xsane και kopete βοηθεια

malos | Σάβ, 04/05/2008 - 04:15 | 4' | 4

Καλησπέρα σε όλους.

( Για το xsane ξαναζήτησα βοήθεια εδώ στο φόρουμ - στο ubuntu και kubuntu- αλλά δεν το έλυσα για αυτό το ξαναβάζω)

Θα ήθελα μια βοήθεια σε δύο ζητηματάκια.
Τρέχω εδώ και δύο μήνες ubuntu 7.10 . Κόλησα μαζί της (και άφησα την αγαπημένη μου Debian)
γιατί έπαιξα πολύ και με ικανοποιεί αρκετά. Την τρέχω σε kde.

Όμως :
1. Δεν μπορώ να τρέξω το xsane ως απλός χρήστης.
Συγκεκριμένα όταν το τρέχω μου ανοίγουν κανονικά τα παράθυρα του όλα. Πατάω scan
και ακούω τη λάμπα να σαρώνει κανονικά. Στο τέλος εμφανίζει την προεπισκόπιση της σαρωμένης (υποτίθεται)
σελίδας με όνομα out.jpeg (κανονικά δηλαδή. Όπως ακριβώς ξέρω το xsane από την debian ή την suse όπου
δούλευε άψογα ! )
Το πρόβλημα είναι ότι αυτό το out.jpeg ( ή out.png ή οτιδήποτε δοκίμασα στους τύπους εξόδου)....
είναι μια λευκή - κατάλευκη σελίδα. Δεν εμφανίζει την εικόνα που σάρωσα !

Αν τρέξω kdesu xsane από run command τότε όλα καλά! Εμφανίζει κανονικά την εικόνα που θέλω.

Στην αρχή σκέφτηκα να κάνω chown σε μένα το /usr/bin/xsane. Αλλά μου την είπανε !!! Αφ ενός γιατί
δεν έχει να κάνει με τα permissions του προγράμματος που σαρώνει αλλά με τα permissions του ίδιου
του μηχανήματος (Εν προκειμένω HP Photosmart 3180 , εκτυπωτής και σαρωτής). Αφ εταίρου γιατί δεν
πειράζουμε αυθαίρετα τέτοια πράγματα γιατί είναι καταστροφικά. Έτσι άφησα το xsane στον root.
Ψάχνοντας τώρα να βρω το μηχάνημα ... βρήκα στο /dev πως
όταν ανοίγω το μηχάνημα εμφανίζεται ο φάκελος usb ( /dev/usb Δηλαδή) και μέσα έχει το αρχείο lp0.

(Όταν κλείνω το σαρωτή ο φάκελος usb χάνεται.)

Το αρχείο lp0 τώρα (μάλλον το μηχάνημα ως αρχείο δηλαδή) ανήκει στον root και την ομάδα lp.
Με έβαλα ως χρήστη στην ομάδα lp αλλά ..... τίποτα.
Μου
είπαν για udev με 0666 όπου βλέπω lp αλλά στον φάκελο udev είναι αρκετά
τα αρχεία και δεν ξέρω ποιο είναι το κατάλληλο αρχείο.

Έχετε καμιά ιδέα για να γίνει κάτι ;

2. Στο kopete δεν βλέπω τον φίλο μου που έχει κάμερα (σε λογαριασμό yahoo).(Έχει windows αυτός).
Κάνει αυτός το αίτημα για κάμερα , πατάω εγώ αποδοχή , αλλά ανοίγει ένα παράθυρο όπου δεν βλέπω τίποτα.
Σε αυτή τη διεύθυνση νομίζω λέει κάτι αλλά δεν ξέρω αγγλικά καλά.
http://wiki.kde.org/tiki-index.php?page=Ko...+Webcam+Support
Να βάλω λεει κάποιον driver ; Να ενημερώσω με κάτι τον πυρήνα ; Να βάλω τον driver της κάμεράς του ;

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Λέει ότι για να λαμβάνεις webcam images μεσω Yahoo Protocol πρέπει να έχεις το jasper application.

Ερώτηση: Η webcam που έχεις δουλεύει κανονικά?Ρωτάω γιατί μπορεί να υπάρχει ζήτημα συμβατότητας με τον driver.

Ανήκεις στο γκρουπ των scanner ώστε να έχεις δικαίωματα στο device? Σε debian αυτό το group είναι το scanner. Αν όχι γράψε σε κονσόλα sudo adduser your_username scanner και μετά κάνε reboot. Για τη κάμερα δεν γνωρίζω κάτι.

binarybear]

Λέει ότι για να λαμβάνεις webcam images μεσω Yahoo Protocol πρέπει να έχεις το jasper application.

Ερώτηση: Η webcam που έχεις δουλεύει κανονικά?Ρωτάω γιατί μπορεί να υπάρχει ζήτημα συμβατότητας με τον driver.

Δεν έχω εγώ Webcam. Έχει ο φίλος. Το πρόβλημα είναι ότι όταν πατάει στο Yahoo messenger του (έχει windows) "πρόσκληση κάμερας" (ή όπως αλλιώς λέγεται) και εγώ πατάω αποδοχή (Γιατί τη βλέπω την πρόσκληση)

ανοίγει ένα παράθυρο που υποτίθεται εκεί μέσα θα τον βλέπω.

Δεν βλέπω τίποτα όμως παρά ένα μπλε φόντο στο παράθυρο αυτό.

mitsaras77]Ανήκεις στο γκρουπ των scanner ώστε να έχεις δικαίωματα στο device? Σε debian αυτό το group είναι το scanner. Αν όχι γράψε σε κονσόλα sudo adduser your_username scanner και μετά κάνε reboot. Για τη κάμερα δεν γνωρίζω κάτι.

Ναι ανήκω

Με έβαλα στις ομάδες : scanner, lp, plugdev,  για σιγουριά. Αλλά τίποτα.