ΙΚΑ και υποβολή ΑΠΔ με firefox

panos46 | Σάβ, 05/31/2008 - 01:54 | 1' | 12

προσπάθησα να υποβάλω μια ΑΠΔ (Δηλωση στο ΙΚΑ με ένσημα) μέσω internet και μου έβγαλε μύνημα ότι επειδή έχω τον firefox δεν γίνεται και πρέπει να χρησιμοποιήσω τον explorer φυσικά τους έστειλα email με διαμαρτυρία και τους ζήτησα τον λόγο που μου προτείνουν ένα κλειστό λογισμικό ΜΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ αντί ενός ανοικτού κια μάλιστα καλύτερου , η διεύθυνση είναι www.ika.gr , όσοι φίλοι θέλουν άς ενώσουν την φωνή τους στέλνοντας email διαμαρτυρίας.Ευχαριστώ!

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Καλή κίνηση. Όσοι κάνετε ΑΠΔ, ας στείλετε ένα μηνυματάκι...

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

να στειλουμε ναι,αλλα σωθηκαμε...αυτοι εκει δεν ξερουν πως κλεινει το πισι ρε παιδια..που να καταλαβουν τωρα τι ειναι firefox

Σωστά, αλλά δεν χάνεις τίποτα.

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Κι όχι μόνο στο ΙΚΑ, αλλά οπουδήποτε τρώμε πόρτα με τέτοια βλακώδη αιτιολογία.

Εμένα που δεν μ'άφηνε να κλείσω εισιτήρια το ferries.gr !!
Η πλάκα είναι ότι υποστηρίζει firefox κι εγώ έχω iceweasel !!!!!
Άκουσον άκουσον

ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥΣ, ΠΟΣΟ ΤΟΙΣ ΕΚΑΤΟ ΕΧΕΙ Ο FIREFOX ΑΡΑΓΕ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ?

Δηλαδή μου προτείνουν να αγοράσω τα wind$$$$ για να έχω τον explorer δωρεάν!! έτσι κατάλαβα.

"Σε απάντηση του μηνύματός σας, θα θέλαμε να αναφέρουμε ότι ο Microsoft Internet Explorer είναι το πλέον διαδεδομένο πρόγραμμα περιήγησης που - επισήμως - συνεργάζεται άριστα με τα Windows. Ο Internet Explorer διατίθεται δωρεάν με τα Windows και υποστηρίζεται (νέες ενημερώσεις) από τη Microsoft χωρίς χρεώσεις.
ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΕΡΓΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ
ΕΚΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΥ Ι.Κ.Α. - Ε.Τ.Α.Μ."

panos46 ειναι αθλιοι. τους ειπες οτι δουλευεις Linux?

εγω στην θέση σου θα τους απαντουσα πισω, επειδή δεν είμαι στην οικονομική άνεση να χρεωθώ Η/Υ με window$ μηπως να τον αγορ'αζατε για μένα? Φυσικά αν δεν θελετε να χρεωθείτε μπορείτε να τον φτιάξετε να παίζει και σε Linux με firefox, opera, iceweal etc.

Άλλωστε όλο το site τους μαλλον είναι φτιαγμένο σε frontpage :/

[oprime@dexter]$uname -r|awk '{print $1}'

http://s2.battleknight.gr/index.php?loc=hire&ref=Mzc2MTE=

panos46]

ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥΣ, ΠΟΣΟ ΤΟΙΣ ΕΚΑΤΟ ΕΧΕΙ Ο FIREFOX ΑΡΑΓΕ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ?

Δηλαδή μου προτείνουν να αγοράσω τα wind$$$$ για να έχω τον explorer δωρεάν!! έτσι κατάλαβα.

"Σε απάντηση του μηνύματός σας, θα θέλαμε να αναφέρουμε ότι ο Microsoft Internet Explorer είναι το πλέον διαδεδομένο πρόγραμμα περιήγησης που - επισήμως - συνεργάζεται άριστα με τα Windows. Ο Internet Explorer διατίθεται δωρεάν με τα Windows και υποστηρίζεται (νέες ενημερώσεις) από τη Microsoft χωρίς χρεώσεις.
ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΕΡΓΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ
ΕΚΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΥ Ι.Κ.Α. - Ε.Τ.Α.Μ."

panos46, κανε forward το αρχικό email σου στο

linuxformat papaki compupress.gr

μαζί με την απάντηση τους. Αυτό πρέπει να δημοσιευθεί.

