia. Alla apo oti fainaite exei provlima to initramfs image

katebase to apo to internet kai ksanakafto. den nomizw na tithete thema dianomhs.

Sorry για την καθυστέρηση αλλά ήμουν εκτός Αθηνών.Δεν κατάφερα να βγάλω άκρη με το checksum.Αλλά όπως και να έχει δεν μπορεί όλες οι διανομές(χωρίς drivers)μικρότερες ή μεγαλύτερες,στα τελευταία 7 τεύχη του περιοδικού να έχουν πρόβλημα με το checksum και να βγάζουν όλες το ίδιο μήνυμα.Έτσι δεν είναι?

Σωστά... Εν τω μεταξύ έχουμε την ίδια κάρτα γραφικών και τουλάχιστον οι διανομές του περιοδικού δεν παρουσίασαν πρόβλημα. Βέβαια γι' αυτό υπάρχουν τα liveCD για να δοκιμάζουμε πριν εγκαταστήσουμε. Να ρωτήσω κάτι άλλο. Σου το κάνει μόνο με τις διανομές του περιοδικού ή και με τις αντίστοιχες που έχεις κατεβάσει;

-------

alea jacta est!

Μου το κάνει με τις διανομές χωρίς drivers ανεξαρτήτως πηγής προέλευσης.Όχι μόνο αυτό αλλά και cd που είχα απο παλιότερα, (knoppix 5.1.0-kai ubuntu 6.10 desctop i 386) bootάρανε κανονικά σε ένα παμπάλαιο pentium III στα 866 με μία 128άρα κάρτα γραφικών,σε αυτό το σύστημα έχω πρόβλημα.Θα κυτάξω μήπως βρώ καμία άλλη κάρτα γραφικών για να κάνω μια δοκιμή.Έτσι γιά να μου φυγει η περιέργεια μήπως παίζει ασυμβατότητα κάρτας και motherboard (msi  ms-7235).

Βρήκα τελικά μία nvidia GeForce 8400 GS στα 256mb αλλά το πρόβλημα συνεχίζεται...Τι να πω.Αν φταίει το motherboard (msi  ms-7235)το βλέπω δύσκολο να το αλλάζω και πόσο μάλλον να πειραματιστώ.Ευτυχώς έχω την Mandriva 2008 σε πλήρη λειτουργία και πνίγω τον πόνο μου.

μαλλον είναι bug το οποίο πρέπει να έχει διορθωθεί

https://wiki.ubuntu.com/Core_2_Duo_Support

να ρωτήσω κάτι. Πώς ξέρεις ότι είναι προβλημα driver. Πως ξέρεις ότι λείπει ο driver. Εγώ νομίζω οτι είναι hard disk identification problem γιατί έχει αυτο το ata μπροστα!!!! αν εχεις πρόσβαση στα boot options όπως λέγαμε νωρίτερα προσπάθησε να περάσεις την παράμετρο all_generic_ide στην γραμμή πριν από το initramfs.

Αποκλείετε στην αρχή να μην σου βγάζει τα boot options.

ubuntu linux

ubuntu linux (single user)

memtest

ή δεν ξέρω κ' έγω τι άλλες επιλογές

Bingo!!!Επιτέλους!!!Έκανα το εξής:αποσύνδεσα εντελώς τον σκληρό δίσκο,(βασισμένος στο post σου ilnak)έκανα reboot και όλα οκ.Πλέον μπουτάρουν όλες οι διανομές που έχω στα χέρια μου οι οποίες δεν μπουτάραν πριν.Οπότε φταίει ο σκληρός δίσκος.Ευχαριστώ πολύ όλους σας και ιδιαίτερα τον ilnak.