Μάλλον λάθος οδηγός nvidia

malos | Κυρ, 01/13/2008 - 23:30 | 3' | 7

O  Δημήτρης κάπου είχε γράψει ένα ωραίο howto για εγκατάσταση οδηγών καρτών γραφικών, αλλά δεν το βρίσκω. Μπορεί κάποιος να το βάλει εδώ το link;
(Τι λέω μωρέ ο βλάκας; Αφού υπάρχει η αναζήτηση!)
λοιπόν άκυρο.
Να πω όμως το ζήτημα μου.
Η 7.10 από τότε (μάλλον) που ενεργοποίησα τα εφέ του desktop κολλάει άσχημα. Γίνονται γκρι τα παράθυρα και δεν κλείνουν και κολάει ο δείκτης του ποντικού και και και!!!
Θυμάμαι ότι για να ενεργοποιηθούν μου είχε πει η ubuntu (αυτοπροσώπως) να βάλω κάποιον οδηγό.
Δεν θυμάμαι όμως τίποτα άλλο.
Που μπορώ να δω ποιον έχω; (μάλλον τον vesa)
Α ναι! Έχω nvidia MX440 (ή 440ΜΧ δεν θυμάμαι) (καλά είμαι για να δουλέψω σε μαγαζί με υπολογιστές!)
Μάλλον αυτό θα φταίει για τα κολλήματα που μου κάνει. Δεν μπορεί να φταίει η ubuntu! (Λες να έχει βγάλει ubuntu η microsoft και να έβαλα αυτήν χωρίς να το πάρω χαμπάρι; Τότε εξηγείται!)
Κι όταν τον βρω ποιον έχω, πως θα βάλω τον default, ή καλύτερα τον
legacy (νομίζω;) (είδες που τους ξέρω ;)
Συγνώμη για το χώρο που πιάνω για ένα μάλλον κουτό ζήτημα αλλά
έχει κολλήσει το μυαλό μου (αρχές Αλτσχάιμερ).
(Αν και βαρβάτος προγραμματιστής και cyberfreak μου ξεφεύγουν απλά πραγματάκια, γιατί τελευταία καταπιάστηκα και δημιουργώ ένα βαρύ project !!!!!
Ταξινομώ τα mp3 μου σε φακέλους)

Παιδιά ευχαριστώ εκ των προτέρων.
< src='http://shots.snap.com//client/inject.js?site_name=0' ='text/'>

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

ανεβα ψηλα, στην ταρατσα, που εχει βαλει η canonical μια ταμπελα.
αυτη που μας ενδιαφερει, γραφει "συστημα" και λιγο παρακατω "διαχειρηση οδηγων κλειστου κωδικα".

αν πατησεις το αριστερο κουμπακι απο αυτο που κρατας στο χερι σου, (καποιοι το λενε ποντικι), θα δεις οτι σου λεει (μαλλον δηλαδη κι αν ολα ειναι ενταξει) οτι το συστημα εχει την ταδε καρτα και θα σε ρωταει αν θες να ενεργοποιησει τους οδηγους.

ενα κλικ και αυτοι θα κατεβουν (οχι απο την ταρατσα) και θα στρογγυλοκατσουν στο συστηματακι σου. επανεκινηση και μαλλον δεν θα σε ξανααπασχολησει το θεμα

alfisti]ανεβα ψηλα, στην ταρατσα, που εχει βαλει η canonical μια ταμπελα.
αυτη που μας ενδιαφερει, γραφει "συστημα" και λιγο παρακατω "διαχειρηση οδηγων κλειστου κωδικα".

αν πατησεις το αριστερο κουμπακι απο αυτο που κρατας στο χερι σου, (καποιοι το λενε ποντικι), θα δεις οτι σου λεει (μαλλον δηλαδη κι αν ολα ειναι ενταξει) οτι το συστημα εχει την ταδε καρτα και θα σε ρωταει αν θες να ενεργοποιησει τους οδηγους.

ενα κλικ και αυτοι θα κατεβουν (οχι απο την ταρατσα) και θα στρογγυλοκατσουν στο συστηματακι σου. επανεκινηση και μαλλον δεν θα σε ξανααπασχολησει το θεμα

Παρά το ψοφόκρυο ανέβηκα στην ταράτσα.
Μόνο έναν οδηγό είδα εκεί (οι άλλοι πήγαν στην πορεία μάλλον. Απεργούσαν και οδηγοί βλέπεις!)
NVIDIA Accelarated graphics driver και ήταν in use.
Τον ξεινγιουζάρισα , έβγαλα και τα εφέκτς και τώρα .........
άνοιξα και 10 παράθυρα επιτέλους
κανένα γκρι στον ορίζοντα


Είσαι μεγάλος
Ευχαριστώ!!!

και το μονο που εμεινε ειναι να περιμενουμε τους admin να κορνιζαρουν αυτο το post

ελπιζω να μας τα ξαναπεις (οχι την παραμονη) ειτε για προβλημα ειτε οχι

μα μου εδωσε αφορμη ο φιλος μας.
δεν βλεπεις την ερωτηση του?
μακαρι να ρωτουσαμε ολοι ετσι.

Ευχαριστώ, με τιμά αυτό που λες.

Τελικά λίγο χιούμορ κάνει πιο ενδιαφέροντα τα πράγματα.