LINUX των 64ΜΒ RΑΜ

GRIGRIS | Κυρ, 01/13/2008 - 23:27 | 1' | 6

Καλησπέρα παιδιά


θέλω να ρωτήσω κάτι εκ
μέρους κάποιου φίλου μου , που μετά από
μία επίδειξη LINUX vs WINDOWS VISTA κατάλαβε ότι
θέλει να μπει και αυτός στον κόσμο του
ανοιχτού λογισμικού .

Θέλει λοιπόν να του
εγκαταστήσω σε ένα Laptop με 64 MB Ram άλλες
λεπτομέρειες δεν μου είπε αλλά θέλει
και Ελληνικό Office όπως OOFFICE καμιά ιδέα ;

GRIGRIS2007-11-21 2:12:22

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Puppy Linux. Τι αλλο?
Η Dream Linux.
Νομιζω οτι & τα δυο θα τον καλυψουν απολυτα & θα εχει & ενα laptop που θα πηγαινει σφαιρα!!
Αν θελει κατι πιο ολοκληρωμενο & απλο (οχι οτι δεν ειναι τα παραπανω), με ενα περιβαλλον πιο προσιτο για το νεο χρηστη μπορει να βαλει & το μικρο PCLOS.
Προσωπικα πιστευω πως οποια & να διαλεξει απο τις παραπανω θα καλυφθει πληρως.
Στο φορουμ εχουμε ηδη μιλησει για ολες τις διανομες (δε δινω link ειναι καμποσα τα θεματα, απλα κανε μια αναζητηση στο φορουμ, με τα ονοματα των διανομων & θα δεις τα θεματα).
Ασε που ολες εγκαθιστανται & σε usb.

το puppy ειναι μια χαρα γι`αυτο το συστημα, οπως και το dsl (damn small linux)

Θα προτεινα το δευτερο στο φιλο σου για να το εγκαταστησει στον υπολογιστη του, καθως το puppy αξιζει περισσοτερο ως live cd.

Βεβαια με αυτες τις διανομες και τον υπολογιστη με τα 64 ΜΒs δεν πρεπει να περιμενει καλυτερη εμφανιση απο τα vista. Ναι μεν το λινουξ εχει μικροτερες απαιτησεις, αλλα η εμφανιση εχει κοστος...

Και το openoffice θα δυσκολευτει πολυ να τρεξει σ`αυτον τον υπολογιστη. Υπαρχουν ελαφρυτερα προγραμματα οπως το abiword που μπορει να κανουν και μαλλον περιεχονται σ`αυτες τις διανομες (ελληνικη υποστηριξη δυσκολα θα βρει ομως)
lynx2007-11-21 19:28:30

παει, αυτο ηταν!!!

"χαθηκε" ο grigris.
τον σκεφτομαι να φωναζει: οχι αλλοοοοο

Χτές μόλις και εγώ δημοσίευσα μια ανάλογη ερώτηση σε άλλο φόρουμ. Σε 64 MB RAM το Puppy φορτώνεται και κολλάει το μηχάνημα το Austrumi το ίδιο και τελικά μόνο το DSL παίζει άλλα θέλει ή χρήση όλου του δίσκου για εγκατάσταση ή διαμέρηση με άλλο πρόγραμμα. Τελικά αυτό που σκέφτομαι αξίζει μιας και το μηχάνημα παίζει με ΧΡ πολυ αργά αλλά για την δουλεία που το θέλω οκ.