βοήθεια τι να διαλέξω??

arkara | Πέμ, 02/28/2008 - 01:21 | 1' | 22

αυτήν την στιγμή είμαι σε ubuntu Linux και σε virtualbox τρέχω fedora.

ενώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με το ubuntu μου.... ψάχνομαι

και σκέφτομαι να αλλάξω διανομή.

έτσι ανρωτιέμαι άν πρέπει να βάλω ubuntu , dreamlinux(που είναι και πολύ ωραίο) η fedora(και αυτό είναι πολύ όμορφο)

θέλω να μου πεί κάποιος που ξέρει για το καθένα. σε σχέση με το ubuntu πάντα για να ξέρω τι θα αντιμετοπίσω.

HELP PLEASE!!!

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Αν έχεις δουλέψει με .deb δύσκολα θα πας σε rpm και θα μείνεις εκεί.Πάντως από τα 2 που ανέφερες fedora.

Είναι λίγο περιορισμένη η λίστα νομίζω.
Λίγο πολύ όλες τις διανομές τις φτιάχνεις τελικά όσο όμορφες θέλεις.
Εξαρτάται τι θέλεις;;
kde - Gnome ;
deb - rpm ;
άμεση αναγνώριση hardware ;
άμεσα να παίζεις video, mp3, DVD κλπ ;
άλλες ευκολίες όπως εξειδικευμένα control center ;
σύστημα διαχείρησης πακέτων (synaptic - apt) ;
τι αποθετήρια χρησιμοποιούνται και πόσο είναι ενημερωμένα με τις τελευταίες εκδόσεις;

Σε μπέρδεψα έτσι ;;
Βασικά ο καθένας θα σου προτείνει και διαφορετική διανομή.
(Επί την ευκαιρία βάλε ένα live CD Sidux κι ένα PClinuxOS να δεις πως τσουλάνε :-) )

Το θέμα είναι ΕΣΕΝΑ ΤΙ Σ'ΑΡΕΣΕΙ κι αυτό θα το καταλάβεις μόνο με δοκιμές.

Κάνε ένα backup του home σου κι οτι άλλο θεωρείς πως θα σου χρειαστεί (κάπου είδα κι ένα ανάλογο άρθρο στο περιοδικό).
Μπορείς βέβαια να βάλεις και το Home σε άλλο partition και μετά χρησιμοποιόντας το ίδιο username και uid να αλλάζεις διανομές σαν τα πουκάμισα (ή ότι άλλο αλλάζεις συχνά) με ίδιο home που πίστεψέ με σε γλυτώνει από πολύ κόπο.
Μη σου πω να βάλεις πάνω από μια διανομές με dual boot κι όχι με VB.

Προετοίμασε το σύστημά σου μ'ένα καλό partitioning (πχ διαφορετικά partitions για boot, home, MainDistro, SecondDistro κλπ)
και πειραματίσου (χρόνο να'χεις).

Συμπέρασμα: βάλε Sidux :-p

PS.Μην ανησυχείς για τα προβλήματα που πρόκειται ν'αντιμετωπίσεις. Ούτως ή άλλως διαφοροποιούνται από χρήστη σε χρήστη κι από PC σε PC. ...Γι'αυτό είναι το Forum

Linux να 'ναι και ότι να 'ναι! :P Αυτό είναι το θέμα! Εγώ προσωπικά ξεκίνησα με Ubuntu-gnome και έχω μείνει σε αυτό. Στην δουλειά έχουν βάλει Fedora-kde και φαίνεται πολύ καλό. Όλα είναι θέμα συνήθειας. Συμφωνώ με luckyb για το dual boot. Είναι μια καλή ευκαιρία να τεστάρεις τις διανομές.

---

the box said "You need Windows XP or better", so I installed Linux

γενικά θέλω μια διανομή που να είναι rolling release να την βάλω μια φορά και να γλυτώσω

και γενικά νομίζω πως το dreamlinux είναι μια rolling release αφού βασίζεται στο debian testing.

...δεν είμαι σίγουρος αν κάποιος 'γλυτώνει' ποτέ από τη δοκιμή ενός άλλου distro.
Εκεί που νομίζεις ότι επιτέλους βρήκες αυτό που ψάχνεις τόσο τα δικά σου κριτήρια αλλάζουν (έχουμε παραπάνω απαιτήσεις όσο μαθαίνουμε) όσο και οι διανομές .
Επίσης η δοκιμή μιας διανομής δεν είναι ανάγκη να είναι επίπονη διαδικασία. Οι πιο πολλές εγκατστάσεις κρατάν μόλις μερικά λεπτά.
Για να πω την αλήθεια κι εγώ δεν το'κανα εύκολα μέχρι που αναδιοργάνωσα το σκληρό μου. Έτσι έχω την κυρίως διανομή σ'ενα partition, το home σ'ένα άλλο και ένα άλλο μικρό για δοκιμές. Αν δε χρησιμοποιήσεις κοινό home (θέλει λίγο προσοχή) οτιδήποτε καινούργιο εγκαθιστάς δεν θέλει σχεδόν καμία ρύθμιση. Το όμορφο desktop που κάνουμε τόσο κόπο να τελειοποιήσουμε με τα εικονίδια και όλα τ'αλλα είναι εκεί, οι ρυθμίσεις των προγραμμάτων επίσης.
Πίστεψέ με αξίζει τον κόπο.

