προβλήματα και απορίες για latex

arkara | Δευ, 03/17/2008 - 01:59 | 2' | 16

Το latex για όσους δεν ξέρουν είναι ενα πρόραμμα στοιχειοθεσίας το οποίο χρησημοποιείται για την

συγγραφή επιστημονικών και όχι μόνο κειμένων.

αρχή λειτουργείας του είναι η εξής.

γράφουμε σε έναν editor το κέιμενο μας χύμα, μαζί με τις εντολές μορφοποίησης και στην συνέχεια

κάνουμε το κείμενο αυτό compile ναι καλά ακούσατε compile λες και είναι πρόγραμμα.

και από αυτό πέρνουμε ένα άλλο αρχείο dvi η pdf τα οποία μπορούμε να εκτυπώσουμε.

το thread αυτό είναι για τυγχόν απορίες που μπορεί να έχετε.

περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο παρακάτω link

http://www.mathimatiko.net/latex

και για να εγγενιασω λοιπον αυτο το thread κανω την πρωτη μου απορεία!

είμαι σε ubuntu linux και χρησιμοποιώ τον kile για latex editor

το προβλημα μου είναι ότι θέλω να κάνω τον editor να υπογραμίζει τα λάθη μου.

και στην συνέχεια να μπορώ να τα κάνω spelcheck όπως ακριβώς στο openoffice.

να υπογραμίσω εδώ ότι γράφω με ελληνικούς χαρακτήρες και όχι σε greeklish.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Παλιό ερώτημα, αλλά ας δοκιμάσω μια απάντηση. Λογικά το Kile χρησιμοποιεί το Kate ή ως κειμενογράφο. Επομένως, πρέπει να εγκαταστήσεις το aspell-el.

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Πράγματι είναι παλίο το ερώτημα..
τώρα είμαι σε debian lenny με kde.
το kile τρέχει μια χαρά βλέπει τα λάθη, αλλά μόνο αν πατήσω εγώ spellcheck και όχι την ώρα που γράφω το κείμενο.
επίσης δεν μου τα υπογραμμίζει.
Αυτό βασικά.

Το άλλο πρόβλημα μου έχω, είναι ότι δεν μπορώ να βρώ postscript ελληνικά fonts, πέρα από τα kerkis.

Αν καταφέρεις να βρεις κι άλλες γραμματοσειρές να μου πεις κι εμένα γιατί μ' ενδιαφέρει. Οντως είναι πρόβλημα...

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

dimitris]Αν καταφέρεις να βρεις κι άλλες γραμματοσειρές να μου πεις κι εμένα γιατί μ' ενδιαφέρει. Οντως είναι πρόβλημα...

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Πράγματι είναι πρόβλημα..

για δοκίμασε αυτά.

http://www.greekfontsociety.gr/pages/gr_typefaces20th.html

http://myria.math.aegean.gr/labs/dt/fonts-el.html

έχει και την δυνατότητα εγκατάστασης.

απλά πρέπει να το κάνεις με το χέρι.

και ακόμα δεν έχω χρόνο να γράψω scriptaki για κάνει την εγκατάσταση.(δεν είναι δύσκολο, απλά θέλει κάτι αντιγραφές να κάνεις)

Το πρόβλημα που έχω είναι το εξής.Γράφω κάτι στο latex κ πατάω compile κ μου το βγάζει λάθος λέγοντας μου

