Εχασα τον έλεγχο του υπολογιστή μου

sad | Τετ, 04/02/2008 - 17:09 | 3' | 6

Φτού μου να μη με ματιάσω την έκανα πάλι

Εισαγωγή :σύνθεση δίσκων και περιεχομένων λειτουργικών

Δίσκος 1:

(80γίγα) δύο παρτς (ntfs) που περιέχουν xp και ubuntu 8.04 (μέσω wubi ,για να μπορώ να κάνω share icc-icm profile που παράγονται από hardware calibrator, που ακόμα οδηγός να δουλεύει απροβλημάτιστα δεν υπάρχει) και τον boot manager grub

Δίσκος 2 (160)

3 παρτς ext3 PClos (home ,swap. κ.λπ) κι ένα μεγάλο χώρο κενό (που φύλαξα για επόμενη διανομή)

χωρίς ξεχωριστό boot mananger

Το πρόβλημα :

ο πρώτος δίσκος έβγαλε ένδειξη bad clusters που δεν διορθώθηκαν μετά το check disc

Το διαγνωστικό έβγαλε ένα μήνυμα για περιορισμένο σταθερό σφάλμα,και "πάρε καλού κακού κι ένα backup"(σε δίσκο απόλυτα λειτουργικό που bootαρε κανονικά)

Βάζω κι εγώ στα xp το ghost 2003 του δίνω εντολή να πάρει iso χωρίς να σκεφτώ (κακός σύμβουλος το ξενύχτι έστω κι αν είναι για δουλειά)

ότι το προεπιλεγμένο λειτουργικό στην εκκίνηση είναι PC los

To ghost προφανώς δεν βρήκε τον γνωστό εκκινητή να πάρει το iso του δίσκου 1 (1η επιλογή starting pc dos)

ούτε win (2η επιλογή return to windows)

Οπότε η ένδειξη που πέρνω και στις δύο επιλογές είναι overflow ,system halted και μαυρη οθόνη

και έχω χάσει τον έλεγχο εντελώς (μόνο live cd παίζει σε υπολογιστή επαγγελματικό βοήθημα !!!)

Ενδεχόμενες λύσεις : fix mbr από κονσόλα των win θα μου "δώσει πίσω" τα δυό λειτουργικά του πρώτου δίσκου που εκκινούν από win boot ;;;

έστω να επανεγκαταστήσω το pc los [και να πάρω το backup]

Η τι άλλο ;;;

Κάποια καλή ψυχή να βοηθήσει;;;

Υ.Γ το ubuntάκι δίνει ρέστα το προτείνω (ελάχιστα προβλήματα)

αλλά μόνο για καθαρή εγκατάσταση ,η αναβάθμιση είναι προβληματική

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

1. Το fixmbr θα επαναφέρει το boot manager των Windows. Και μόνο. Θα χάσεις την πρόσβαση στο PCLOS.
2. Η λύση είναι να κάνεις boot με LiveCD - προτείνω Ubuntu- και να καρφιτσώσεις έναν εξωτερικό δίσκο για να πάρεις backup.

Το ghost για να ολοκληρώσει τη διαδικασία(στην επανεκκινηση του) θέλει να βρεί win ( η winloader)

Ακόμα κι αν ξεχάσω το αντίγραφο δεν με αφήνει να μποοτάρω (δες επάνω)

Αυτό το ας το πούμε service προφανώς είναι προγραμματισμένο να φορτώσει πριν την εκκίνηση

τι κι αν του έκοψα το ρευμα του κανα hard reset

Aν βάλω εξωτερικό πάλι μπουτ δεν θα κάνει

Δυστυχώς, δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει, οπότε τσεκαρε και άλλες απαντήσεις. Νομίζω όμως, απ' όσα λες, ότι η μόνη λύση είναι το Live CD για να σώσεις κάποια δεδομένα. Ούτως ή άλλως, αν κατάλαβα καλά, πας για αλλαγή δίσκου.

Δημήτρη αν με κατάλαβες ο δίσκος είναι ακόμα λειτουργικός απλά το ghost γιά να πάρει image κάνει restart o.k αν αποτύχει να τρέξει για να πάρει το iso επανεκκινεί τα xp Aφού δεν μπορεί να βρεί τα xp den bootάρει
Ο grub έχει πρ'ωτο το pclos( η μπορεί ν α ψάχνει win boot loader)
Aλλά εγώ τι κάνω ;
(sorry γιά το ατσαλο γράψιμο μου αλλά λόγω ανάλυσης οθονης δεν βλέπω τι γράφω)

Ναι, όπως μου τα λες, δεν βλέπω να μπορείς να τελειώσεις το Ghost. Γι' αυτό σου πρότεινα, reboot με Live CD, αντιγραφή των πολύτιμων αρχείων και ...μετά ξέρεις τι πρέπει να κάνεις στο partition των Windows.

Δυστυχώς δεν κατέχω από Ghost και δεν μπορώ να προτείνω κάτι καλύτερο από χειροκίνητο backup. :(

το θέλω αλλά ακόμα δεν μπορώ (αν και είχα να το ανοίξω αιώνες) ,λόγω δουλειάς, photoshop εκτυπωτών και harware calibratior

όλα τα υπόλοιπα γίνονται σε los η ubu

άντε να βγούν modules και drivers ,το ubuntu 8,04 με έχει ξετρελάνει

θα πάω σε fix mbr εκτός αν κάποιος φίλος έχει κάποια πρόταση