Συνεχίζω λοιπόν να αποφεύγω να συμβουλέψω πια διανομή θα βάλεις.
Αν πάλι επιμένεις...
...βάλε Sidux :-p

δεν είναι αυτό ρε..
το dream είναι πολύ όμορφο.. και αμέσως μετά πάει το fedora(για μενά τουλάχιστον)
απλά θέλω να είμαι σίγουρος πως το Dreamlinux είναι rolling release.
δλδ άμα το βάλω δεν θα μείνω ποτέ πισώ σε security και features updates.

κρατα μια επιφυλαξη για το ποσο θα γλυτωσεις με το dream.
ξερεις αυτο που λενε απο εξω κουκλα και απο μεσα πανουκλα?
στο δικο μου μηχανημα η stable εκδοση εκανε install με την 3η προσπαθεια και κολλουσε ολη την ωρα.
μου φανηκε ψιλομαπα το καρπουζι.
ubuntu και τελος...........(ή mint το ιδιο ειναι).

ε άν είναι έτσι τότε παίζει να βάλω fedora δεν ξέρω γιατί αλλά το είμαι πια λίγο καχύποπτος με το ubuntu είναι πλέον πολύ bloated..(κατά την γνώμη μου) και γενικά έχω ακούσει ότι το fedora τρέχει αρκετά γρήγορα.

καλα αυτο συναιβει σε μενα.σε σενα μπορει να μην εχει προβηματα.
συμπαθητικη και η fedora.

arkara]

γενικά θέλω μια διανομή που να είναι rolling release να την βάλω μια φορά και να γλυτώσω

και γενικά νομίζω πως το dreamlinux είναι μια rolling release αφού βασίζεται στο debian testing.

To PCLinuxOS ειναι rolling release διανομη βασισμενη στο mandriva 2007

ας αφησουμε για λιγο το θεμα του desktop.
οχι για αλλο λογο, απλα επειδη ο καθενας μας, εχει το προσωπικο του γουστο, αρα οποια διανομη και να βαλει, το desktop θα ειναι περιπου το ιδιο σε χρωματα, θεματα κλπ.

απο κει και περα, ξεκιναμε με μια αναγνωση αυτου εδω του post

http://www.linuxinsider.gr/forum/crash-test-2008-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CF%89%CE%BD

και συνεχιζουμε ως εξης:

το καλυτερο αναφερθηκε παραπανω. Οσα gb θελεις για το ubuntu, αφου ετσι η αλλοιως δεν εχεις μαζι του προβλημα. Αφησε 5-6 gb για να μπαινοβγαζεις διανομη οπωτε θελεις. Τωρα το home, μπορει η να ειναι κοινο για ολα, η ανεξαρτητο του ubuntu και ενα partition 10 gb να ειναι το home της διανομης που θα ειναι στα 5 gb.

Η Fedora θα σου δωσει λιγη ταχυτητα παραπανω στην καθημερινη χρηση του pc (εκκινηση, ανοιγμα φακελων κλπ), μεγαλυτερη -θεωρητικα τουλαχιστον- ασφαλεια για την περιηγηση στο διαδικτυο, αλλα θα κανεις υπομονη για να εγκαταστησεις ενα προγραμματακι (οχι βεβαια οπως παλια, αλλα σε σχεση με deb διανομες...).

Η αποψη μου:
ολες οι διανομες πλησιαζουν πλεον παρα πολυ μεταξυ τους.
εμφανεις ουσιαστικες διαφορες δεν θα εχεις.

Αν θες λοιπον να "παιξεις" για λιγο με κατι διαφορετικο, πηγαινε προς sidux.
Βαλτο και βρηκες ευχαριστη δουλιτσα για κανα μηνα.

(Παρατηρηση: και η fedora και το sidux μπορουν πολυ ευκολα να εγκατασταθουν σε εξωτερικο σκληρο)

(Παρατηρηση δυο: Οσες διανομες, ας τις πω μικρες? -αγνωστες? (τυπου τελος παντων dream, myrinix κλπ) εχω δοκιμασει, καταφεραν πολυ γρηγορα να μου σπασουν τα νευρα.)

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

το sidux δλδ είναι rolling release?
το βάζω μια φορά τα γλυτώνω?

δεν θα μείνω ποτέ απο features και security?

και απο την άλλη?

το fedora. To σκεύτομαι εδώ και πολύ καιρό, αλλά έχει μερικά θεμελιώδη ελλατώματα.

δεν είναι desktop oriented. π.χ είδα ότι έχει μερικά προβλήματα με το flash  στην έκδοση 8

και αυτό με προβληματίζει για την σταθερότητα και γενικότερα την ποιότητα του.

