προβλημα με multiboot

Sinusoid | Παρ, 05/16/2008 - 00:52 | 1' | 7

για να κανω multiboot τα windows, το ubuntu 8.04 κ το slackware με partitions στον ιδιο σκληρο δισκο πρεπει να προσεξω κατι το ιδιαιτερο?γιατι δοκιμασα κ μετα δεν ανοιγαν τα windows κ δεν εβρισκα το slackware.εκανα βεβαια καποια μετακινηση απο το primary στο logical...αλλα δεν ειμαι σιγουρος τι φταιει....

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Για να μπορέσει να γίνει το trible boot σωστα θα πρέπει:
1) να χωρίσεις σε 4 partitions τον δισκο σου
2) να κάνεις Installation τα windows.
3) ubuntu και θα του πεις να μην κάνει Install τον grub
4) Install Slackware,... Οταν θα φτάσεις στην εγκατάσταση του lilo θα διαλέξεις το expert. Του λες ότι θα γίνει install -> MBR του δίσκου /dev/hdx (οπου x το γραμμα του δισκου σου). Μετα click στο Install Linux ή Linux Insntall και διαλέγεις το partition tou Ubuntu. Θα σε παει στο ιδιο μενου, ξανα το ίδιο και διαλέγεις το partition tou Slackware, θα σε παει πίσω, click Windows Install διαλεξε το Partition ton Windows.
Enter στην επόμενη επιλογη και θα συνεχίσεις το Install του Slackware.

Λογικά δεν θα έχει πρόβλημα.

Το τεταρτο partition θα είναι το swap που θα χρησιμοποιείτε και απο το Slackware και απο το Ubuntu.

[oprime@dexter]$uname -r|awk '{print $1}'

Ερώτηση, γιατί από slack, σκράπας !

Αν μπεί δεύτερο το slack καί μετά το ubuntu, θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα?

(το ubuntu δεν θα προσθέσει καί το slack στον grub αυτόματα?)

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Ευχαριστω πολυ! θα το δοκιμασω.Θα μου μεινουν κ 50giga που θα τα εχω σε πεμπτο partition,ελευθερο χωρο, δεν πιστευω να επηρεαζουν...ομως αν κανω αλλαγες στο σκληρο μετα το install των windows, με partition manager ή μεσω Ubuntu θα υπαρχει κινδυνος αποσταθεροποίησης;

οχι (με... λιγη προσοχη βεβαια παντα σε αυτες τις περιπτωσεις μην κανεις κατα λαθος format καπου που δεν πρεπει)

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Λογικα ναι πρεπει, -- πρακτικα το εχω δει μονο σε Debian Etch ---

αλλα αν κανεις ποτε install Slackware θα δεις οτι μπορείς να βαλεις οσα OS θελεις με το lilo.

για αυτο περισσοτερο.

[oprime@dexter]$uname -r|awk '{print $1}'

Εγκατεστησα κ τα 3 λειτουργικα,αλλα στο ubuntu δεν εχω ηχο κ δεν δουλευει κ το ποντικι.να κανω μονο για ubuntu εγκατασταση παλι; Το slackware ειναι το κατι αλλο..αλλα πιο δυσκολο.
Το οτι ειμαι συνεχεια root στο slackware ειναι ασφαλες;
επισης η εγκατασταση εφαρμογων γινεται οπως κ στο ubuntu; γιατι ενω εχω εγκαταστησει καποια δεν τα βρισκω στο applications...
ευχαριστω

Στο Slackware σαν root δωσε adduser για να φτιάξεις user και θα μπαίνεις μέσα σαν απλός user.
startx για να ξεκινήσεις το γραφικό στο Slackware.

Ubuntu: για τον ήχο δοκίμασε από κάποιο τερματικο
alsaconf ή alsamixer για να δεις αν είναι κάτι mute (MM)

για το ποντίκι δώσε lsmod|grep psmouse (αν ειναι ps/2 το ποντικι σου)

Αν δεν σου επιστρέψει κάτι τέτοιο

bash-3.2$ lsmod|grep psmouse
psmouse 37136 0

δοκίμασε με |more αντί grep

[oprime@dexter]$uname -r|awk '{print $1}'

http://s2.battleknight.gr/index.php?loc=hire&ref=Mzc2MTE=