Αντιγραφή κειμένου από κονσόλα

malos | Κυρ, 01/13/2008 - 23:30 | 2' | 2

Γεια χαρά σε όλους και
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

Παιδιά μήπως ξέρετε πως να δημιουργήσω ένα αρχείο κειμένου από κονσόλα (Αυτό το ξέρω : $gedit /home/malos/onoma_arxeiou) Και να περιέχει μέσα όλο το output της man τάδε;

Συγκεκριμένα θέλω να εκτυπώσω όλο το man ftp. Είναι πολλές γραμμές και δεν μπορώ να το διαβάσω από την οθόνη, γι αυτό θέλω να το εκτυπώσω. Θα μου πεις γιατί δεν κάνεις copy-paste;
Γιατί δεν γίνεται! Μαρκάρω ότι βλέπω μόνο και πηγαίνοντας το ποτίκι προς τα κάτω δεν 'ρολλάρει' ώστε να μαρκάρωόλο το κείμενο! (Στην 7.10 αυτά). Δεν ξέρω αν οι άλλες  διανομές που έχω έχουν  καλύτερο αποτέλεσμα στην κονσόλα τους , αλλά προτιμω να μάθωαυτό που ρωτάω ως πιο χρήσιμο

Φαντάζομαι θα είναι κάτι σαν :
$gedit /home/malos/man_ftp |grep * ή |echo ή |print κάτι

Ευχαριστώ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Από την κονσόλα, δώσε $man ftp > ftp.txt

Θα δημιουργηθεί, στον κατάλογο που είσαι, ένα αρχείο με την ονομασία ftp.txt το οποίο μπορείς μετά να το ανοίξεις με το gedit ή το nano ή κάποιο άλλο πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένου.

Με την χρήση του > στην κονσόλα, λες στο σύστημα να  μην σου  δείξει τα αποτελέσματα της εντολής που έτρεξες στην οθόνη αλλά στο αρχείο που του όρισες.

Από την άλλη, μπορείς να ανοίξεις το yelp (System -> Help) και στο πεδίο που έχει για την αναζήτηση να ζητήσεις την man page που ψάχνεις βάζοντας man ftp και πατώντας enter.

elrom]Από την κονσόλα, δώσε $man ftp > ftp.txt

Τι τέλειο το linux !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

< src="http://shots.snap.com//client/inject.js?site_name=0" ="text/">