``κατέβασμα`` αρχείων

g.b | Τετ, 04/30/2008 - 21:38 | 2' | 12

καλησπέρα....

χρόνια πολλά ....

δεν θα ρωτήσω για το πως τα περάσαμε αυτές τις μέρες γιατί το φαντάζομαι

κόλαση...εεε...?

άντε τώρα να μπεις πάλι στην σειρά....

μια ερωτησούλα στα γρήγορα

παρατήρησα ότι ένω υπάρχουν πάρα πολλά ποστ για κάθε είδους θέμα

για κάθε πρόβλημα που μπορεί να συναντήσεις με το λίνουξ

, όσο και να το έψαξα δεν μπόρεσα να βρω κάτι για τα προγράμματα που

ειδικεύονται στο κατέβασμα αρχείων (μtorrent , imesh  κ.α) ,

βρήκα κάτι για deluge , ktorrent , azureus κ.α ,

τα  εγκατέστησα , αλλά γιοκ...

καλά όλα αυτά , αλλά πως δουλεύουν βρε παιδιά...???

εγώ , στο pc (πριν αυτοκτονήσω τα windows) , είχα

και είμουν υπερήφανος για αυτό 2-3 προγραμματάκια που κατέβαζα

τραγουδάκια , βιντεάκια και τώρα με το λίνουξ ....κόλλησα

προτάσεις για κάποιο πρόγραμμα....

υ.γ σε μια κουβέντα που είχα με κάποιον άλλον φρέσκο στο χώρο του λίνουξ

(ούτε αυτός ξέρει τίποτα για κατέβασμα) , μου είπε ότι δεν επιτρέπεται

και πολύ από το λίνουξ το κατέβασμα....

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Καλως ήρθες!!!
πρωτα απ όλα πρέπει να πεις τη διανομή έχεις, Ubuntu, Suse, Mandriva, Mint, Slackel..... κατόπιν τι περιβάλον KDE, Gnome, Xfce,.... και ποια απο αυτα τα παραπάνω προγράμματα χρησιμοποιείς.
Εγω έχω Mandriva, με περιβάλον εργασίας (windows) KDE, και προγραμμα να κατεβάζω torrent το ktorent.
Απλά κατεβάζεις το αρχείο το σώζεις στο /home folder πχ ή στο desctop ανοιγεις το ktorrent και κάνεις add το προς "κατέβασμα" file. :)
προσωπικα βρισκω ότι με το Linux "καταβάζω" λίγο πιο γρήγορα και με μεγαλύτερη ασφαλια!!!
Ελπιζω να σε βοήθισα και οχι να σε μπερδεψα

Επίσης μπορείς να μας πεις τι προγραμματάκια χρησιμοποιούσες σε windows να σου πούμε τα αντίστοιχα σε linux και μετά διαλέγεις εσύ τι θέλεις.

Eγω παντωσ δουλευω τον azureus με τον ιδιο τροπο που δουλευει και στα win.

κατεβαζω οτι θελω χωρισ κανενα προβλημα και αυτο που εχω παρατηρηση ειναι οτι με τα ubuntu τα παντα τα κατεβαζω με μεγαλυτερεσ ταχυτητεσ!

Ακουγεται λιγο κουφο,αλλα σε μενα τουλαχιστον συμβαινει!

g.b.]υ.γ σε μια κουβέντα που είχα με κάποιον άλλον φρέσκο στο χώρο του λίνουξ
(ούτε αυτός ξέρει τίποτα για κατέβασμα) , μου είπε ότι δεν επιτρέπεται
και πολύ από το λίνουξ το κατέβασμα....

Δηλαδή αν δεν επιτρέπεται σε Linux που δεν έχεις να φοβάσαι για ιούς, trojans, spyware και κάθε λογής κακεντρεχές λογισμικό, ΠΟΥ επιτρέπεται ??
Το πολύ τι σημαίνει ??
Ότι μπορείς να κατεβάζεις, αλλά με μέτρο ??

Ό,τι να'ναι !!

