Εγκατάσταση 2 οθόνης

yiannis | Τετ, 03/19/2008 - 14:20 | 1' | 6

Καλημέρα,

έχω μία τηλεόραση 37'' (HD Ready) που θέλω να συνδέσω στο PC (εκτός του monitor) έτσι ώστε όταν θέλω να

βλέπω dvd ή divx ναγυρνάω στην τηλεόραση. Η καρτα γραφικών που έχω έχει δύο εξόδους για οθόνες

(Geforce 8800Gtx 768MB).

Στα windows συνδέω την δευτερη οθόνη και μετά από επανεκίνηση στις ρυθμίσεις της οθόνης επιλέγω σαν κύρια την

τηλεόραση. Στο linux ενω έχω συνδεδεμένα και το monitor και την τηλεόραση από το sax δεν βρήσκω κάποια

επιλογή. Σαν λειτουργικό χρησιμοποιώ OpenSuSE 10.3, αν και δεν νομίζω να έχει κάποιο ρόλο. Υπάρχει κανείς

που έχει κάνει την παραπάνω σύνδεση?

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Αν θυμάμαι καλά, το openSUSE έχει τέτοια επιλογή, αν έχεις βάλει nVidia drivers στη διανομή σου, θα πρέπει να έχεις ένα nvidia control panel προγραμματάκι (δεν είμαι σίγουρος για το όνομα :() και απο εκεί σίγουρα μπορείς να κάνεις τη δουλειά.

Dimitri ευχαριστώ πολύ. Σαφώς και έχω τους drivers εγκατεστημένους το πρόγραμμα που αναφέρεις είναι το Nvidia Χ Server settings το οποίο από ότι βλέπω έχει επιλογή για δευτερο display. Θα το δοκιμάσω το απόγευμα και θα κάνω post ώστε να ξέρουν και οι άλλοι φίλοι. Το εργαλείο στο δίνει η nvidia με τους drivers και πρέπει να είναι ανεξάρτητο διανομής.

Αυτό ακριβώς είναι. Αναμένουμε τα αποτελέσματά σου :)

Λοιπόν...
Δυστηχώς το προγραμματάκι της nvidia δεν αναγνωρίζει σωστά την τηλεόραση. Έχω βρει ´ενα link: http://en.wikibooks.org/wiki/NVidia/TV-OUT που μπορέι να βοηθήσει αλλά θέλει πολύ ψάξιμο και δοκιμές με το xorg.conf. Δεν το βάζω όμως κάτω. Θα δοκιμάσω και θα κάνω post εδώ. Αν παρόλα αυτά υπάρχει κάποιος που το έχιε κάνει ας βοηθήσει. Ευχαριστώ πολύ σε όλους!!!!!!!!!

Μδ σε αγχώνει, δεν είναι κάτι εξωπραγματικό. Λίγο να καταλάβεις τι παίζει θέλει...
ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Μην ξεχάσεις να κάνεις BACKUP το xorg.conf που δουλεύει

 (πχ cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.working) 

έτσι ώστε αν γίνει κάτι και δεν ξεκινάει σε Χ περιβάλλον μπαίνεις σε κονσόλα, δίνεις σαν κύριος

cp /etc/X11/xorg.conf.working /etc/X11/xorg.conf

κι είσαι ok

Παιδιά θα κάνω δοκιμές από την Τρίτη και μετά μόλις έχω αποτέλεσμα θα κάνω post.