Επίσης, όσοι μπορείτε και έχετε σχέση με την εν λόγω υπηρεσία στείλτε τους email. Να δούμε τι θα απαντήσουν. Θα συνεχίσουν να απαντούν με διαφημιστικά τσιτάτα ιδιωτικής εταιρείας; Δεν καταλαβαίνουν ότι τους πληρώνουμε όλοι και όχι μόνο οι χρήστες Windows;

Προσωπικά, δεν θα με πείραζε να απαντήσει με κάποια κλασική υπεκφυγή του στυλ "ναι το μελετάμε", αλλά εδώ ο δημόσιος υπάλληλος που απαντά χρησιμοποποεί ορολογία που φαίνεται σαν copy/paste από διαφήμιση εταιρείας.

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Πραγματικα ειναι απαραδεκτοι με αυτα που καθονται και λενε στον κοσμο...αλλα νομιζω οτι το προβλημα δεν ειναι το τί θα
πει ενας δημοσιος υπαληλος που στην τελικη για τα ελληνικα δεδομενα,μπηκε στον κοπο και απαντησε ...
Το προβλημα ειναι η κεντρικη πολιτικη και αυτο ειναι ολοφανερο..δεν νομιζω οτι θα πρεπει να κρυβομαστε πισω απο εναν υπαληλο
του δημοσιου και τα λογια του,αλλα θα πρεπει να δουμε πρωτα απο ολα τις χειραψιες και τα τραπεζοματα των Αλογοσκουφη,Καραμανλη,Gates πριν κανα μηνα και τις συμφωνιες που κλειστικανε σχετικα με τα ''εργαστηρια καινοτομιας'' της m$ που θα ανοιξει ο bill σε ανταλλαγμα την αποκλειστικη χρηση m$ προιοντων απο το greek δημοσιο...
καθως επισης και οτι μεσα στην συμφωνια που κανανε οι εν λογω κυριοι ειναι και η εντατικοποιηση των ελεγχων σε διαφορες εταιριες για γνησιο λογισμικο..Εναντια στην πειρατεια κτλ κτλ...τους ελεγχους αυτους ομως τους κανει δημοσια υπηρεσια...
αν θυμαμαι καλα τον τελευταιο μηνα και μετα την συμφωνια αυτους τους ελεγχους τους εκτελει δημοσια!! παρακαλω !! υπηρεσια την οποια πληρωνουμε ολοι μας μεταξυ αλλων για να μας προστατευει απο τα καρτελ για παραδειγμα....
Η υπηρεσια αυτη ειναι του Υπουργείου Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών και συγκεκριμενα ειναι η Υπηρεσία Ειδικών Ελέγχων (ΥΠΕΕ), γνωστής ως (πρώην) ΣΔΟΕ!!!!!!!!!!!!δηλαδη τους πληρωνουμε για να ψαχνουν αν ειναι γνησια τα windows και τα αλλα λογισμικα που χρησημοποιουνται απο γραφεια και εταιριες!!!!
Νομιζω οτι το προβλημα δεν ειναι ενα απλο ζητημα ελλειψης ενημερωσης της κοινης γνωμης γυρω απο το Ελευθερο λογισμικο ανοιχτου κωδικα αλλα ειναι αμειγως Πολιτικο προβλημα..
Καπως ετσι φτασαμε να εχουμε διαγωνισμους καινοτομιας της microsoft πριν μερικες μερες,και απο κατω ολοι μαζι με υπουργους κτλ
κτλ να χειροκροτανε δινοντας αλληλους συγχαριλικια..και καπως ετσιμε τετοιες πλατες ειναι φυσικο ο gates οτι με oσα προστιμα και να φαει απο την EU θα εξακολουθει να μας στελνει τετοιες απαντησεις μεσω υπαληλων του ΙΚΑ...

Εδώ https://www.ika.gr/gr/secure/tech.cfm στο κάτω μέρος αναφέρει οδηγίες για τον πρόγονο του Firefox , τον Netscape. Δοκίμασες;

http://img129.imageshack.us/img129/11/glf1tt8kb1.jpg
Ωραια φωτο ε? δεν μπορειτε να πειτε το αντιθετο. :-)

[oprime@dexter]$uname -r|awk '{print $1}'

http://s2.battleknight.gr/index.php?loc=hire&ref=Mzc2MTE=