Επιλογή Διανομής!

Kennobi | Τετ, 05/21/2008 - 15:55 | 1' | 10

Καλησπέρα ,

Ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας (ως νέος χρήστης Linux) ως προς ποια διανομη θεωρείται καταλληλότερη
για αρχάριους χρήστες. Εγώ αυτή την στιγμή έχω Fedora 9. Από το συμπέρασμα που έχω βγάλει διαβάζοντας το
περιοδικό (ειδικά το τελευταίο τεύχος) "καλές" θεωρούνται διανομές όπως Ubuntu & Mandriva.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

...φιλικές θα τις έλεγα. Όλες οι διανομές καλές είναι. Απλά οι δύο που αναφέρεις έχουν μερικές ευκολίες για νέους χρήστες του Linux. Τίποτε άλλο. Τα ίδια πράγματα που κάνεις στο Ubuntu μπορείς να τα κάνεις και στο Fedora. Με κάποια ίσως παραπάνω δυσκολία. Ένα παράδειγμα;

Στο Ubuntu, για να εγκαταστήσεις Java, αρκεί να ανοίξεις το Synaptic και να κάνεις κλικ σε 2 πακέτα (sun-java, sun-java6-plugin).

Στο Fedora, πρέπει να ακολουθήσεις ολη τη διαδικασία που περιγράφουμε εδω:
Εγκατάσταση Sun Java στο Fedora και άλλες διανομές Linux

Το τελικό αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Βασικά, μόνο εσύ ξέρεις ποιά διανομή είναι κατάλληλη για σένα!! Θέλω να πω, δοκίμασε όσες μπορείς (το περιοδικό πρέπει να περιέχει αρκετές) και δες τι feeling έχεις με την καθεμία ξεχωριστα. Ποια σ'αρέσει, ποιά συνεργάζεται καλύτερα με το hardware σου, κλπ. Μετά αποφασίζεις. Είναι εντελώς υποκειμενικό το θέμα. Οι περισσότερες διανομές, τουλάχιστον αυτές που είναι ποιο διαδεδομένες όπως fedora, madriva, ubuntu, κπλ, όλες κάνουν για αρχάριο χρήστη (πάντα εκφράζω τη γνώμη μου).

Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει το Fedora και δεν το θεωρώ πολυ δύσχρηστο. Το θέμα είναι ότι θέλω να μάθω και όλα τα ωραία που κρύβουν οι γραμμές εντολών.Εξάλλου ένας λόγος που θέλησα να βάλω Linux είναι και αυτός. (ναι φίλε dimitri το είδα και σε ευχαριστώ.)

Απ'όλες τις διανομές μπορείς να κάνεις χρήση της κονσόλας. Πόσο μάλλον απο τη fedora.

Ναι αυτό είναι λογικό(δλδ η χρήση της κονσόλας από όλες τις διανομές). Απλά προτιμώ να μάθω μέσα απο την κονσόλα να περνάω μια εφαρμογή κτλ (π.χ όπως Java , που έβαλε ο φίλος dimitris).

Ευχαριστώ για τις συμβουλές πάντως!

Θα σου σύστηνα διανομή που βασίζεται στο synaptic δηλαδή τον διαχειριστή πακέτων που έχει το debian και αυτό γιατί είναι απλούστερος γρηγορότερος και σταθερός. Δεν είμαι κάποις guru του λινουξ αλλά λόγω της μικρής μου προσωπικής εμπειρίας που για να φτιάξω κάτι ξόδευα πολύ χρόνο σου κάνω την πιο πάνω παρότρινση. Το ubuntu ίσως είναι λίγο πιο απλό συνολικά, όχι οτι η mandriva δεν είναι. Εγώ θα σου πρότεινα την απλότητα και τεκμηρίωση του ubuntu σε ένα πιο εξεληγμένο πακέτο που έχει πολλά πραγματάκια προεγκατεστημένα και είναι πιο σταθερό απλό και προσεγμένο και είναι το mint. Έχει πολλόυς και φανατικούς φίλους.

Μόνο μία παρατήρηση.
Ακόμα κιάν το ubuntu ή η manriva είναι πανεύκολες καί μπορείς με δύο κλικ στο synaptik να εγκαταστήσεις την java (πχ), κανένας δεν σε εμποδίζει να ανοίξεις μία ωραία κονσολίτσα καί στο κάθε ubuntu καί να το κάνεις από εκεί.

Εχεις fedora? Μείνε με αυτήν, χώρισε καί 10 gb στον σκληρό, καί άρχισε να βάζεις την μία διανομή μετά την άλλη.

(Εγώ έτσι ακριβώς την πάτησα. Το έκανα, καί έχω μείνει με 5 διανομές γιατί... τις θέλω όλες γαμώτο !! :) )

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

alfisti]
(Εγώ έτσι ακριβώς την πάτησα. Το έκανα, καί έχω μείνει με 5 διανομές γιατί... τις θέλω όλες γαμώτο !! :) )

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

και εγώ κάπως έτσι , αλλά μετά από πάρα πολλές προσπάθειες

και τα δικά σου ποστ για την mandriva , κατέληξα σε δύο «διανομούλες»

ubuntu και mandriva....

με όλο και πιο πολύ να γέρνει το καράβι προς mandriva μεριά

(αλλά η ubuntu είναι πάντα εκεί και εκεί θα μείνει)...

Αγαπητέ alfisti αυτό ακριβώς σκεύτομαι να κάνω. Έτσι θα καταλήξω ποια διανομή μου πάει καλύτερα :)

Τελικά κατέληξα στο Fedora.. Δοκίμασα μερικές διανομές όπως Ubuntu, Mandriva , Linux Mint.

==============================================
Use The Source!