HARDWARE ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΕΧΩ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΤΕ. ΕΠΕΙΓΟΝ [SOLVED]

philip | Σάβ, 02/16/2008 - 18:12 | 2' | 5

Την βοήθεια των experts του hardware παρακαλώ.  Συγγνώμη που δεν το βάζω κάπου αλλού, αλλά ότι μπαίνει εδώ απαντάται συντομότερα.

Στο θέμα μας:

Μόλις ολοκλήρωσα μια αναβάθμιση του μηχανήματός μου, με mobo ABIT I45D, dual core processor, 2 Gb ram και κάρτα γραφικών, Nvidia 8600.  Η συγκεκριμμένη μητρική δεν έχει build in VGA card, κι έτσι, χρησιμοποιεί την 8600.  Το πρόβλημά μου είναι ότι μόλις κάνω εκκίνηση του υπολογιστή, για να μπω στο bios και να κάνω τις ρυθμίσεις που θέλω, δεν έχω καθόλου αναλογικό σήμα.  Δηλ.το monitor (LCD BengQ 17") μου δίνει μήνυμα: No signal detected.  Όλα τα εξαρτήματα είναι out of the box ολοκαίνουργα

Έχω κάνει, reset bios, έχοντας βγάλει όλα τα εξαρτήματα από την mobo,  αλλά δεν υπάρχει αποτέλεσμα.  Επειδή δεν μου δείχνει λογικό, να μην είναι συμβατή η οθόνη, να υποθέσω ότι η mobo, μας άφησε χρόνους;

Υπάρχει σωτηρία;  Πρόταση για νέα mobo, συμβατή με linux που να δέχεται και Quad processor (στο μέλλον θα παίξει κι άλλη αναβάθμιση);;;

Thanks in advance

Philip

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

H συγκεκριμένη κάρτα δεν έχει έξτρα παροχή ρεύματος, απλά μπαίνει στην PCI - E.

Δεν είναι χαζό - απλό το προβλημα, είμαι ηλεκτρονικός, έχω ελέγξει όλες τις συνδέσεις.  Μυρίζομαι έντονα mobo, σκασμένη, ή κάτι παίζει με το PCI-E slot.

Έκανα το αντίθετο, δοκίμασα 2-3 διαφορετικές κάρτες σε αυτό το μηχάνημα, και ΟΛΕΣ δεν έπαιξαν. Όταν ξεκινάει το μηχάνημα, δείχνει να παίζουν τα DVD, HD, FD, Internal card reader. Καθώς πρόκειται για καινούριο σύστημα φυσιολογικά μας πετάει στο Bios setup. Πράγμα που δεν γίνεται, αντ' αυτού έχουμε ένα μεγαλοπρεπές, No signal detected. Το monitor είναι μόνο αναλογικό LCD. Σε κάποια στιγμή επίσης, θεώρησα ότι ήταν πρόβλημα τροφοδοσίας, μια και είχα 400W PS. Έβαλα ένα άλλο 570 W αλλά καμία διαφορά. Με έχει τρελλάνει τελείως, καθώς την mobo, cpu, & ram τη δοκιμάσαμε στο κατάστημα με άλλη κάρτα κι έπαιζε. επίσης φίλος με ακριβώς τον ίδιο συνδιασμό, δεν είχε κανένα πρόβλημα στην αναβάθμισή του. Τι να πω ψάχνω, κι όταν το λύσω θα σας πω.
Η έκκληση για βοήθεια παραμένει.

Το πρόβλημα ήταν ότι δεν είχα τροφοδοτήσει τον επεξεργαστή (πρώτη φορά τοποθετούσα core duo). Λύθηκε.