σχετικά με τα uid & gid

multiv2 | Πέμ, 05/29/2008 - 15:07 | 2' | 9

Σε προηγούμενο post, μέσα σε άλλα, μου απαντήθηκε και το τί είναι τα uid & gid και πως μια ελάχιστη προϋπόθεση

για να έχω κοινό /home partition σε δυο διανομές, είναι και το να έχω κοινά uid & gid και στις δύο διανομές. ok!

Τώρα έχω τις εξής ερωτήσεις:

1. Αν κατάλαβα καλά, τα uid & gid ρυθμίζονται "αυτόματα" από την διανομή κατά την εγκατάστασή της και δεν

έχουν καμία σχέση με τα username, password κλπ που θα δώσω εγώ, σωστά;

Αν όντως είναι έτσι, τότε,

2. πώς τα ρυθμίζω ώστε να είναι ίδια και στις δύο διανομες;

3. πότε το κάνω; κατά την διάρκεια της εγκατάστασης της διανομής ή μετά;

4. είναι καλύτερο να δώσω τις "τιμές" της α' διανομής στην β' (α',β', κατά σειρά εγκατάστασης), ή της β' στην α',

ή καινουριες κοινές "τιμές" και στις δύο διανομές;

Ευχαριστώ άλλη μια φορά για την υπομονή σας !

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

To uid & gid μπορεί να είναι διαφορεικό για κάθε διανομή.
Τώρα αν 8ες να έχεις τον ίδιο χρήστη σε 2 διαφορετικές διανομές και το /home το έχεις σε άλλο partition τοτε κοιτάς 2 πραματα\

1) Το ονομα χρήστη (username) να είναι το ίδιο και στις 2 διανομές
2) Το primary group που ανήκει ο χρήστης να είναι το ιδιο και στις 2 διανομες.

Με ενα ls -l /home θα δείς

drwxr-xr-x 61 siva siva 4096 2008-05-29 13:38 siva

οποτε αν και στις 2 διανομές σου εχεις user/group siva οπως αποπανω δεν θα έχει κάποιο πρόβλημα :)

Αν εχεις απορίες πεσ το.

[oprime@dexter]$uname -r|awk '{print $1}'

http://s2.battleknight.gr/index.php?loc=hire&ref=Mzc2MTE=

Ρε Slack, κι εγώ αυτό πίστευα μέχρι που ανακάλυψα ότι δεν γίνεται απλά να είναι ίδια τα username και group. Πρέπει να είναι και τα uid, gid.
Μπορεί και να έπεσα στην περίπτωση, τί να πω ?? (μακάρι)

Πάντως λόγω του ότι η μια διανομή ξεκινούσε την αρίθμηση από το 1000 και μια άλλη από το 500 (δεν θυμάμαι ποιες), δεν έπαιξε το κοινό /home (η μια από αυτές είχε πρόβλημα με τα permissions κι αντί για owner:"luckyb", group:"luckyb" μου τα έβγαζε με αριθμούς).

Γενικά μερικές διανομές κατά την εγκατάσταση σε ρωτάνε αν θέλεις να θέσεις συγκεκριμένα uid, gid (εκτός από τα username κλπ), άλλες όχι. Επίσης δέχονται συγκεκριμένους αριθμούς (πχ από 500 έως 1000)

Τα δικαιώματα βασίζονται στα uig και gid οπότε είναι λογικό να σου συμβαίνει αυτό. Αυτά αλλάζουν με τις εντολές

usermod -u UID username
και
groupmod -g UID groupname

αντίστοιχα. Πρέπει όμως να μην χρησιμοποιούνται από άλλον χρήστη. Λογικά το μόνο που θα χρειαστείς μετά είναι chmod στους φακέλους σου αλλά το χέρι μου στη φωτιά δεν το βάζω.

δεν μου εχει τυχει να το κανω γιατι παντα εχω διαφορετικους χρηστες

[oprime@dexter]$uname -r|awk '{print $1}'

http://s2.battleknight.gr/index.php?loc=hire&ref=Mzc2MTE=

Παιδιά, προχώρησα στην εγκατάσταση (open suse 11.0 RC1 από dvd & ubuntu 8.04 από το dvd της ειδικής έκδοσης του περιοδικού)και τελικά φαίνεται πως ο slackware είχε δίκιο.
Το μόνο που έκανα, ήταν να δώσω έναν κοινό χρήστη με ίδιο username (αλλά και password καλού κακού, το οποίο όρισα ίδιο και για user και για admin).
Με μια πρώτη μικρή δοκιμή (δημιουργία φακέλων και μεταφορά αρχείων σε αυτούς), όλα φαίνονται μια χαρά. Τα δύο λειτουργικά βλέπουν το ίδιο /home και τα ιδια αρχεία, χωρίς να έχω κάνει κάτι άλλο.
Παραθέτω τις πληροφορίες που πήρα, χρησιμοποιώντας τις id και ls -l /home:
suse 11: η εντολή id μου δινει uid 1000(kristoff) gid 100(users)
και η ls -l /home : drwxr-xr-x 38 kristoff 1000 4096 2008-06-01 03:43 kristoff
ubuntu : η id δινει uid 1000(kristoff) και gid 1000(kristoff)
και η ls -l /home : drwxr-xr-x 38 kristoff kristoff 4096 2008-06-01 03:36 kristoff

Η αλήθεια είναι ότι οι περισσότερες διανομές ξεκινούν την αρίθμηση από το 1000, οπότε δεν χρειάζονται περαιτέρω ενέργειες.
Ο πρώτος λογαριασμός χρήστη που θα δημιουργήσεις θα έχει uid=1000.

...πάντως μην το δέσεις ότι δουλεύει πάντα.
Υπάρχει περίπτωση, όπως προαναφέρθηκε, μια διανομή να ξεκινάει την αρίθμηση από άλλον αριθμό (πχ 500).

Το ερώτημα είναι ποιές διανομές κάνουν τι ??
Απ'ότι κατάλαβα οι debian based (ubuntu, sidux ) ξεκινούν από το 1000.
Mandriva, Fedora, PClos, ξεκινούν από το 500.

Αν άλλος έχει πληροφορίες για τα ανωτέρω, για οποιαδήποτε διανομή, θα βοηθούσε όποιον θέλει ν'ακολουθήσει τον δρόμο του κοινού /home.

Το πρόβλημα είναι ότι στο SUSE ο χρήστης σου ανήκει στο group users και μάλλον (δεν ξέρω, το υποθέτω) δεν υπάρχει το group kristoff. Το σίγουρο είναι πως δεν υπάρχει group με id 1000. Φτιάξε εσύ το group kristoff, με id 1000 και κάνε τον χρήστη σου μέλος. Αν το SUSE δεν θέλει σώνει και καλά οι home φάκελοι των χρηστών να ανήκουν στο group users (ψαξ'το λίγο αυτό, αν και δεν μου φαίνεται λογικό να έχει τέτοιο κόλλημα αλλά από την άλλη ποτέ δεν ξέρεις) δεν θα έχεις άλλο πρόβλημα.