[LaTeX] finished with exit status 1
./2.aux:334:Package babel Error: You haven't defined the language ENGLISH yet. \select@language{ENGLISH}
./2.toc:88:Package babel Error: You haven't defined the language ENGLISH yet. \select@language {ENGLISH}
./2.tex:0:Overfull \hbox (2556.179pt too wide) has occurred while \output is active
[LaTeX] 2 errors, 0 warnings, 1 badbox
Το παράδοξο τώρα.Σβήνω την εντολή που έγραψα κ πατάω πάλι compile κ μου βγάζει πάλι λάθος αλλά αν πάω τον κερσορα σε άλλη γραμμή πιο πάνω κ κάνω πάλι compile είναι οκ χωρίς λάθη!!??Εν τω μεταξύ εγώ η εντολή που γράφω την έχω γράψει καμία 10 φορές παραπάνω την ίδια κ δεν έχει χτυπήσει λάθος.Επίσης το λάθος που χτυπάει είναι άσχετο με την εντολή που του γράφω εγώ εκείνη την στιγμή.Εγώ του γράφω

\item {\en texlive-base-bin}

δεν ξέρω πιο είναι το πρόβλημα σου, αλλά εγώ αρχίζω κάπως έτσι και δεν έχω προβλήματα..

\documentclass[a4paper,10pt]{scrartcl}
\usepackage[utf8x]{inputenc}
\usepackage[english,greek]{babel}
\usepackage{kerkis}
\usepackage{listings}
ewcommand{\en}{\textlatin}

θα το δόκιμάσω κ με τον τρόπο σου.Αλλά να σε ρωτήσω για να γράψω αγγλικά {\en hello} το hello μου το εμφανίζει hελλο γιατί??
έκανα την εξής αλλαγή άλλαξα το δικό σου '''newcommand{\en}{\textlatin}''' με την εξής 
ewcommand{\en}{\selectlanguage{english}}
κ μου γράφει αγγλικά κανονικά απλώς για να λύσω την απορία.

Αν αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα θα ξαναρωτήσω.Ευχαριστώ για τώρα το δοκιμάζω.

πάλι μου χτύπησε το ίδιο λάθος αλλά όταν κάνω compile σε dvi μου το δείχνει.Να ρωτήσω κ κάτι άλλο πώ γίνεται όταν γράφω κάτι να θέλω να το μετακινήσω μερικούς πόντους πιο δεξία πώς γίνεται αυτό?Τώρα που είπα κ για compile σε dvi μερικές φορές όταν κάνω compile μου το δείχνει έτσι κ όταν ξαναπατήσω compile το δείχνει οκ.

Κάτι που παρατήρησα,ὀταν βάζω το \usepackage{kerkis} κ πάω να

γράψω μέσα στο κείμενο \begin{verbatim} \end{verbatim} μου χτυπάει

λάθος αλλά αν σβίσω την γραμμή \usepackage{kerkis}

τότε όλα οκ.Πώς γίνεται να γράφω αυτήν την εντολή?

zoze]

θα το δόκιμάσω κ με τον τρόπο σου.Αλλά να σε ρωτήσω για να γράψω αγγλικά {\en hello} το hello μου το εμφανίζει hελλο γιατί??
έκανα την εξής αλλαγή άλλαξα το δικό σου '''newcommand{\en}{\textlatin}''' με την εξής 
ewcommand{\en}{\selectlanguage{english}}
κ μου γράφει αγγλικά κανονικά απλώς για να λύσω την απορία.

Αν αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα θα ξαναρωτήσω.Ευχαριστώ για τώρα το δοκιμάζω.

βασικά το κείμενο θα έπρεπε να πηγαίνει κάπως έτσι..

ελληνικά \en{english} ελληνικά

επίσης για το vebatim για δοκίμασε...

\verb| κείμενο |

γενικά μπορεί να σου χτυπάει λάθος γιατί δεν είναι pdflatex.

εγώ αυτό τρέχω..

Το XeLaTeX το έχει δοκιμάσει κανείς?

