Προβλημα με OpenGl

fox_hound | Δευ, 03/24/2008 - 21:26 | 1' | 7

Εγκατέστησα το Cedega και δοκίμασα να τρεξω τα τεστ που έχε και μου διέγνωσε οτι έχω πρόβλημα με το OpenGL καιτ το οποιο το ειχα προσεξει και πιο πριν γιατι οτι είχε σχέση με 3d γραφικα η δεν το έπαιζε ή κολλουσε... Ξέρει κανείς πως μπορώ να το διορθώσω;

Α! εχω NVIDIA 6600 και fedora 8

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Εξαρτάται - τι μήνυμα σου βγάζει ακριβώς; Μήπως εννοεί ότι δεν είναι καλά εγκατεστημένοι οι drivers ή έχει να κάνει με τις βιβλιοθήκες, π.χ.;

Μου βγάζει οτι δεν εχουν εγκατασταθεί σωστα οι Drivers, για την εγκαταστασή τους ακολούθησα τις οδηγίες για την ρυθμηση του fedora 8 στο σχετικο φόρουμ.Είχα δοκιμασει να εγκαταστησω και τους Drivers απο την σελίδα της nvidia αλλα δεν τα καταφερα γιατι μου εβγαζε ένα μηνυμα σχετικα με τον πυρίνα που δεν το θυμαμαι τωρα αλλα αν χρειαστει το βρίσκω...

Το πρόβλημα εμφανίζεται μόνο στο Cedega; Μπορείς να παίξεις 3D παιχνίδια του Linux; Το fglxgears λειτουργεί;

Να ρωτήσω τι είναι αυτο; Κοιτα ας πουμε οτι το Frets on Fire που δεν ειναι και κανενα βαρυ παιχνίδι τα γραφικα ψιλοκολλανε...
Δοκίμασα και το Tribal trouble και με πέταξε έξω με αυτο το μηνυμα "org.lwjgl.opengl.OpenGLException: invalid operation (1282)"

Απλά σε ρώτησα αν παίζει native 3D επιτάχυνση - και καταλαβαίνω ότι έχεις. 'Η μήπως όχι;

Το fglgears ...γράψε λάθος. Δεν την παλεύω. Απαντάω αλλα ντ'αλλων πλέον. Είναι κάτι για ATi κάρτες!...:P

Σε μια κονσόλα (σε γραφικό περιβάλλον πάντα) γράψε:

glxinfo | grep direct

Αν το αποτέλεσμα είναι:

direct rendering: Yes

τότε έχεις native 3D. Αλλιώς το συζητάμε περαιτέρω...

Απ'οτι φαίνεται εχω direct rendering, Δοκίμασα να απενεργοποιήσω το linva Display Configuration και βελτιώθηκε η ταχυτητα των γραφικων.