Βοηθεια drivers

MoyaGR | Σάβ, 03/22/2008 - 19:39 | 1' | 7

Γεια σας έχω πρόβλημα με τους drivers του υπολογιστή μου τώρα που έχω linux και δεν τους βρίσκω πουθενά.
Χρησιμοποιώ τα εξής hardware
Μητρική M/B P4 GIGABYTE 8ST667/SR533P SIS 6451A
Γραφικών GeCube x1300 (βρήκα drivers τα έκανα install το αποτέλεσμα ήταν να κάνω format επειδή δεν φόρτωνε το λειτουργικό)

Και τη sound blaster audigy 24 bit.
Καμια ιδέα που να βρω τα drivers?
Googlara αλλα τίποτα...

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Τι διανομή έχεις, ποια έκδοση;; Για drivers ποιους χρησιμοποίησες;

Moya καταρχήν δεν είναι αναγκή να πηγαίνεις σε format επειδή σου κράσαρε ο xserver. Στο linux αυτά τα προβλήματα αντιμετωπίζονται εύκολα.

Έχω την ubuntu 7.10 Gutsy Gibbon (η οπως τη λένε).

Αυτή από το τεύχος Ιανουαρίου-Μαρτίου.

Τώρα τι ενωής ποιούς drivers χρησημοποιώ? Δεν έχω καθόλου drivers για λinux αλλά τους έχω για τα windows... .

Νιώθω σαν να χτυπάμε τα κεφαλια μας στα σιδερα,πολλά κεφαλια θα σπάσουν αλλα θα σπάσουν και τα σιδερα.

Το θέμα είναι οτί εγώ δεν ξέρω τίποτα απο linux ... άντε καλός σας βρίκα

Νιώθω σαν να χτυπάμε τα κεφαλια μας στα σιδερα,πολλά κεφαλια θα σπάσουν αλλα θα σπάσουν και τα σιδερα.

MoyaGR, στο αρχικό post είπες:

"Γραφικών GeCube x1300 (βρήκα drivers τα έκανα install το αποτέλεσμα ήταν να κάνω format επειδή δεν φόρτωνε το λειτουργικό)"

γι' αυτό σε ρώτησα τι drivers βρήκες, από που και τι έκανες, γιατί πιθανότατα εκεί έγινε το λάθος...

Και σύμφωνοι, οι drivers που έχεις στα Windows σου είναι άχρηστοι. Αυτούς τους ξεχνάς.

Στο Linux, ο πυρήνας (το ίδιο το Linux) περιέχει drivers για τις περισσότερες συσκευές και δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι εσύ για την εγκατάστασή τους.

Εξαίρεση είναι νεότερες κάρτες γραφικών ATi, nVidia, οι εκτυπωτές canon και Lexmark, κλπ, όπου είτε πρέπει να εγκαταστήσεις drivers μέσα από το διαχειριστή πακέτων (αν υπάρχουν) είτε να ψάξεις στο google για drivers (π.χ. από το site της εταιρείας που έβγαλε το hardware σου).

Κοίτα και αυτό, μήπως σε βοηθήσει να μπεις στο κλίμα του Linux:

Πως εγκαθιστώ drivers για την κάρτα γραφικών μου;

Moya μια και είσαι αρχάριος δοκίμασε να περάσεις τους driver μέσω του envy tool

http://www.albertomilone.com/nvidia_scripts1.html

κατέβασε το deb πακέτο από εδώ

http://albertomilone.com/ubuntu/nvidia/scripts/legacy/envy_0.9.10-0ubuntu7_all.deb

κανε διπλό κλικ πάνω του για εγκατάσταση και μετά τρέξτο μέσα από το μενού και επέλεξε για εγκατάσταση τους driver.