DynDNS

apkoutsou | Δευ, 05/19/2008 - 00:18 | 2' | 23

Σκεφτόμουν να δημιουργήσω ένα μικρό προσωπικό site στον υπολογιστή μου και έψαχνα να βρω λύσεις για την έλλειψη static IP... Κάνοντας μια μικρή έρευνα στο forum έπεσα πάνω σε αυτό το νήμα:

fedora7 email απο τοπικό server

και άρχισα να διαβάζω για την υπηρεσία dyndns και θα ήθελα λίγες περισσότερες πληροφορίες, αν κάποιος έχει ασχοληθεί...

Το βασικό ερώτημα αφορά στην διαδικασία υλοποίησης, δηλ.: θα κατοχυρώσω ένα domain name με κατάληξη .gr (ώστε να μπορώ να επιλέξω ελέυθερα αυτό που μου αρέσει) και θα δηλώσω κατά την καταχώρηση τους nameservers του dyndns.com, ώστε να παραπέμπει τους χρήστες στην εκάστοτε IP μου?Ή απαιτείται άλλη διαδικασία?Επίσης, τι γίνεται κατά την σύνδεση του χρήστη με τον υπολογιστή μου?Διαβάζει μόνο το /var/www/?Και αν θέλω να έχω εγώ απομακρυσμένη πρόσβαση στον υπολογιστή μου και στο τοπικό μου δίκτυο (κυρίως στους κοινόχρηστους φακέλους) τι γίνεται?

Συγγνώμη για την πολυλογία, αλλά αυτός ο κόσμος του broadband ανοίγει νέους δρόμους, ανεξερεύνητους για εμένα μέχρι στιγμής...

Υ.Γ.: Επίσης, αν έχετε περαιτέρω πήγες/παραπομπές, πείτε μου για να διαβάσω...Διψώ για γνώση! ;-)

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

δεν ξέρω αν πρέπει να συνεχιστεί εδώ ή στο σύνδεσμο που υπάρχει παραπάνω , αυτό το θέμα.
αλλά είναι εξαιρετικού ενδιαφέροντος και μάλλον είμαστε κάμποσοι που διψάμε για γνώση.
όποτε μπορέσει κάποιος φίλος να μας δώσει οδηγίες και πληροφορίες για την δημιουργία τέτοιων προσωπικών site θα ήταν νομίζω πάραπολύ χρήσιμο για πολλούς.
θα ήθελα όμως να ρωτήσω και για τους πιθανούς κίνδυνους τέτοιων site...

ευχαριστώ.

προτείνω σε πρώτη φάση να φτιάξετε λογαριασμό στο DynDNS και να κατοχυρώσετε εκεί ένα ψευδο-domain. π.χ. rizitis.athena.cx.

Κατόπιν, κατεβάζετε το σκριπτάκι που υπάρχει στο dyndns.com, το οποίο αναλαμβάνει την αυτόματη ενημέρωση της IP του PC σας στους servers της dynDNS, ώστε το rizitis.athena.cx να δείχνει πάντα στην σωστή IP.

Όταν κάποιος βλέπει το site σας, αν έχετε Linux και αν έχετε κάνει port fw την θύρα 80 από το router στην τοπική IP του υπολογιστή σας, τότε θα βλέπει μόνο ότι έχετε στο /var/www. Διαφορετικά δεν θα βλέπει τίποτα. Εννοείται ότι υπάρχουν κίνδυνοι. Πρέπει να είστε προσεκτικοί α) με τα δικαιώματα των αρχείων στο /var/www (755) και με τα updates του apache2. Ουσιαστικά όμως δεν είναι κάτι του θανατά. Η διαδικασία και η συντήρηση για απλές static ιστοσελίδες είναι απλούστατη. Τα πράγματα αλλάζουν κάπως αν τρέχετε κάποιο CMS (drupal, joomla, κοκ) όπου θα πρέπει να παρακολουθείτε και το τι γίνεται με το ίδιο το CMS λογισμικό.

Σε πρώτη φάση, στήστε το dyndns με μία δική του διεύθυνση, στήστε το σκριπτάκι για την ενημέρωση της IP και τη σελίδα σας, και όταν εξεικοιωθείτε περνάτε και στο επόμενο βήμα της κατοχύρωσης domain.

