Boot analysis [solved]

philip | Τετ, 01/23/2008 - 10:27 | 2' | 6

Καλημέρα,

Το νέο site, είναι πολύ καλύτερο, εύχομαι να βοηθήσει όλους μας ακόμη περισσότερο.

Έχω μια ερώτηση, σχετικά με το πως μπορούμε να ρυθμίσουμε την ανάλυση του μενού, κατά τη διάρκεια του boot του συστήματος.  Για να γίνω συγκεκριμμένος:

Έκανα εγκατάσταση του PCLOS σε ένα άλλο μηχάνημα, και όταν έφτασε η διαδικασία στη ρύθμιση του grub, με ρώτησε σε τί ανάλυση θέλω να γίνεται το boot.  Παρασυρμένος από την ανάλυση της κάρτας γραφικών του έδωσα ανάλυση 1024Χ768.  Αποτέλεσμα είναι να έχω μεταφορά του boot  sequence προς τα αριστερά στην οθόνη, μέρος των εντολών δεν φαίνεται καθόλου, να μην είναι δε και η καλύτερη πρώτη εντύπωση σε κάποιον νέο χρήστη linux (όπως ο φίλος μου).

Μήπως ξέρει κάποιος πως μπορώ να ρυθμίσω την ανάλυση σε 800Χ600 όπως φαντάζομαι ότι πρέπει να είναι;

Από το ψάξιμο που έκανα, σίγουρα δεν γίνεται από το grub list.

Ευχαριστώ για την προσοχή σας.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Μα ακριβώς από το menu.lst του GRUB γίνεται. Τσέκαρες τις παραμέτρους που περνάει στη γραμμή kernel...;

Δημήτρη,

 

Δε είδα πουθενά κάποια εγγραφή σχετική με 1064Χ768 ή κάτι τέτοιο.  Εκεί έχει μόνο το menu που ενημερώνει για τα partitions που έχω και ποιες διανομές "βλέπει"

Έχω χάσει κάτι;

Συνήθως, στη γραμμή

kernel μπλα μπλα

υπάρχει μια παράμετρος vga=788 ή κάποιο άλλο νούμερο που εσύ πρέπει να κάνεις vga=normal.

Αμα δεν το βρίσκεις, κάνε το εξής απλό: copy/paste το menu.lst σου εδώ να το δούμε παρέα...

Μπράβο, philip. Και πολύ σωστή κίνηση να βάλεις το [solved] για να ξέρει ο κόσμος τι έγινε.