Να κατεβάσεις όλο το διαδίκτυο και να μη φοβάσαι τίποτα (καλά, όχι και τίποτα αλλά τουλάχιστον να μη ζεις σε κόσμο τρομοκρατίας )

Όσο για torrent client βλέπε ανωτέρω post.
ktorrent (για kde), azureus, deluge κλπ
τα δοκιμάζεις και βλέπεις ποιο σ'αρέσει (ή ποιο θα παίξει με την πρώτη χωρίς να μπλεχτείς με port forwarding κλπ)
Οι ρυθμίσεις τους και ο τρόπος που δουλεύουν είναι ίδιες με αντίστοιχα torrent clients άλλων λειτουργικών.

Τώρα, το "πως δουλεύουν" είναι λίγο γενικό.
Δηλαδή πως δουλεύουν τα torrents ? Πως έχει η διαδικασία κατεβάσματος ? Πως κάνουμε port forwarding (long live upnp) ?? Πως πειράζουμε τις ρυθμίσεις ??

Θα συμφωνήσω με τον luckyb για τα περί ασφάλειας.
Τώρα προσωπική επιλογή είναι το deluge. Σου προτείνω να το εγκαταστήσεις από το site της εταιρίας γιατί η έκδοση που υπάρχει στο ubuntu είναι παλιά και προβληματική (καμία σχέση με την καινούρια που είναι σαν να μην υπάρχει)

καλησπέρα
ακολουθόντας αυτά που γράψατε εδώ μέσα , κατέβασα το deluge , από το σαιτ της εταρείας ,
για την διανομή μου (ubuntu) , και τώρα κάθομαι και κοιτάω μια οθόνη (αρχική οθόνη του deluge) ,
ωραία......
από εδώ και πέρα τι κάνουμε...??? (πως δουλεύουν αυτα τα , =@@#$@$%# τα torrent..?)
πως από αυτήν την οθόνη εγώ θα καταλήξω να έχω στον σκληρό μου δίσκο ,
μια ταινία ...?
ζητάω πολλά...ε..?
άντε , βρε καρντάσια , ανάμεσα στον καφέ και το τσιγάρο (που εγώ έκοψα και σας συστήνω να κόψετε και εσεις) ,
πείτε και σε μένα τον καψερό πως γίνεται αυτό..?

Τα torrents είναι ένας p2p τρόπος να μοιράζεσαι αρχεία.
πχ ξεκινάω εγώ να μοιράζομαι με torrent το αρχείο luckyb.iso. Φυσικά έχω ολόκληρο τα αρχείο. Φαντάσου το σαν ένα βιβλίο με πχ 50 σελίδες.
μετά ξεκινάς εσύ και κατεβάζεις τις 10 πρώτες σελίδες από 'μένα.
μπαίνει στο παιχνίδι και ο ioannis και κατεβάζει ταυτόχρονα από μένα τις 10 επόμενες σελίδες και από σένα ότι έχεις μέχρι τώρα.
Όταν ο ioannis έχει κατεβάσει λίγες σελίδες εσύ κατεβάζεις ταυτόχρονα από εμένα και από τον ioanni (τις σελίδες που δεν έχεις).
μπλέκουν κι άλλοι στο παιχνίδι με τον ίδιο τρόπο. Ο ένας κατεβάζει από τον άλλο τις σελίδες που δεν έχει μέχρι να τις αποκτήσει όλες.
Αυτός που έχει ολόκληρο το αρχείο και απλά δίνει, λέγεται seeder.
Οι άλλοι που μόνο κατεβάζουν λέγονται leechers.

Είναι κατανοητό ότι αν δεν υπάρχει κανένας να κάνει seeding θα καταντήσουν όλοι να μην μπορούν να κατεβάσουν το αρχείο παρά μόνο μέρος του(αν και υπάρχει η περίπτωση το σύνολο των χρηστών που κατεβάζουν να έχουν ο καθένας διαφορετικά κομμάτια και στο σύνολό τους να συμπληρώνουν ολόκληρο το αρχείο).
Γι'αυτό είναι σημαντικό :
Να μη σταματάς να μοιράζεσαι ένα αρχείο μόλις το κατεβάσεις αλλά να συνεχίσεις μέχρι να φτάσεις σε ratio down/up τουλάχιστον 1

Επί το έργον:

ας ανάψω ένα τσιγαράκι για διάλειμμα γιατί γράφω πολλά :-p

για να γίνουν όλ'αυτά χρειάζεσαι ένα torrent client.