Προσωπικά, θα προτιμούσα πάντως να μην έχω ένα site σε οικιακό server. Αφενός γιατί πρέπει να είναι μόνιμα ανοικτό (συνεπάγεται κατανάλωση + φυσική φθορά + ups, κοκ), αφετέρου γιατί μπορώ με λίγα χρήματα το μήνα να πάρω ένα shared hosting account στην Guru-host ή όποια άλλη εταιρεία μ' αρέσει και να γλυτώσω τη φθορά/διαχείριση του hardware και το ρεύμα. Χώρια ότι θα είμαι συνέχεια online.

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

dimitris] Προσωπικά, θα προτιμούσα πάντως να μην έχω ένα site σε οικιακό server. Αφενός γιατί πρέπει να είναι μόνιμα ανοικτό (συνεπάγεται κατανάλωση + φυσική φθορά + ups, κοκ), αφετέρου γιατί μπορώ με λίγα χρήματα το μήνα να πάρω ένα shared hosting account στην Guru-host ή όποια άλλη εταιρεία μ' αρέσει και να γλυτώσω τη φθορά/διαχείριση του hardware και το ρεύμα. Χώρια ότι θα είμαι συνέχεια online.

Άπλά το θέμα είναι ότι σε λίγο καιρό θα έχω έναν τοπικό server μόνιμα ανοικτό, από τον οποίο θα μοιράζω internet, αρχεία και εκτυπωτή, οπότε σκεφτόμουν να ανεβάσω και έναν μικρό προσωπικό ιστότοπο!

ΟΚ! θα κάνω port fw για να έχω πρόσβαση στην ιστοσελίδα... τι γίνεται όμως σε περίπτωση που θέλω να τραβήξω ορισμένα αρχεία που έχω σε κάποιον (κοινόχρηστο) φάκελο του server, όπως π.χ. μουσική ή ακόμη και αρχεία για τα οποία δεν χρειάζεται να κουβαλάω όπου και αν πάω ένα USB stick??Δεν θα μπλέκονται?Στο άρθρο του τελευταίου τεύχους, έγραφε ότι μπορείς να streamάρεις media αν έχεις static IP ή dyndns (από εκεί εξάλλου πήρα την ιδέα για το νήμα αυτό!!)...

Edit: Τι κίνδυνοι ανακύπτουν από τις ενημερώσεις του apache2?Και τι εννοείς για την χρήση των CMS?Απλά να ελέγχω την ασφάλειά τους?Χρησιμοποιώ το Elxis το οποίο έχει και συστήμα αυτοπροστασίας...

Αν θες να κάνεις streaming, απλά εγκατέστησε το Jinzora όπως περιγράφεται στο αφιέρωμα του τεύχους.
Μπορεις να streamάρεις ότι θες (μέσω του Jinzora), χωρίς να είναι shared o φάκελος.
Εναλλακτικά, στήσε το Webmin για να κάνει remote διαχείριση και να προσθαφαιρείς αρχεία όποτε θες στο /var/www - δεν ξέρω τι είδους αρχεία είναι.

Για τον Apache και το CMS, δεν είπα ότι ντε και καλά ανακύπτουν κίνδυνοι. Απλώς είπα ότι όπως και να'χει είναι άλλο να έχεις μια στατική σελίδα, και άλλο μια δυναμική σε PHP. Αν κάνεις τα updates συχνά, δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα. Γενικά, δεν ήθελα να σε τρομάξω, απλά να πω το κλασικό "λίγη προσοχή δεν βλάφτει". ;)

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Μπορώ να χρησιμοποιήσω και τον FileManager του Webmin? Έχω ήδη εγκαταστήσει το Webmin παλιότερα, αλλά όταν τον επιλέγω, το τμήμα της οθόνης γίνεται γκρι και στο statusbar γράφει "Start: applet not initialized"...
Μήπως πρέπει να εγκαταστήσω κάποιο συγκρκιμένο πακέτο της java για να τρέξει...?