το sidux ειναι ενα ... σταθερο unstable debian.
(δοκιμασε για κανα δυο μερες το livecd -κατα προτιμηση το light, ποιο μικρο και περιεκτικο)-, διαβασε αυτο το καταπληκτικο help που συνοδευει την διανομη, κι αν ξεκολησεις πες μου!!

οσο για την fedora... δεν θελω τετοια.
μικροπροβληματα υπαρχουν παντου. αλλα οπως ξερεις παντα ξεπερνιονται.
αλλα οχι να μιλαμε για σταθεροτητα και ποιοτητα. αν ξεχωριζει σε κατι η fedora ειναι (και) αυτα τα σημεια.

απλα οι διαφορες απο το ubuntu δεν ειναι πολλες (ειδικα αν μιλαμε για gnome, το οποιο η fedora το "προσεχει" παρα πολυ.).

βαλε sidux να δεις μια αλλη πλευρα του linux, λιγο ξεχασμενη

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

ενταξει συμπαθητικο το sidux αλλα 2οκλασατο.δεν ειναι ουτε ubuntu ουτε fedora.το sidux με τσαντισε απιστευτα οταν πηγα να εγκαταστησω το vlc απο synaptic και δεν ελυνε τα dependencies.
αμα θες να μαθεις αξιζει πραγματικα (εχει ενα απιστευτα λεπτομερες manual το sidux).
αμα θες σαν και εμενα να μην κανεις απολυτως τπτ (απο ρυθμισεις) τοτε το mint ειναι οτι πρεπει.

το περνάω τώρα απο το live cd σε virtualbox, καθώς δεν έχω δεύτερο pc για να κάνω τέστς

alfi το ποιό τρανταχτό παράδειγμα είναι το flash ρε στην fedora.

ρε alfi πες κάτι δεν νομίζεις ότι η fedora έχει και μερικά θεμελειώδη ελατώματα?

Ελατωματα ναι. Θεμελιωδη οχι.
Διανομη χωρις ελατωματα δεν εχω συναντησει ακομα. Και ουτε θα γινει ποτε γιατι ειναι εκ των πραγματων αδυνατο.

(Ασχετο? ποσα χρονια χρειαστηκαν οι υπαλληλοι της microsoft να βγαλουν τα ανεκδιηγητα vista?)

Η fedora ειναι η διανομη που βαζει παντα οτι πιο προχωρημενο, τα πιο νεα πακετα, και τις περισσοτερες φορες ανοιγει τον δρομο και στις αλλες διανομες. Λειτουργουν οι εκδοσεις των διανομων της και σαν... test αν θες.
Αυτο λοιπον εχει και τα αρνητικα του.

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Το ubuntu ειναι μονιμα στο laptop.
σε αλλο partition "παιζω" με διανομες. Τωρα βρισκεται εκει (ξεχασμενο το τελευταιο διαστημα pclos minime 2008).

Σε usb δισκο βρισκεται μονιμα η fedora (και δουλευεται συνεχεια. μην νομιζεις κατι αλλο επειδη ειναι σε usb hd).
και σε partition του usb βρισκεται (κι αυτο λιγο ξεχασμενο) το sidux.

Στο pc υπαρχει στον εναν σκληρο ubuntu (καμια εκπληξη).
Στον αλλον mint και (ξεχασμενο) suse.

Εχω δοκιμασει πολλες διανομες.

Εκλεισα (εκτος κι αν κατι κανει την εκπληξη): ubuntu και fedora.
Με τα υπολοιπα παιζω ετσι. απο περιεργεια.

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

και ποιό χρησιμοποιείς πιο πολύ?
πιο σου φαίνεται πιο γρήγορο και ποιό πιο αξιόπιστο?

το πιο χρησιμοποιω πιο πολυ δεν εχει τοση σημασια (νομιζω) γιατι εχει να κανει με συγκιριες.
πριν λιγο καιρο χρησιμοποιουσα το minime που εφτιαξα οπως ηθελα
http://www.linuxinsider.gr/forum/minime-2008

ειχε μονο τα βασικα και απαραιτητα οπωτε ηταν (λογικο) πολυ γρηγορο.

κανα δυο μερες ομως βρεθηκα στο ubuntu, αποθηκευσα εκει κατι αρχεια bookmarks links κλπ τα οποια χρειαζομαι για καποια δουλεια και ετσι τωρα βρισκομαι πιο πολυ με αυτο για να μην τα ψαχνω.

πιο γρηγορο κ πιο αξιοπιστο?

χρησιμοποιω το pc για καθημερινες ασχολιες. σερφαρισμα, κανα mp3, ταινιες και τις φωτο μου -τιποτα ιδιαιτερο.

αλοιμονο αν οποιαδηποτε διανομη ειχε προβλημα σε αυτα.

σε σχεση με το ubuntu η fedora μου φαινεται οτι ειναι καπως γρηγοροτερη.
σε σταθεροτητα (εδω ομως θα διαφωνησουν αλλοι), το ubuntu.
δεν εχει κρεμασει ακομα κ μετα απο λαθος κινησεις μου.
(σε αντιθεση με την fedora που καποιες φορες... δεν χαριζεται).

Συμπερασμα: ubuntu (ακομα!)

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/