Laptop compal fl90

bendersteed | Παρ, 03/21/2008 - 12:23 | 1' | 6

Χαιρετω την κοινοτητα του linuxinsider.gr. Ειμαι νεος χρηστης στο χωρο του linux & εχω καποιες αποριες
για το μονταρισμα του laptop μου.
Συγκεκριμενα:
1. Δεν εχω καταφερει να εγκαταστησω τους οδηγους για το εσωτερικο modem(Motorola SM56 3054).
Ξερει κανεις πως;;;;;;;;;
2. Επισης εχω ενα εξωτερικο ADSL modem(Micronet αυτο). Ξερει κανεις πως να το χρησιμοποιησω;;;;;;;;;;                                                                                                                  
3. Επιπλεον με ενδιαφερει να εγκαταστησω το iLoog στο σκληρο μου. Εχω ακουσει  ομως πως το Gentoo εχει δυσκολη εγκατασταση..
Μπορει καποιος να μου δωσει οδηγιες;;;;;;

Ευχαριστω εκ των προτερων...
Μονο σας παρακαλω αν μπορειτε να με βοηθησετε να τα εξηγητε απλα καθως ειμαι καινουργιος στο χωρο(τουτεστιν 2 ημερων)

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

1. Για το Motorola είναι winmodem, πρέπει να πάρεις το scanmodem και να το τρέξεις:

tar zxfv scanModem.gz
./scanModem

Αυτό θα σου πει πολλά: αν και που υπάρχουν drivers. Γενικά, τα winmodems είναι πονεμένη ιστορία στο Linux.

2. Γι' αυτό το modem δεν ξέρω τίποτα. Καλό είναι όταν το έχεις συνδεδεμένο να δώσεις την εντολή:

lsusb

για να δεις τι chip έχει, μπας και βγάλουμε άκρη. Χλωμό όμως.

3. Το iloog είναι live cd - δεν προορίζεται για εγκατάσταση στο δίσκο. Από όσο ξέρω στην επόμενη έκδοση θα υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

Eκγατεστησα το εσωτερικο modem  αλλα δεν μπορω να συνδεθω.. Το wvdial βγαζει μυνηματα του
τυπου carrier not found. Το kppp αναγνωριζει το modem αλλα οτυε ετσι μπορω να συνδεθω..
Τι αλλο μπορω να δοκιμασω;;;

Έτρεξες (μετά από ένα modprobe βέβαια) πριν το

 slmodemd -c YOUR_COUNTRY --alsa modem:1 

σύμφωνα με το "YourSystem.txt" από το scanmodem ??

Επίσης διάβασε προσεκτικά όλα τα .txt. Κάπου μέσα αναφέρεται ότι /etc/wvdial.conf υπάρχει μια επιλογή "Carrier Check = no"(νομίζω στο testing.txt) καθώς επίσης κι άλλα πολλά

Πάντως έχει δίκιο ο dimitris. Τα winmodems είναι μια πονεμένη ιστορία και καμιά φορά αντί να παιδευόμαστε είναι καλύτερα να δώσουμε λίγα ευρουλάκια και ν'αγοράσουμε ένα κανονικό modem.

Tρεχω
slmodemd -c GREECE --alsa hw:0,6
Το modem φαινεται να αναγνωριζεται και εχω προσθεσει αθτη τη γραμμη για το carrier..
Στο kppp κανω ελεγχο modem και ειναι ολα οκ. Ξερετε τι μπορει να φταει???

Αυτό το carrier not found εμένα μου θυμίζει το 1993: τότε έπρεπε να βάλουμε ATX3DT για να μην περιμένει dialtone.
μπορεί να είναι άσχετο (δεν ξέρω) αλλά με τι εντολή πάει να κάνει την κλήση το modem σου από το wvdial; Συνήθως αυτό φαίνεται στα μηνύματα...Ή στο wvdial.conf; Σόρρυ, τα έχω ξεχάσει :(