Αυτό που λες για τα αρχεία,αν βάλεις και έναν FTP server (βάλτο σε νέα ομάδα μόνο με δικαιώματα για το ftp) και απλά κάνοντας mount τους φακέλους που θες μέσα σε έναν κατάλογο του server δε βολεύει ???

Απλά μια ιδέα δίνω,μην σε μπερδέψω γιατί μπορεί να υπάρχουν και άλλοι τρόποι ποιο εύκολοι.

Κατεβάστε το Happy Linux

apkoutsou]Μπορώ να χρησιμοποιήσω και τον FileManager του Webmin? Έχω ήδη εγκαταστήσει το Webmin παλιότερα, αλλά όταν τον επιλέγω, το τμήμα της οθόνης γίνεται γκρι και στο statusbar γράφει "Start: applet not initialized"...
Μήπως πρέπει να εγκαταστήσω κάποιο συγκρκιμένο πακέτο της java για να τρέξει...?

Eμ βέβαια! Πρέπει να εγκαταστήσεις το Java Runtime Environment και το Plugin για Firefox. Διαφορετικά, πως περιμένεις να παίξει; ;)

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Το JRE το έχω σίγουρα εγκαταστήσει το θυμάμαι...Άσε που βλέπω και τις επιλογές του στο κέντρο ελέγχου... Δεν θυμάμαι όμως αν έχω εγκαταστήσει το plugin, και τώρα δεν είμαι σπίτι για να το εξακριβώσω...

Σε κάθε περίπτωση, το webmin θα τρέχει στον server, ο οποίος δεν θα εχει γραφικό περιβάλλον, οπότε στον server εγκαθίσταται μόνο το JRE και στον client JRE και plugin?Ή πώς αλλιώς?

Λοιπόν, δεν ξέρω τι συμβαίνει... Έχω εγκατεστημένο το GCJ Web Browser Plugin (using IcedTea) 1.0, αλλά δεν τρέχει τα java applets!!! Ούτε ακομη και η δοκιμαστική σελίδα της java.com είχε αποτέλεσμα και ας ακολούθησα όλα τα βήματα στα διάφορα troubleshooting...

Εχεί κανείς καμία ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει?

Αυτό το plugin
GCJ Web Browser Plugin (using IcedTea) 1.2

είχα και εγώ και δεν μπορούσα να περάσω το test της Java:

http://www.java.com/en/download/help/testvm.xml?ff3

Άρα τα IcedTead/openJDK που έχει το Fedora δεν μας/σου κάνουν. Δοκίμασε να εγκαταστήσεις την Java που δίνει η ίδια η Sun. Δες εδώ αναλυτικές οδηγίες:

Εγκατάσταση Sun Java στο Fedora και άλλες διανομές Linux

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Το link που έδωσες δεν αναφέρεται στην Java, το σωστό είναι αυτό:

http://www.linuxinsider.gr/forum/fedora-8-%CF%81%CF%85%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82

το οποίο και είχα δει πριν αναρτήσω το τελευταίο μου μήνυμα, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να εκτελέσω όλες τις εντολές, όπως αναφέρονται εκεί, καθώς τρέχω Ubuntu...

Έχω εγκαταστήσει πάντως την Java RE 6.0 της Sun (όλα κανονικά), απλά και βάσει του άρθρου δεν ξέρω πώς να κάνω τον Firefox 3.0b5 να χρησιμοποιεί την Java της Sun και όχι το IcedTead/openJDK...

Όχι, σε παρέπεμπα εκεί γιατί είχα την εντύπωση ότι τρέχεις Fedora ή γενικά κάποια RPM διανομή και έλεγα να κάνω post εκεί. Τελικά, άλλαξα γνώμη, το post με τις οδηγίες για Fedora (και άλλες διανομές) το έβαλα εδώ:

Εγκατάσταση Sun Java στο Fedora και άλλες διανομές Linux

Για το Ubuntu, όμως δεν ισχύει τιποτε από τις παραπάνω οδηγίες και δεν χρειάζεται να τις κάνεις, μια και η Sun Java είναι στα αποθετήρια του Ubuntu και αρκεί να την εγκαταστήσεις μαζί με το plugin (sun-java6-plugin) της από το Synaptic...

