Multiboot δισκος usb (οπως στα dvd του περιοδικού!)

geo909 | Κυρ, 05/11/2008 - 14:13 | 2' | 5

Kαλησπέρα σε όλους,

θα ηθελα να ρωτησω το εξής.

Εχω εναν εξωτερικό usb σκληρο 500GB με 2 partitions.

Το πρώτο ειναι σχεδόν όλος ο δισκος σε ext3 και το δευτερο

ειναι 400 ΜΒ σε fat για να φυλάω κάποια εργαλεία που χρειάζονται

στα windows για αναγνωση/εγγραφη ext3 κατατμίσεων.

ΑΥτό που θα ήθελα να κάνω είναι να δημιουργήσω ενα multiboot περιβάλλον

οπου θα έχω το puppy linux η/και άλλες διανομές και κάποια άλλα live εργαλεία (gparted live, trinity)

με ενα grub menu όπως αυτο στα DVDs του περιοδικού.

Eιναι ευκολο κατι τέτοιο;

Τι φορματ πρέπει να έχει το partition του δισκου που θα μπει ο grub και τα live  εργαλεία;

Ευχαριστω πολύ εκ των προτέρων!

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Είναι σχετικά εύκολο. Θα χρειαστεί να φτιάξεις 4-5 (ή και περισσότερα) partitions των 10GB (κατ' ελάχιστον) στο δίσκο σου. Δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να αντέξεις ένα repartitioning. Απ'ότι κατάλαβα, στη 2η κατάτμηση έχεις σημαντικά πράγματα. Ωστόσο, δεν μπορείς να φτιάξεις παρά μόνο μέχρι 4 primary partitions. Οπότε σε βλέπω να πηγαίνεις για συνολική διευθέτηση του ζητήματος. Πάρε backup...

Στη θέση σου θα έκανα κάτι σαν κι αυτό:

15 GB /dev/sdb1 primary ext3
15 GB /dev/sdb2 primary ext3
15 GB /dev/sdb3 primary ext3

Τώρα πρέπει να φτιάξεις ένα extended και μέσα σε αυτό logical partitions (όσα θες). Κάπως έτσι, π.χ.
450 GB extended
=> 15 GB /dev/sdb5 logical ext3
=> 15 GB /dev/sdb6 logical ext3

kok

και τα υπόλοιπα π.χ.
=> 300 GB /dev/sdb10 logical fat32

Όλα αυτά γίνονται εύκολα με το PartedMagic (στο τεύχος 21), το SystemRescueCD ή κάποιο άλλο εργαλείο. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις μέχρι και το εργαλείο του Ubuntu Live CD (πριν π.χ. κάνεις την 1η εγκατάσταση).

Απλά σιγουρέψου ότι στο τέλος θα εγκαταστήσεις κάποια διανομή που θα αναγνωρίζει όλες τις υπόλοιπες.

Το βασικό σου πρόβλημα θα είναι που θα μπει, δηλαδή σε ποιο δίσκο, ο GRUB (το μενού που θα επιλέγεις διανομή για εκκίνηση). Καλό είναι στο τέλος να προτιμήσεις κάποια διανομή όπως το Mandriva ή το Debian ή το Slackel, ή το Sidux που σου δίνει την ελευθερία να επιλέξεις που θα μπει το GRUB. Γιατί κάποιες διανομές πάνε και βάζουν το GRUB στον ίδιο σκληρό που γίνεται η εγκατάσταση. Εσύ όμως δεν το θες αυτό, εκτός κι αν ρυθμίσεις το USB δίσκο να ξεκινάει πρώτος.

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Καλησπέρα!

Οχι, το repartitioning δεν ειναι πρόβλημα, το πρόβλημα oμως που εχω ειναι με τα 10 gb που θα θελει το κάθε partition..
Θα τον πετσοκόψω ετσι τον δισκάκο μου και μάλιστα θα πεταχτούν άδικα δεκάδες GB.

Tα εκάστοτε live CDs είναι < 150ΜΒ. Βασικά σκέφτομαι τα puppy, clonezilla, gparted, trinity. Για το puppy το sfs αρχειο που θα κρατάει τα δεδομένα και θα μεγαλώνει όσο θέλει θα βρίσκεται στο πρώτο partition, το μεγάλο. Οπότε προσωπικά θελω το πολύ 150ΜΒ για το καθένα από τα live cd. Αν δωσω 15, θα πάνε 15GB -150MB χαμένα τουλάχιστον σε κάθε περίπτωση!

Το Linux Format πως καταφερνει να βάλει 20 live διανομές σε ενα dvd;
Δεν γίνεται κάτι παρόμοιο και με την δική μου περίπτωση;

Α, εσύ δεν θες να κάνεις εγκατάσταση.

Ίσως καταλαβαίνω τι εννοείς: να μην κάνεις εγκατάσταση, αλλά να τρέχεις 4-5 διανομές από το δίσκο και να συμπεριφέρονται σαν Live CD. Δεν το έχω κάνει, αλλά τώρα που το σκέφτομαι δεν νομίζω να γίνεται. Εκτός κι αν πειραματιστείς με αυτήν εδώ τη διαδικασία:

Εγκατάσταση ubuntu σε ένα usb flash key

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Kοίτα, οτι γίνεται, γίνεται 100%. Τωρα αν ειναι εύκολο η οχι δεν ξερω, γι αυτό ρωτάω.

Είχα διαβάσει παλιότερα σε κάποιο περιοδικό ότι πρέπει να κάνεις (εικονικά), το κάθε παρτίσιον που θέλεις να αναγνωρίζετε απο το σύστημα ως cd/dvd player για να μπορείς να κάνεις boot από εκεί.
δηλαδή θα φαίνεται ότι θα έχεις 4 πχ cd/dvd players.
Δυστυχώς δεν το βρίσκω για να αντίγραφα την διαδικασία εδώ.

υγ. στο ψάξιμο βρήκα αυτό το οποίο ίσως είναι η λύση

http://www.linuxinsider.gr/forum/linux-%CF%83%CE%B5-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CF%83%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF-%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CF%81%CE%B8%CF%89%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF