Help με πρόβλημα στη σύνδεση μερικών εφαρμογών στο Internet...

TuxToR | Δευ, 03/31/2008 - 21:53 | 2' | 3

Εννοείται ότι η δουλειά τόσο του περιοδικού όσο και του παρόντος forum είναι άριστη και μακάρι να συνεχιστεί με αμείωτη επιμέλεια και αφοσίωση!!! Τώρα, όσον αφορά το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι το εξής: Έχω εγκαταστήσει το Ubuntu 7.10 παράλληλα με τα Windows XP που διαθέτω αλλά έχω παρατηρήσει ότι δεν ανοίγει, με το start up κατ' ευθείαν, κάποιες εφαρμογές που σχετίζονται με τις υπηρεσίες του Internet, όπως το Firefox, aMSN, pidgin, καθώς δεν κάνει ούτε καν updates, ενώ ανοίγει ιστοσελίδες μέσω του Konqueror και μπαίνει στο IRC μέσω του KSirc. Σε σχετική ερώτηση που έκανα σε ένα παιδί μου πρότεινε την εξής διαδικασία: Να δώσω από τερματικό την εντολή "sudo kedit /etc/resolv.conf" και στη συνέχεια να τροποποιήσω τον φάκελο (ο οποίος περιείχε το εξής: nameserver 192.168.1.1) ακολούθως: nameserver 195.170.0.1 και namesever 195.170.2.2.Εδώ πρέπει να αναφέρω ότι όλα δούλεψαν ρολόι μέχροις ότου κάνω ένα reboot για να συνειδητοποιήσω ότι όλες οι αλλαγές που είχα επιφέρει πήγαν στράφι... Έτσι κάθε φορά που "μπαίνω" στο ubuntu πρέπει να δίνω τις παραπάνω εντολές... :(

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Υ.Γ. Στο Internet συνδέομαι μέσω ethernet με το router μου, το οποίο είναι το Telindus 1133, η σύνδεση μου είναι ADSL CONN-X 768kbps

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια
nameserver 192.168.1.1

είναι σωστό. Απλά εσύ δεν έχει ρυθμίση σωστά το δίκτυο σου κάτα το boot.
Οταν μπει στο linux δωσε την εντολη route. θα πρέπει να δεις την παρακάτω γραμμή

default         192.168.1.1     0.0.0.0         UG    0      0        0 eth0

αν δεν την δεις ρυθμισε σωστα το δίκτυο σου και βαλε σαν gateway την 192.168.1.1

[oprime@dexter]$uname -r|awk '{print $1}'

Εναλλακτικά, πηγαίνεις στο μενού Σύστημα > Διαχείριση > Δίκτυο, δίνεις κωδικό, και μετά κλικ στην καρτέλα DNS και βάζεις τους δύο servers που σου είπε το παιδί για OTENET. Το πρόβλημά σου είναι ότι δεν "κρατάει" τις αλλαγές στο /etc/resolv.conf. Αν όμως βάλεις τους DNS servers με την παραπάνω διαδικασία θα πρέπει να τους κρατάει...

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας τόσο για το ενδιαφέρον που δείξατε στο πρόβλημά μου, όσο και για αποτελεσματικότητα των συμβουλών σας!!!