Hardware ανησυχίες και linux!

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:27 | 2' | 10

Γιά σας, θα ήθελα να εκφράσω μερικές ανοισυχίες που έχω για το pc μου!

1on) έχω έναν intel pentium 4 στα 3,6 ghz, 1 gb Ram ddr2 στα 533Mhz(Dual Channel),160 Gb hDD, και μία mobo που πρέπει να είναι της asus η της gigabyte!, και gpu:nvidia 7600 Gt 256mb memory ddr3

τον αγόρασα τον δεκέμβριο του 2005!
τον χρησιμοποιό σχεδόν 6-8 ώρες την ημέρα μόνο για web-browsing, μουσική και για desktop effects!

τον έχω κλίσει σχεδόν 10-12 φορές απο το switcher κρατώντας τον πατημένο

ο σκληρός έχει φάει καμία 70+ φορμάτ!

είναι καλά το pc μου???

να του αλλάξω σκληρό?

είναι καλός ακόμα ή έχει παλιόσει?

με αυτά που του έκανα λέτε να πάθει/έπαθε τίποτα?

ευχαριστώ!

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

δεν μπορεις να ξερεις ποτε ενα pc θα παραδώσει το πνεύμα.
αλλα εάν δεν εχεις αρχεία που να έχουν σημασία τότε να μήν κάνεις τπτ και εαν είναι να πεθάνει θα πεθάνει..
αλλά ε έχεις αρχεία σοβαρά κάνε ένα back up για να είσαι σίγουρος.

ναι αλλά γενικά είναι καλά???

θα πάρω καινούριο σκληρό την δευτέρα! τα άλλα είναι καλά??

βγάζει super pi 21 67.548( 3.944) Sec. και είναι intel pedium 4 3,06 ghz, 1 gb ram και "φοράει" Debian!

γεια σας έχω ένα pc με επεξεργαστή intel pentium 3 στα 450 MHz και 256 ΜΒ ram. Θέλω να μου προτείνετε μια διανομή που θα μπορεί να την τρέψει το pc χωρίς πρόβλημα και να μπορώ να συνδεθώ στο internet με το modem/router της baudtec που έχω (T263R1U-AO) μέσω usb. :?

 

τελικά εγκατέστησα το ubuntu 7.10 απο το dvd του περιοδικού και το pc τρέχει μια χαρά ακόμη και το modem δέχεται,

Παιδιά έχω μια απορία.Υπάρχει καμιά περίπτωση ο τωρινός πυρήνας του linux να μην έχει συμβατότητα με ένα πισι προ 8 με 9 χρόνων ;;; Έχω ένα πισι με καμιά 3gb σκληρό αλλά δεν θυμάμαι ram και επεξεργαστή να έχει ή Pentium I ή ΙΙ,έχει και μια κάρτα γραφικών.(αν βοηθάει έτρεχε win95 :sick: ).Παίζει καμιά διανομή ;; Έβαλα στο virtual box το PCLOS minime 08 με 250 mb σκληρό 8mb γραφικά και 80mb ram και έτρεχε μια χαρά,σφεντόνα !!!

thano ναι.
η πιθανοτητα υπαρχει -θεωρω σιγουρο πως ολο κ κατι δεν θα δουλεψει.
ομως κ συ μην περιμενεις θαυματα -δειξε λιγη ανεκτικοτητα.
δεν φτανει που θα το αναστησεις?
για διανομη, τι να πω? τα γνωστα
ξεκινα με puppy και φτασε σε ... minime.

the hamster's is out there

Ε ναι και γω μην φανταστείς ότι θα βρω κατι απλά ελπίζω.Δεν το θέλω για τίποτα σημαντικό μόνο για ίντερνετ και καμιά ασχολία με openoffice κ.λπ και αυτά όχι για μένα.Και μια άλλη απορία κάνω δοκιμές με το virtualbox με ταπεινές απαιτήσεις κατά το boot κάνει κανονικά έλεγχο το hardware και το προσαρμόζει σε αυτά που έβαλα εγώ η κοιτάει μόνο τα βασικά;;

'Αρα να ψάχνω διανομές με πυρήνα 2,4 και μικρότερο ;;;

open office στο συγκεκριμενο μηχανημα, δεν νομιζω.
βαλε abi.

ΝΟΜΙΖΩ οτι το vb τρεχει με αυτα που καθορισες.

(βρε θανο, live cd ειναι. δοκιμασε τα. τι αγχος εχεις?)

the hamster's is out there