Geubuntu (Enlightment+Gnome)

paschalis_m | Κυρ, 01/13/2008 - 23:30 | 1' | 4

βασισμενο στο ubuntu 7.10, πιο ελαφρυ ομως και πολυ ομορφο.
αυτο που εχει ενδιαφερον ειναι μια μιξη του gnome και του enlightment.


δεν υπαρχει προβλημα με τους drivers της καρτας γραφικων μιας και υπαρχει το restricted drivers manager.
Υπαρχει φυσικα και ο synaptic.



υπαρχουν 2 διαθεσιμα themes ενα φωτεινο και ενα σκοτεινο (moonlight)



το install ειναι ολοιδιο με του ubuntu, απλα πραγματα δηλαδη.

ελληνικα δεν καταφερα να εγκαταστησω (δεν ξερω καν αν γινεται).

αν καποιος ξερει καλως........

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Όχι απλά όμορφο, είναι καταπληκτικό!  Εγώ έχω εγκαταστήσει τη moon edition της 7.04 (μου αρέσουν περισσότερο τα χρώματά της) παρεούλα με το Mint Daryna. Εξαιρετικό! 

Να προσθέσω και εμένα στους θαυμαστές του enlightenment.  Έχει  πανέμορφα γραφικά και είναι αρκετά ελαφρύ για παλαιότερα μηχανήματα.  Ο μοναδικός λόγος για τον οποίο δεν το χρησιμοποιώ είναι ότι δέν έχω βρεί τον τρόπο να εναλλάσω τις γλώσσες.  Και από ότι έχω παρακολουθήσει αυτή είναι μια ερώτηση που αν και έχει τεθεί στο forum δεν έχει απαντηθεί ποτέ.

Αν κάποιος έχει βρεί τον τρόπο παρακαλώ ας απαντήσει.

Να προτείνω το εξής, για το οποίο δεν είμαι απολύτως σίγουρος ότι δουλεύει. Προσπάθησε να αλλάξεις το xorg.conf (από κονσόλα # vi /etc/x11/xorg.conf ή με όποιον άλλον τρόπο σου αρέσει) ώστε το Section "Input Device" να μοιάζει με αυτό:

Section "InputDevice"
Identifier "Keyboard0"
Driver "kbd"
Option "XkbRules" "xorg"
Option "XkbModel" "pc105"
Option "XkbLayout" "us,el"
Option "XkbVariant" ",extended"
Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll,compose:rwin"
EndSection

Για 'μένα φαίνεται να δουλεύει (στα Archlinux), αρκεί να πατώ Alt+Shift. Το Language Module όμως δεν κατάφερα να το ρυθμίσω...

Υ.Γ: Το geubuntu μετονομάστηκε σε openGEU: http://opengeu.intilinux.com/OpenGEU/Home.html