Ευχαριστώ dimitris...Μόλις πάω σπίτι θα το δοκιμάσω και θα αναφέρω αποτέλεσμα!!

Πάντως το πακέτο ρης Java το έχω εγκαταστήσει σίγουρα...Θα τσεκάρω για το plugin...

Λοιπόν, άνοιξα λογαριασμό στο dyndns.org, εγκατέστησα το ddclient (ευτυχώς υπήρχε κα ιέτοιμο πακέτο στα αποθετήρια του ubuntu) και έχω πλήρη απομακρυσμένη πρόσβαση μέσω webmin!

Εντούτοις, δεν φορτώνει την ιστοσελίδα που έχω βάλει στο /var/www/ (index.html). Προφανώς αυτό οφείλεται στις ρυθμίσεις του apache2 (???). Έχει κάποιος να προτείνει κάποια ρύθμιση για να δοκιμάσω???

γιατί κατέβασες το ddclient? τα περισσότερα router έχουν δυνατότητα για σύνδεση με dyndns.... απλά το λέω για να εποφήγεις ένα extra μπελά αν μπορείς :-)

δεν έχω router στο σπίτι, ένα απλό dls modem έχω, αφού υπάρχει μόνο ένα pc...οπότε πρέπει να το λύσω εν προκειμένω το πρόβλημα αυτό...

Συνειδητοποίησα ότι υπάρχει πρόβλημα με την port 80 που στέλνει τις συνδεσεις στο http!!! Πρόβλημα ωστόσω δεν υπάρχει με to https (port 443) με το οποίο συνδέεται το webmin (εν προκειμένω port 10000). Το firewall (μέσα από το webmin) δεν φαίνεται να έχει περιορισμούς (rules)...

Πώς μπορώ να την ανοίξω? Δεν έχω router αλλά ένα dsl modem της Bautec (αυτό που δίνει η Conn-X)! αν χρειάζεστε και άλλα στοιχεία πείτε μου να σας τα δώσω...

Δεν καταλαβαίνω με τπτ τι συμβαίνει... τρέχω το nmap για να δω αν πράγματι οι ports είναι ανοικτές και πράγματι η port 80 είναι ανοικτή... λέτε να υπάρχει πρόβλημα με την ίδια την conn-x???

Λοιπόν εγκατέστησα το firestarter για να ελέγξω τι γίνεται με τις θύρες (μήπως δλδ ήταν κλειστές από τον firewall), όμως δεν είναι... Από τον έλεγχο ανοικτών θυρών του dyndns για την θύρα 10000 (webmin) ο firewall κτύπησε συναγερμό, έκανα allow και το dyndns μου έβγαλε ότι η θύρα είναι ανοικτή. Όμως για την θύρα 80 (http) δεν έβγαλε καμία ένδειξη, σαν μην δρομολογείται προς εμένα το αίτημα για την θύρα αυτή...

Μήπως τελικά είναι κλειδωμένη από την Conn-X?? Έχει κανείς καμία γνώση επί τουτου?Αύριο μάλλον θα καλέσω στο 1242 για να πληροφορηθώ...

Ναι ο ΟΤΕ έχει κλειδωμένα κάποια ports για δυναμικές ip και μέσα σε αυτά είναι και η θύρα 80 που σε ενδιαφέρει.Επικοινώνησε με τον ISP σου ή μπες http://www.otenet.gr/hd/HTML/abuse_ports.htm και διάβασε τις οδηγίες,για το πως να απενεργοποιήσεις αυτόν τον περιορισμό :).

Κατεβάστε το Happy Linux

Τώρα που σου ξεδιάλυνε το μυστήριο ο thanos, γράψε και το URL να δούμε το site σου (όταν είναι έτοιμο), έτσι;

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

εννοείται... θα στηθεί με το Elxis 2008 (ένα ελληνικό CMS - αποτελεί fork του Mambo), αλλά μην περιμένετε να λειτουργεί όλη την ημέρα... Επειδή λείπω όλη την ημέρα από το σπίτι δεν θέλω να αφήνω τα μηχανήματα ανοικτά... Όταν κάνω αναβάθμιση και ο σημερινός Η/Υ γίνει αμιγής server τότε ναι ;-) Οπότε απογεύματα και σ/κ ...