Μετά πρέπει να βρεις το αρχείο torrent (.torrent) του αρχείου που θέλεις να κατεβάσεις.
Αυτό είναι ένα αρχειάκι μερικών kb που θα το ανοίξει ο torrent client σου και θα ξεκινήσει η διαδικασία που προαναφέρθηκε.

Υπάρχουν πολλά sites που φιλοξενούν τέτοια αρχεία.
Εγώ (ελπίζω να μην θεωρηθεί διαφήμιση) χρησιμοποιώ το www.torrentz.com που είναι μια μηχανή αναζήτησης (κάτι σαν το google των torrents δηλαδή) και το www.gamato.info για ελληνικά και άλλα.

μπορείς να ξεκινήσεις να δεις αν δουλεύει.
μπες στο www.torrentz.com κάνε ένα search "ubuntu" ακολούθα ένα Link που σου αρέσει και κάνε κλικ επάνω στο "download this torrent". Επέλεξε "open with deluge" ή "save to disk" αν δεν στο εμφανίζει - σώστο και πήγαινε εκεί που το έσωσες για να το ανοίξεις με τον deluge.

...κι αν όλα παν καλά θα ξεκινήσεις να κατεβάζεις το ubuntu !!

Τώρα το που θα κατέβει αυτό ή για άλλες ρυθμίσεις του deluge δεν έχω ιδέα γιατί χρησιμοποιώ ktorrent.

Ελπίζω να σε διαφώτισα και να μην πήγε χαμένο τόσο γράψιμο.

Να προσθέσω και γω ότι το τσιγάρο σκοτώνει...

όχι άλλο θέλω να πω ότι δεν θα δεις τις ίδιες ταχύτητες που βλέπεις όταν κατεβάζεις από σερβερς αλλά σε πολλά τόρρεντ είναι αξιοπρεπέστατη.Για τον deluge τα αρχεία που κατεβάζεις τα αποθηκεύει στο home σου.

καλησπέρα....
φίλε , luckyTux , όχι μόνο βοήθησες , αλλά και κάτι παραπάνω....ευχαριστώ πολύ...!!!
όπως ευχαριστώ και τον ioannis,1 για την πρόταση του deluge...
έχω δώσει ένα βιντεάκι για να κατεβεί , για σιγουριά να μην χαθεί το κατεβάζω στην επιφάνεια εργασίας ,
το ανέλαβε ένα πρόγραμμα που λέγεται transmission , ας ελπίσουμε ότι είναι εντάξει ,
έκανα και μια επανεκκίνηση του pc , για να σιγουρεύτω ότι δεν θα χαθεί το κατέβασμα μετά από το σβήσιμο ,
όλα οκ , κατεβαίνει.....
εκείνο που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής
ένα κατέβασμα μπορείς να κάνεις ή και περισσότερα ταυτόχρονα..?
γιατί έδωσα άλλο ένα και δεν το είδα να εμφανίζεται πουθενά...

και πάλι ευχαριστώ παιδιά , είχα ψιλοπελαγώσει ,
το pc έχει μόνο linux , και το laptop απαγορεύται να το πιάνω στα χέρια μου
(μετά από την φάση με το σβήσιμο και την επανεγκατάση των vista ) , (κλαψ)
και δεν μπορούσα να του δώσω δρόμο , που λένε και στο χωριό μου,,,,

Για το πόσα μαζί αρχεία θα κατεβαίνουν μαζί εξαρτάται από τις ρυθμίσεις του torrent-client που έχεις.Ταυτόχρονες λήψης μπορείς να κάνεις όσες θες,τώρα για το 2ο αρχείο που έβαλες πιθανόν να μην είχε καθόλου seeders και να μην κατέβηκε τπτ.

Επίσης πες μας αν έχεις μόντεμ ή ρούτερ για την σύνδεση σου στο ίντερνετ και ποιο. :)

εντάξει και με την ταυτόχρονη κάθοδο...

τώρα έχω δώσει 2-3 να κατεβούν , είμαι στο περίμενε...