Songbird and router

mitsaras77 | Κυρ, 03/30/2008 - 14:42 | 1' | 13

Εδώ και λίγες μέρες άρχισα και χρησιμοποιώ το Songbird. Πολύ καλό αλλά σε μένα παρουσιάζει το εξής πρόβλημα: μου ρίχνει την adsl σύνδεση. Έχω εναν router USROBOTICS Wireless MAXg ADSL, ο οποίος μετά από μια αναβάθμιση του firmware έριχνε συχνά τη γραμμή μέχρι που το έκανα reset και λύθηκε το πρόβλημα. Τώρα ακόμη και το azureus δουλεύει απρόσκοπτα. Γενικά είμαι ικανοποιημένος από τον router. Μήπως γνωρίζει κανείς γιατί το songbird μου ρίχνει την adsl σύνδεση?

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Δοκίμασες να δουλέψεις το songbird χωρίς τίποτ'άλλο internetικό να παίζει ταυτόχρονα (p2p, browsing)
Κάνω μια υπόθεση ότι υπερβαίνει τα max connections που υποστηρίζει ο router σου (μάλον λάθος υπόθεση είναι αλλά ας το ξεκαθαρίσουμε πρώτα)

Χμμ... Βασικά κάνω ακριβώς το αντίθετο αυτή τη στιγμή :) Του αλλάζω τον αδόξαστο :) Φυσικά παρακολουθώ και τα log του router και θα δούμε τι λάθος θα βγάλει. Ως τώρα όμως αποδυκνύεται σκυλί. :?

Μάλλον πάω για αλλαγή router. Η σύνδεση πέφτει και χωρίς songbird τελικά.. Κάτι φταίει αλλά δεν ξέρω τι.. Και λυπάμαι τα λεφτά που έδωσα για να το πάρω.. Ούτε οκτώ μήνες λειτουργίας δεν έχει. Λέτε να το πάω πίσω να το ελέξουν? Το firmware είναι linux, λέτε να το σκαλίσω ο ίδιος? Χμμ

Μπας και το routerάκι είναι μια χαρά και φταίει ο isp σου ??
Η γραμμή σου είναι ok από SNR κλπ ??

PS.Είχα το ίδιο πρόβλημα για πολύ πολύ καιρό (λόγω θορύβου στη γραμμή μου) μέχρι που άλλαξα isp

Έχω έρθει σε επαφή με τον isp και μου είπαν ότι ναι μεν υπάρχουν οι διακοπές αλλά προκαλούνται από τον router μου!! Και θα έπρεπε να μείνω χωρίς τηλέφωνο για 24h (να αποσυνδέσω δηλαδή όλες τις τηλεφωνικές συσκευές.. πράγμα αδύνατον)

Τέτοια σχόλια έχω ν'ακούσω από τότε που ήμουν στη vivodi !!
mitsara, τσέκαρε το SNR και το line attenuation της γραμμής σου (κάπου απ'το μενού του router πρέπει να φαίνονται αυτά)
κάτι μου λέει ότι είναι σε οριακά επίπεδα και χάνει το συγχρονισμό (μακάρι ν'αποδειχτώ λάθος)

Μήπως εννοείς αυτά? Το SNR είναι κάπου εδώ μέσα? Αλήθεια, τι είναι το SNR?

Test the connection to your DSL service provider
Test ADSL synchronization: PASS
Test ATM OAM F5 segment ping: FAIL
Test ATM OAM F5 end-to-end ping: FAIL

Test the connection to your Internet service provider
Test PPP server connection: PASS
Test authentication with ISP: PASS
Test the assigned IP address: PASS
Ping default gateway: PASS
Ping primary Domain Name System Server: PASS

Το Snr είναι ο λόγος του σήματος ως προς τον θόρυβο.Με απλά λόγια πόσο θόρυβο έχει η γραμμή σου και πόσα δεδομένα από αυτά που σου στέλνει ο κόμβος (dslam) έρχονται σε σένα.

Για τα στατιστικά δεν είναι αυτά,λογικά θα έχει μια καρτέλα που λέει

downstream upstream

SNR Margin          μια τιμή μια τιμή

Line Attenuation        μια τιμή μια τιμή

Data Rate         μια τιμή μια τιμή

-------------------

Η ΔΕΗ σας εύχεται Καλές Διακοπές !!!!

Από το web interface πας κατάσταση (status) -> Στατιστικά adsl(adsl statistics)
κι εμφανίζεται κάτι τέτοιο:

Ιδού το δικό μου (εντάξει είναι λίγο κομμένο άλλα φαίνεται το SNR)

Μια χαρά φαίνεται η γραμμή σου.
Αν έχεις όρεξη (και χρόνο) διάβασε αυτό. Εξηγεί τα πάντα για το SNR, το Line attenuation και γενικά για την ποιότητα γραμμής. Επίσης δίνει κάποια παραδείγματα "καλών" ή "κακών" μετρήσεων.
Κάτι άλλο παίζει
...αλλά τί??

Για έλεγξε φίλτρα και καλώδια στις συσκευές του σπιτιού σου και αν έχεις και την δυνατότητα κάνε μια δοκιμή με άλλο ρούτερ,για να καλυφθείς από την δική σου πλευρά αν είσαι οκ ή όχι.
Μετά αν είσαι εσύ οκ πάρε τηλέφωνο στον ISP σου και βρίσε τον. :P :)

-------------------

Η ΔΕΗ σας εύχεται Καλές Διακοπές !!!!