Μπορεί να χρησιμοποιήσει άνετα TTF fonts και παίρνει ως είσοδο κείμενο με κωδικοποίηση UTF-8, οπότε με XeLaTeX μπορεί κανείς να γράψει κείμενα όπως αυτό:

http://students.ceid.upatras.gr/~keramida/nerd.pdf

Καλές οι postscript γραμματοσειρές, αλλά δεν είναι οι *μοναδικές* που φαίνονται ωραία :-)

έχω ένα πρόβλημα..
θέλω να γράψω ένα κείμενο, και κατά την διάρκεια αυτού να βάλω ένα αρχείο pdf μερικών σελίδων που έχει και διαφορετικό
page layout από το κανονικό μου κείμενο.
αν το κάνω με το includegraphics, μου βγάζει μόνο την πρώτη σελίδα..
ξέρει κανείς πώς να το κάνω?

Γειά σας παιδιά,

 

έχω μερικές μέρες που ασχολούμε με το LaTeX και θα ήθελα τη βοήθεια σας σ' ένα θέμα..Αυτό που θέλω να κάνω είναι να εισάγω μερικές γραφικές παραστάσεις,αλλά δεν έχω ιδέα πως να τις δημιουργήσω..πληροφοριακά χρησιμοποιώ το lyx.Επίσης επειδή το link (για το mathimatiko) στο πρώτο ποστ είναι dead υπάρχει κάτι άλλο για το LaTeX ;

1) Για την ακρίβεια είναι γραφικές παραστάσεις σημάτων (από ανάλυση Fourier),υπάρχει τέτοια δυνατότητα να τις δημιουργήσει το LaTeX ή πρέπει να τις δημιουργήσω με άλλο πρόγραμμα (p.x Matlab) ;

2) Τώρα που το σκέφτομαι,υπάρχει δυνατότητα να εισάγω τα figures από το matlab στο LaTeX ; (επειδή μερικές παραστάσεις είναι ήδη έτοιμες)

 

Eχμμ αυτά προς το παρών..ευχαριστώ για οποιαδήποτε απάντηση! :)

------

Hamsters !

Γειά σου Thano,

Εγώ βάζω όλα μου τα διαγράμματα σαν εικόνες (png ή jpg), τις οποίες φτιάχνω με άλλα προγράμματα. Σίγουρα από matlab μπορείς να κάνεις export ένα διάγραμμα σε εικόνα (αν κ θα σε "μαλώσω", το GNU octave είναι ανοιχτό λογισμικό, κ σε συναρτήσεις για Fourier είναι 100% συμβατό με matlab, μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον ίδιο κώδικα ακριβώς).

Συνήθως κάνω τα διαγράμματα μου με κάποιο από:

  • Octave (το είπαμε αυτό)
  • Python με matplotlib (που επίσης μπορεί ανετότατα να σου αντικαταστήσει το matlab)
  • gnuplot (ο παλιός είναι αλλιώς)
  • labplot (αλλά ο νέος είναι ωραίος!)

Διάλεξε κ πάρε, φυσικά υπάρχουν κ άλλα ;)

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Σ'ευχαριστώ gnu_labis,ωραία χρήσιμα πραγματάκια!

Το octave το γνωρίζω,απλά δεν έχω βρει κάποιο γραφικό για να το χρησιμοποιήσω :(.Έχω την εντύπωση πως μπορεί να συνδιαστεί με τον παλιό (το gnuplot) αλλά δεν είμαι και σίγουρος..

Για παράδειγμα το octave για να δείξει ένα plot χρειάζεται το gnuplot ;;; Το έχεις χρησιμοποιήσει το octave,για να μου πεις αν χρειάζομαι και άλλα πακέτα για να λειτουργήσει κ.λπ ! Να βρω και μια λύση για alternative matlab !!!

Επίσης ψάχνοντας στον γουγλη βρήκα το παρακάτω: How do I include a MATLAB figure in a LaTeX document? δεν το δοκίμασα ακόμη αλλά φαίνεται εύκολη λύση :).

 

edit: qtoctave,το καλύτερο πιστεύω και το πιο εύχρηστο front-end για το octave ! ωραία γίνομαι περισσότερο open :p:p..

 

 

Hamsters !