FTP. Παιδιά με παίζετε και μένα ......;

malos | Κυρ, 01/13/2008 - 23:30 | 4' | 2

 
Έβαλα το proftpd στη debian. Πριν είχα το vsftpd αλλά όσο κι αν έψαξα δυσκολεύτηκα να καταλάβω πως δουλεύει.
Τέλος πάντων τώρα έχω το proftpd (Το synaptic για να το βάλει ζήταγε να βγάλει το vsftpd) αν και λένε ότι είναι λιγότερο ασφαλές.
Μου το προτείνανε σαν λύση για να δίνω αρχεία σε έναν φίλο μου μεγαλύτερα από 15 ΜΒ οπότε δεν μπορούν να πάνε με mail.
Πάνω-κάτω μου είπαν ότι ο φίλος μου θα δίνει ftp://www.to_onoma_mou.gr και θα μπαίνει στον υπολογιστή μου (στο home ή όπου αλλού ορίσω) και θα βλέπει τα διαθέσιμα αρχεία που θα έχω βάλει.
Διάβασα και έβαλα στο ανάλογο αρχείο conf (δε θυμάμαι καλά τώρα, μάλλον /etc/proftpd.conf) διάφορα πράγματα
δίχως όμως να τα κατανοώ πλήρως γιατί έχω πρόβλημα με τα αγγλικά.
Έδωσα στην κονσόλα #proftpd και είδα με την ps -A ότι τρέχει, όμως δεν είδα κάτι άλλο να γίνεται!
Περίμενα να ανοίξει κάποιο gui ή κάτι τέλος πάντων.
Το ερώτημα μου είναι, πως να συνεχίσω ;
Έχω απορίες όπως:
1 Ο φίλος μου πρέπει να έχει κι αυτός το proftpd; Ή γενικά κάποιο σχετικό πακέτο;
2 Θα δώσει στον firefox του το ftp://www.toonomamou.gr ή σε κάποιο άλλο interface
3 Εγώ πως θα ρυθμίσω που θα είναι τα διαθέσιμα αρχεία. Κονσόλα; κάποιο gui; και πως;
4 Υπάρχει κάποιο έτοιμο conf - αν μπορεί να το ανεβάσει κάποιος - ώστε να το κάνω copy-paste
ίσως μετά να το κατανοήσω, αφού μου δουλέψει πρώτα.

Πάντως προσπάθησα πολύ. Και με το vsftpd (Έστω αν γι αυτό ξέρετε κάτι θα το ξαναβάλω και θα βγάλω το proftpd)

Τέλος μήπως οι ερωτήσεις μου είναι εντελώς σε λάθος κατεύθυνση; ¶λλη λογική;
Το λέω μήπως πρέπει απαραίτητα να μάθω (ή να κάνω) πρώτα άλλα πράγματα βασικά που προς το παρόν τα αγνοώ
(να μάθω για : ftp, ports, κ.α.)

Ευχαριστώ πολύ.

Υ.Γ. Ψάχνοντας βρήκα  αυτό  στο forum μας.
Έβαλα λοιπόν εχθές το PCLinuxOS από ένα CD που είχα κάψει πριν κάνα τετράμηνο (την είχα και παλιότερα τη διανομή αλλά την έβγαλα για να δω το SIDUX. ). Την επιλογή που λέει ο Κωνσταντίνος για FTP Server δεν την έχει !!!
Μήπως την έχει σε νεότερη έκδοση ; Εγώ έβαλα την 2007 με πυρήνα 2.6.18.
Μήπως me upgrade να κάνω κάτι;

Υ.Γ. Πάντως αν ξέρετε , προτιμώ στη debian να τον στήσω.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ INTERFACE ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙΣ ΤΟ WEBMIN.
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΤΕΙΣ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ LINUX ΑΠΟ ΤΟΝ FIREFOX Η ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ BROWSER ΣΟΥ.

ΠΑΝΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ PC ΣΟΥ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΘΕΣΗΜΕΣ ΣΤΟ INTERNET ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ NAT PORT FORWARDING ΣΤΟ ROUTER ΣΟΥ. ΤΩΡΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΛΟ MODEM ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ.

Δεν ήξερα τι σημαίνουν αυτοί οι όροι.

Τώρα μήπως ξέρω ;;;;
χα χα χα χα χα χα

Τέλος πάντων ὸμως, από ότι διάβασα κατάλαβα ότι το ΝΑΤ έχει να κάνει με
εσωτερικές ΙΡ σε κάποιο δίκτυο τοπικό.
Εγώ που θέλω να έχω ως server το PC μου, να κάνω forwarding ;
ποιες πόρτες να ανοίξω ; 20 και 21 ;
¶σε που έκανα disable εντελώς το firewall, δεν είναι λοιπόν διαθέσιμες όλες οι πόρτες;