Βοήθεια για ManDVD

soc2u | Κυρ, 03/30/2008 - 14:14 | 1' | 17

Καλημέρα,

Μήπως μπορώ να έχω μια βοηθεια για το mandvd? Το έχω
εγκαταστήσει και προσπαθώ να δημιούργησω slideshow για να κάνω ένα dvd
με φωτογραφίες.Κάθε φορά όταν φτάνω στο generate μου βγαζει λάθος ότι
δεν υπάρχει το αρχείο slideshow.txt, αυτό όμως το βλέπω στον φάκελο που
έχω ορίσει να γίνει το slideshow. Πως μπορώ να ξεπεράσω το πρόβλημα?

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Τι περιέχει αυτό το αρχείο; Μήπως πρέπει π.χ. να γράψεις εκεί τα ονόματα των εικόνων; Μήπως ο φάκελος όπου βρίσκεται το αρχείο αυτό περιέχει στο path του το "Επιφάνεια Εργασίας" και το ManDVD (όπως και άλλες εφαρμογές) την πατάει εκεί; Υποθέσεις κάνω,ε;

Μια άλλη λύση - δοκιμασμένη- είναι να βάλεις το kdenlive και να φτιάξεις από εκεί slideshow video. Κατόπιν, το περνάς στο ManDVD έτοιμο για να στο φτιάξει σε φορμά DVD.

Ok Έκανα εγκατάσταση το kdenlive αλλά αποθηκεύει διαφορετικό τυπο αρχείου και δεν βρήσκω πως να εισάγω μουσική.Αυτές οι πρώτες εντυπώσεις. Θα το ψάξω λίγο και βλέπουμε.
Όσο για το φάκελο που προσπαθώ να δημιουργήσω slideshow με το mandvd είναι μέσα στο /home/soc/εικόνες/φτιάχνω ένα φάκελο εδώ, και αυτό είναι όλο.

Προτείνω να μην το έχεις στο /home/soc/εικόνες, αλλά σε /home/soc/images γιατί ίσως (λέμε ίσως :)) το πρόβλημά του να είναι το ελληνικό όνομα στο μονοπάτι του φακέλου.

Το Kdenlive μπορεί να αποθηκεύσει σε ότι τύπο video θες (avi/ms, ogg, divx, asf, mpeg4, κλπ)

Δεν το πιστεύω κάτι πάει να δουλέψει αλλά έχω καινούργιο μήνυμα λάθους:

[dvd-slideshow] Working on track 1 audio file 0
[dvd-slideshow] silence
[dvd-slideshow] Creating silence audio file for 0:0:25.000
[dvd-slideshow] This audio plays in slideshow from 0:0:0.000 to 0:0:25.000
[dvd-slideshow] ###############
[dvd-slideshow] Concatenating all audio files...
[dvd-slideshow] Creating ac3 audio...
[dvd-slideshow] ERROR during ffmpeg execution!
[dvd-slideshow] see /home/soc/images/dvd-slideshow.log for details
[dvd-slideshow] cleanup...

Και ακόμη δεν μπορώ να βάλω μουσική. Ότι και να διαλέξω μου λέει ότι δεν υπάρχει. Να προσπαθήσω με αγγλικούς χαρακτήρες μόνο? ή πρέπει η μουσική που επιλέγω να είναι στον ίδιο φάκελο (images στην προκειμένη περίπτωση)?

εδω /home/soc/images/dvd-slideshow.log πρεπει να σου λεει τι εγινε με το ffmpeg και εσκασε...

Επισης: απεφυγε τους ελληνικους χαρακτηρες. Ειναι προφανες οτι το προγραμμα αυτο δεν τους γουσταρει. Δοκιμασε να εχεις δεδομενα μονο σε αγγλικους φακελους.

linuxformat]εδω /home/soc/images/dvd-slideshow.log πρεπει να σου λεει τι εγινε με το ffmpeg και εσκασε...
Επισης: απεφυγε τους ελληνικους χαρακτηρες. Ειναι προφανες οτι το προγραμμα αυτο δεν τους γουσταρει. Δοκιμασε να εχεις δεδομενα μονο σε αγγλικους φακελους.

