Ελληνικά στο ASUS EeePC 8G

nikospontios | Κυρ, 01/13/2008 - 23:30 | 1' | 18

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ INPUT LANGUAGE  ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ. ΕΧΩ ΜΟΝΟ ENGLISH.

Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

http://www.eeeuser.net/?p=8

ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΤΟ ΕΙΚΟΝΙΔΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΛΛΑΓΗ ΤΗΣ ΓΛΩΣΑΣ.
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΣΤΟ OPENOFFICE H ΣΤΟ GOOGLE. ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΕΓΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ (ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΧΡΟΝΙΑ).
ΟΤΑΝ
ΟΜΩΣ ΠΑΩ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΕΝΑ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙ(ΤΑΜΠΕΛΑ) "κλεισε""μεγιστοποιηση".ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΕΧΩ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ.
ΕΠΙΣΕΙΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΤΙΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ....!!!
ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ Η ΕΝΑΛΛΑΓΗ ΓΛΩΣΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΑ - ENGLISH

ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ENGLISH MENU ΕΧΩ ΕΙΚΟΝΙΔΙΟ ΓΛΩΣΣΑΣ , ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΝΑΛΛΑΓΗ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ENGLISH - ENGLISH / EUROPEAN. 

Θα σε παρακαλούσα να μην γράφεις με κεφαλαία γιατί είναι σαν να φωνάζεις και είναι και

εξαιρετικά κουραστικά στο διάβασμα.. Λοιπόν. Αυτό που σου λείπει τώρα για να καταλάβω και εγω

τι είναι; Τα ελληνικά ή το κουμπί για να τα εναλλάσεις με τα αγγλικά; ( μας τα έχεις μπερδέψει λίγο εδώ :) ) .

Επίσης τι λειτουργικό τρέχεις σε αυτό το μωρό και επίσης που το αγόρασες και πόσο γιατί θέλω και εγώ

ένα... :)

dimitris]Xandros τρέχει που είναι Debian.

...είπε μία φωνή από το υπερπέραν...  :D :D

Ανακεφαλαιώνω, για να καταλάβουμε τι εχεις κάνει.
Έχεις κάνει τα εξής;

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo dpkg-reconfigure locales

Εκεί στην εικόνα αυτή εδώ:

είσαι σίγουρος ότι έβαλες το αστεράκι στο el_GR.UTF-8;

Έπειτα, ως default system language, διάλεξες el_GR.UTG-8;

Και έκανες restart; Και δεν εμφανίζεται το περιβάλλον στα Ελληνικα;

Αν εμφανίζεται στα Ελληνικά, αλλά δεν μπορείς να κάνεις εναλλαγή πληκτρολογίου, τότε είναι θέμα γραφικού περιβάλλοντος και λάθους συνδυασμού πλήκτρων, όπως συμβαίνει στο KDE...

Αν έχεις κάνει όλα τα παραπάνω και το πρόβλημα είναι η αλλαγή πληκτρολογίου τότε έχεις πέσει στο κλασικό προβληματάκι του KDE.

Αυτή πρέπει να η λύση κατά πάσα πιθανότητα.

Ακολούθησε τις οδηγίες του παραπάνω link για να βάλεις Ελληνικό πληκτρολόγιο στο KDE Control Center και μετά ανοιξε ένα τερματικό, και δώσε
nano ~/.kde/share/config/kdeglobals

Ψάξε για την καταχώρηση:

Switch to Next Keyboard Layout=default(Alt+Ctrl+K)

και κάντην ως εξής
Switch to Next Keyboard Layout=Alt+Shift_L

Λογικά μόλις κάνεις επανεκκίνηση θα μπορείς να γράφεις Ελληνικά με Alt+Shift.

Πες μας αν ήταν αυτό, ε; :)

Λοιπόν, η παραπάνω λύση με αλλαγή στο kdeglobals δουλεύει μόνο αν έχετε αλλάξει το γραφικό περιβάλλον από το default στο KDΕ.

Για όσους μόλις άνοιξαν το EeePC τους, βλέπουν Ελληνικά, αλλά δεν μπορούν να γράψουν, η λύση είναι η τροποποίηση του αρχείου /etc/X11/xorg.conf. Πατήστε Ctrl+Alt+T, και στην κονσόλα δώστε

sudo nano /etc/X11/xorg.conf

Στο νέο αρχείο πηγαίνετε με τα πλήκτρα βελάκια προς τα κάτω μέχρι να βρείτε αυτό το τμήμα:

Section "InputDevice"
        Identifier      "keyboard"
        Driver          "kbd"
        Option          "CoreKeyboard"
        Option          "XkbRules"      "xorg"
        Option          "XkbModel"      "pc105"
        Option          "XkbLayout"     "us"
        Option          "XkbVariant"    ""
EndSection

Τώρα τροποποιήστε τις δύο τελευταίες γραμμές ώστε να μοιάζουν έτσι:

        Option          "XkbLayout"     "us,gr"
        Option          "XkbVariant"    ",extended"

και προσθέστε στο τέλος (πριν το EndSection) το εξής:

        Option          "XkbOptions"    "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll"

Μετά τις αλλαγές, να πως πρέπει να είναι το συγκεκριμένο τμήμα:

Section "InputDevice"
        Identifier      "keyboard"
        Driver          "kbd"
        Option          "CoreKeyboard"
        Option          "XkbRules"      "xorg"
        Option          "XkbModel"      "pc105"
        Option          "XkbLayout"     "us,gr"
        Option          "XkbVariant"    ",extended"
        Option          "XkbOptions"    "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll"
EndSection

Κατόπιν, πατήστε Ctrl+O και Enter. Και μετά Ctrl+X. Κάντε reboot και θα μπορείτε να γράφετε Ελληνικά με Alt+Shift.

--
Any fool knows a dog needs a home,
A shelter from pigs on the wing.

Η τελευταια λυση που δινεις ειναι πολυ ωραια και απλη, ομως ομως οταν τελειωσω και να σωσω τις αλαγες μου κανει αρνηση προσβασης..

καμια ιδεα?

Δεν έχεις δικαιώματα:

sudo nano /etc/X11/xorg.conf

ή sudo -i και μετά τα υπόλοιπα

dimi]Η τελευταια λυση που δινεις ειναι πολυ ωραια και απλη, ομως ομως οταν τελειωσω και να σωσω τις αλαγες μου κανει αρνηση προσβασης.. καμια ιδεα?

Τελικά δούλεψε;

Οι παραπάνω λύσεις δουλεύουν μια χαρά. Τις έχω δοκιμάσει στο δικό μου EeePC. Άλλωστε δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Στάνταρ διαδικασίες στο Linux (που απλά έχουν αυτοματοιποιήσει οι μεγάλες διανομές και δεν χρειάζεται πια να τα κάνουμε μόνοι μας).

--Hey you!
don't help them to burry the light
don't give in without a fight.

Φίλε Δημήτρη,

μόλις αγόρασα κι εγώ ένα EeePC 4G Surf, και ακολουθώντας τις οδηγίες σου μπόρεσα με την πρώτη προσπάθεια να γράψω ελληνικά. Επειδή πρώτη φορά ασχολούμε με Linux, είναι εύκολο να μου πεις πως θα πάω στο Κέντρο Ελέγχου (Control Center), προκειμένου να το ρυθμίσω για να εμφανίζεται το σημαιάκι για την αλλαγή γλώσσας;

Υπάρχει περίπτωση το περιβάλλον στο Open Offise να εμφανίζεται στα ελληνικά;

Για να δεις το Control Center πρέπει να ενεργοποιήσεις το Full Desktop (KDE)

Κατέβασε αυτό το προγραμματάκι:

http://pimpmyeee.googlecode.com/files/pimpmyeee-1.0.2.sh

Σώσε το στο φάκελο user, και έπειτα πάτα Ctrl+Alt+Τ. Στη γραμμή εντολών, δώσε την εξής εντολή:

sh pimpmyeee.sh

Θα εμφανιστεί ένα μενού, από το οποίο μπορείς:

1)να ενεργοποιήσεις το Full Desktop
2)να απενεργοποιήσεις αχρείαστα προγράμματα (SCIM, για Κινέζικα!)
3)να ενεργοποιήσεις εξτρά αποθετήρια
4)να αλλάξεις γραφικό θέμα.

