32 ή 64 bit

g.b | Κυρ, 05/25/2008 - 16:51 | 1' | 6

καλησπέρα ...

πως μπορώ να δω αν κάποιο pc έιναι 32 ή 64 bit...?

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Αν εννοείς η διανομή που έχει το πισι αυτό μπορείς να το δεις με uname -a.Η εντολή δίνει γενικές πληροφορίες για το σύστημα(επεξεργαστή,διανομή,kernel,αρχιτεκτονική κ.λπ) και μπορείς να πάρεις μια ιδέα από εκεί.

Τώρα για το αν υποστηρίζει ο επεξεργαστής 32 ή 64 bit αυτό εξαρτάται από τι επεξεργαστή έχεις.

Κατεβάστε το Happy Linux

έδωσα την εντολή και μου έβγαλε αυτό

Linux localhost 2.6.24.4-desktop586-3mnb #1 SMP Mon May 5 17:58:23 EDT 2008 i686 Intel(R) Core(TM)2 CPU 6300 @ 1.86GHz GNU/Linux

η ερώτηση είναι πως μπορώ να ξέρω αν αυτή η διανομή είναι αυτή που πρέπει να έχω...

υπάρχει κάτι σαν τα windows που πας στο Ο Υπολογιστής μου , δεξί κλικ , ιδιότητες και σου βγάζει τα <συστατικά>..?

Περισσότερες πληροφορίες για τον επεξεργαστή με:

less /proc/cpuinfo 

στα flags, αν σου λέει στο τέλος lm τότε έχεις 64bit cpu
http://www.cyberciti.biz/faq/linux-how-to-find-if-processor-is-64-bit-or-not/

Κάτι άσχετο,αλλά όλοι σήμερα οι επεξεργαστές δεν έχουν υποστήριξη για 64-bit ??? Τουλάχιστον αν δεν έχουν πλήρη υποστήριξη κάποια ports 8α τα έχουν προς τα εκεί δε γίνεται αλλιώς :) .

Κατεβάστε το Happy Linux

μάλλον αυτήν την γραμμή εννοείς , lucky..
flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe nx lm constant_tsc arch_perfmon pebs bts pni monitor ds_cpl vmx est tm2 ssse3 cx16 xtpr lahf_lm

βλέπω ένα lm στο τέλος , οπότε εντάξει

ευχαριστώ πολύ παιδιά,
το ρώτησα για το λόγο ότι σε πολλά download των iso σε ρωτούσε τι επεξεργαστή έχεις , και για αυτό ήθελα να ξέρω
μέχρι τώρα πάντως ότι εγκατέστησα ήταν ή i386 ή i586 και κάτι σε i686 αν θυμάμαι καλά...
οκ , μαθαίνουμε ακόμα ...

Γενικά, αν έχεις Core 2 Duo είναι 64bit. Αν έχεις Athlon XP επίσης.
Αν έχεις Core Duo, είναι 32bit.

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus