torrents και windows vs Linux

arkara | Παρ, 02/22/2008 - 21:20 | 1' | 6

σήμερα επαλήθευσα ένα πολύ περίεργο πρόβλημα!!!

στο σπίτι μου έχουμε δύο μηχανήματα ένα

Desktop windows

και ένα

Laptop Ubuntu/Windows xp dual boot

και τα δύο μηχανήματα τρέχουν azureus και κατεβάζουν το ίδιο torrent.

το οποίο έχει και πολύ κόσμος..

το πρόβλημα είναι οτι στο μηχάνημα με windows  το torrent κατεβαίνει πολύ πιο γρήγορα απ'ότι στο Linux...

γιατι??

το Laptop είναι σε wireless και το Desktop είναι σε ethernet μπορεί να φταίει αυτό??

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Προσωπικά δεν το βρίσκω πρόβλημα το ότι ένα τόρρεντ κατεβαίνει ποιο γρήγορα ή ποιο αργά σε διαφορετικά πισι.Στα τόρρεντς παίζουν ρόλο πόσοι το διαμοιράζουν και πόσοι το κατεβάζουν το αρχείο αλλά και ποσο bandwidth δίνει ο άλλος και χίλιοι δύο παράγοντες.Να μου έλεγες για FTP να είχες μικρότερη ταχύτητα στο λινουξ οκ αλλά για τορρεντ nope.

έιναι στα ίδια pc με το ίδιο router ίδιο bandwidth και ίδιο torrent

η μόνη διαφορά είναι ότι στο ένα pc έχω wireless(Linux)

και στο άλλο ethernet(Windows)

πρίν λίγο είδα πως στο Linux έχω το Azureus 2.5 και στα windows to azureus 3.0.

μήπως αυτό παίζει ρόλο??

Δίκιο έχει ο Thanos. Με τα torrents δεν βγάζεις άκρη. Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που τα επηρρεάζουν και δεν μπορείς να προσομοιώσεις ίδιες συνθήκες σε δυο PC. Αυτό γιατί σε κάθε torrent υπάρχουν πολλές συνδέσεις (up & down) με διαφορετικούς peers.
Φαντάσου ότι έχω δοκιμάσει ακριβώς το ίδιο που κάνεις με δυο xp μηχανήματα (τότε που είχα xp :-) ) και δεν έβγαλα άκρη. Το περίεργο της υπόθεσης είναι ότι ακόμα και με ftp ο υπολογιστής που συνδεόταν με LAN κατέβαζε πάντα πιο γρήγορα από τον άλλον που ήταν wless. Μετά από μήνες ψάξιμο, πειράγματα, forums γιατί ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ κι επίσης ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΕΜΕΝΑ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ (?) κατέληξα στην αγορά ενός μακριού καλωδίου που έφτανε και στο άλλο δωμάτιο και ...
βουαλά: ίδιες ταχύτητες σε ftp.
Το Wlan ήταν 802.11b - 11Mbps
Το ηθικό δίδαγμα:
Τα windows μηχανήματα σε κάνουν ότι θέλουν ;-)

mporei na dwsei kapios rithmiseis gia megisti taxitita?apla peite se pion client anaferestai. proswpika exw deluge kai ktorrent alla den exw problima na allaxw.eimai sxetika kainourios sta linux

φίλε μου δέν είναι ζήτημα ρυθμήσεων στα torrent.
αλλά πως η εφαρμογή σου εκμεταλεύεαι το προτόκολλο του bittorrent.
άλλαξε και βάλε azureus είναι καλός client

Εγώ Κτορρεντ παίζω και πάει σφαίρα.
Για να δούμε και την πρόταση σου Arkara
γιου νεβερ νοου