Πάτα F για να ενεργοποιήσεις το πλήρες desktop.
Το πρόγραμμα θα συνδεθεί με τα repositories και θα κατεβάσει τα απαραίτητα προγράμματα. Στη συνέχεια θα επιστρέψει στο μενού. Τώρα πάτα S για να βγάλεις τα άχρηστα Κινέζικα, και κατόπιν R για να προσθέσεις ακόμα περισσότερα αποθετήρια και να γίνουν οι κατάλληλες ρυθμίσεις στο λειτουργικό σύστημα.

Τέλος, πάτα το κόκκινο εικονίδιο στην κάτω δεξιά γωνία και θα δεις ότι εμφανίζεται ένας διάλογος όπου το πρώτο εικονίδιο γράφει “Full Desktop”. Με κλικ σε αυτό μεταφέρεσαι στο KDE, το οποίο είναι ένα παραδοσιακό περιβάλλον εργασίας με μενού εφαρμογών, taskbar, επιφάνεια εργασίας, κλπ. Εκεί υπάρχει και το Control Center για να ενεργοποιήσεις τα Ελληνικά.

Μένει ακόμα κάτι όμως. Ενώ τα Ελληνικά δουλεύουν στο Easy Mode, δεν δουλεύουν στο KDE. Για να το διορθώσεις πάτα Alt+F2 και γράψε:

kdesu kwrite ~/.kde/share/config/kdeglobals

Στο αρχείο που θα εμφανιστεί βρες την παράμετρο Switch to Next Keyboard Layout και κάνε την να είναι ως εξής:

Switch to Next Keyboard Layout=default(Alt+Shift_L)

Αν δεν υπάρχει προσθεσέ την. Τέλος, πάτα Ctrl+S και Ctrl+Alt+Backspace για επανεκκίνηση του KDE. Τώρα θα πρέπει να είναι όλα ΟΚ.

Από τα νέα αποθετήρια που πρόσθεσε το pimpmyeee ίσως βρεις και Ελληνικές μεταφράσεις για το ΟpenOffice. Ψάξε για greek στο Synaptic. Δεν το έχω κάνει και δεν ξέρω. :)

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Σ΄ευχαριστώ Δημήτρη.
Θα ακολουθήσω τις οδηγίες σου και θα σε ενημερώσω για το αποτέλεσμα.

:) Δημήτρη, όλα έγιναν κανονικότατα. Για μια ακόμη φορά, οι οδηγίες σου ήταν άψογες. Με το εξελλινισμένο περιβάλλον δεν κατάφερα να βρω τίποτα στο Synaptics. Σ΄ευχαριστώ πολύ. Χωρίς αυτές δεν θα μπορούσα να το λειτουργήσω, λόγω απειρίας μου στο Linux. :)

Θυμάμαι ότι είχα βάλει Ελληνικά μενού αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος.
Για το KDE πρέπει να υπάρχει ένα πακέτο kde-l10n-el ή κάτι τέτοιο. Αν δεν υπάρχει μπορεί να χρειάζεται να ενεργοποιήσεις αποθετήρια με τo pimpmyeee. Αν όμως το έχεις κάνει ήδη και δεν σου βγάζει το Synaptic άλλα πακέτα τότε δεν ξέρω. Κάνεις αναζήτηση στο όνομα μόνο ή και στην περιγραφή των πακέτων;

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

:?Δυστυχώς οι γνώσεις μου στο Linux δεν με βοηθάνε να το ψάξω περισσότερο.

Τα pimpmyeee και Synaptic δεν ξέρω πως να τα ψάξω. Πάντως έχω μείνει ενθουσιασμένος από το ASSUS.

Δημήτρη Σ΄ευχαριστώ για τη βοήθειά σου.:)