Ωραία δουλεύει με λατινικούς χαρακτήρες αλλά το ERROR during ffmpeg execution! παραμένει. Κάτι πρέπει να παίζει με τη μουσική που προσπαθώ να βάλω, αν και αυτή είναι με λατινικούς χαρακτήρες, μήπως δε θέλει μπ3?

Τελικά το δοκίμασα και χωρίς soundtrack πάλι το ίδιο λάθος. Δεν δημιουργεί dvd-slideshow.log αρχείο για να δω τι γίνεται. Μόνο περνάει τις εικόνες και βγάζει το λάθος.

'εχω προσπαθήσει αρκετά, να ξεπεράσω το ίδιο πρόβλημα, αλλά ποτέ δεν το κατάφερα!!

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

H πλάκα είναι ότι προβλήματα μου παρουσιάζει και το QDVDAuthor. Αποτέλεσμα? Για slideshow επιστροφή στα win?

Ρίξε μια ματιά στο Slideshow Creator. Υπάρχουν τόσα μικροπρογραμματάκια στο linux για να κάνεις την δουλειά σου που δεν υπάρχει λόγος να πας σε windows (έτσι πιστεύω).Εναλλακτικά χρησιμοποιήσε το Avidemux ή το Kdenlive με το οποίο έκανε ο dimitris το βίντεο του FOSSCOMM(δεν ήταν και άσχημο) :)


-------------------

Η ΔΕΗ σας εύχεται Καλές Διακοπές !!!!

Που στο καλό το βρίσκω για να το τρέξω. Έχει γίνει εγκατασταση το είδα και στο synaptic αλλά στις εφαμοργές πουθενά.

Είπαμε kdenlive και φτιάχνεις ότι θες (είναι ασταθές όμως, το τονίζω!).

BTW, βρε μπας και δεν έχεις βάλει plugins/codecs για mp3/ogg ή ότι άλλο φορτώνεις στο ManDVD;

ΟΚ Έφτιαξα το πρώτο slideshow με kdenlive. Τώρα η αστάθεια μάλλον υποφέρεται μπροστα στο ManDVD που όλοι το θεωρούν το "καλύτερο" για τέτοια δουλειά. Πραγματικά πίστεψα ότι κάτι δεν έχω βάλει αλλά ακούω διαρκώς mp3. Αν χρειάζεται κάτι που να μπαίνει συγκεκριμένα για το πρόγραμμα θα ήθελα να το ξέρω. Έχω ψάξει στο synaptic όμως και δεν υπάρχει τίποτα άλλο παρά μόνο το ίδιο το πρόγραμμα. Θα πειραματιστώ λίγο με το kdenlive και θα ρωτήσω πάλι αν κάτι δεν πάει καλά.

Δεν κατάλαβα τι εννοείς εδώ: "Πραγματικά πίστεψα ότι κάτι δεν έχω βάλει αλλά ακούω διαρκώς mp3".

Ρωτάς τι πακέτα πρέπει να εγκαταστήσεις μαζί με το KDEnlive; Tο ffmpeg, μια και σε αυτό βασίζεται...

Δεν ξέρω αν άργησα, αλλά τώρα το ανακάλυψα
http://www.getdeb.net/app/ManSlide

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

dimitris]Δεν κατάλαβα τι εννοείς εδώ: "Πραγματικά πίστεψα ότι κάτι δεν έχω βάλει αλλά ακούω διαρκώς mp3".
Ρωτάς τι πακέτα πρέπει να εγκαταστήσεις μαζί με το KDEnlive; Tο ffmpeg, μια και σε αυτό βασίζεται...

Εννοώ ότι έχω προσθέσει ότι codecs χρειαζόταν για να ακούω mp3.

Θα προσπαθήσω όμως αυτό που προτείνει ο Alfisti γιατί με το kdenlive μου σπάσανε τα νεύρα. Δεν μπορεί με τίποτα να κάνει μεγάλα slideshows, κολλάει κλείνει ξαφνικά κτλ... όπως είπες πολύ ασταθές.

Μεγάλα slideshows; Δηλαδή; Μέχρι πόσες φωτογραφίες; Μήπως βάζεις τις φωτογραφίες σε full ανάλυση;

Nαι βάζω τις φωτο σε μεγάλη ανάλυση και καμιά διακοσαριά...
Το manslide του alfisti καλό αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως το κάνω αυτό το πράμα DVD.