firefox

g.b | Σάβ, 05/03/2008 - 22:36 | 1' | 9

καλησπέρα...

ξέρει κανείς πως γίνεται η απεγκατάσταση αυτού του firefox 3 beta 5...?

κάτι προσθετούλια που είχα δεν δουλεύουν πια...

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Δεν παίζει από τον package manager της διανομής σου να το επεγκαταστήσεις όπως οποιοδήποτε πακέτο και να ξαναεγκαταστήσεις τον 2 ??
Αυτό, αν τους έχουν και τους δυο τα repos.

Αν σου δίνει επιλογή μόνο για τον 3 (και δεν έχει καθόλου τον 2) δες αν υπάρχει επιλογή για εγκατάσταση παλαιότερης version.
πχ στο synaptic (βλέπε Ubuntu) μπορείς να επιλέξεις το πακέτο firefox και μετά να πας στο μενού package -> force vesrion και να διαλέξεις την 2.κάτι

καλησπέρα luckytux , απεγκατέστησα την έκδοση 3 ,
εγκατέστησα την έκδοση δύο , αλλά στην θέσγ του εικονιδίου μου έβγαλε ένα μαυρο
τετράγωνο και όταν έκανα κλικ σε αυτό μου έβγαζε μύνημα ότι δεν υπάρχει το αρχείο...
όπως και να έχει εγκατέστησα πάλι την έκδοση 3 ,
το αφήνω ως έχει και αργότερα βλέπουμε...
σε ευχαριστώ ...

κάποιο πρόβλημα με το shortcut μάλλον (αν κατάλαβα καλά έχει πρόβλημα το εικονίδιο στο μενού που σου βγάζει τα προγράμματα).

από κονσόλα αν δώσεις firefox δεν σου τρέχει κανονικά ??
To shortcut φτιάχνει εύκολά.

PS Νομίζω ότι μπορεί να έχεις εγκατεστημένες και τις δυο εκδόσεις, χωρίς πρόβλημα. Είναι σα να έχεις 2 διαφορετικούς browsers

το δοκίμασα και αυτό που μου έγραψες ,

εγκατέστησα και τον firefox 2 , αλλά δεν εγκαθιστά τα πρόσθετα...

τι παίζεται ρε @#@$@$# μου..?

μας δουλεύει ο firefox...?

το αφήνω τώρα γιατί δεν θέλω να το πειράξω άλλο...

ήθελα να δοκιμάσω κάτι σχετικό με τα torrents που λέγαμε...

ο firefox 2.xx έχει μια μπάρα torrent που από ότι θυμάμαι με τα windows δούλευε καλά

(με xp),

δεν πειράζει ...θα δούμε...

Πάρε ένα backup τα bookmark σου και ότι άλλο έχεις από τον firefoxκαι μετά αφαίρεσε την έκδοση 3 μέσω synaptic. Διέγραψε μετά τον κρυφό φάκελο .mozilla που υπάρχει στο home σου και μετά εγκατέστησε την έκδοση 2 και πες μας αν δουλεύουν τώρα τα πρόσθετα.

Μετα την αναβαθμιση απο Ubuntu 7.10 σε 8.04 ο Firefox 3 εχει συνεχως μετα απο καθε επανεκινηση τσεκαρισμενο στις επιλογες το "Εργασια χωρις συνδεση" με αποτελεσμα να μου σπαει τα νευρα καθε φορα που παω να μπω στο διαδικτυο.Στις προτιμησεις δεν βρηκα ακομα τροπο να το απενεργοποιησω.Μηπως εχει συναντησει κανεις παρομοιο προβλημα;

johnsid, δοκίμασε να μπεις στις ρυθμίσεις του firefox γράφοντας στη μπάρα διευθύνσεων:

about:config

βρες το entry browser.offline και άλλαξε την τιμή σε false

Ευχαριστω luckyb, δοκίμασα την λυση που μου προτεινεις μονο που επιμένει μετα απο καθε restart και επανερχεται στο true.

για ρίξε μια ματιά εδώ
http://support.mozilla.com/tiki-view_forum_thread.php?locale=en-US&comments_parentId=38307&forumId=1

ίσως σε βοηθήσει...