Slackware + Pentium D

slackware | Κυρ, 01/13/2008 - 23:27 | 1' | 4

Καλησπέρα,

Πριν από λίγο καιρό αγώρασα ενα καινούριο Η/Υ ο οποίος έχει Pentium D. Από κάποια LiveCD όπως Slax, 3D Slaxkware, δεν μου ολοκληρλωνει το boot, αλλά μου σκάει.

Υπάρχει τρόπος να δουλέψει χωρίς πρόβλημα στο desktop? Δεν το εχω δοκιμάσει ακόμα για να μην γινει τπτ και χάσο data.

To Slackware το δουλεύο χρόνια.

Ευχαριστώ,
Καπελλάκης Γεώργιος.

ΥΓ: θα μπορούσατε να φτιάξετε και ενα section για το slackware ώστε να γίνονται post οτι είναι σχετικό με το Slacware?

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Τι εννοείς μου σκάει???

Δοκίμασε πρώτα τα live cd του ubuntu, knoppix ή pclinuxos που αναγνωρίζουν περισσότερες συσκευές δες αν έχει και με αυτές πρόβλημα.

otttx33]Τι εννοείς μου σκάει???

Δοκίμασε πρώτα τα live cd του ubuntu, knoppix ή pclinuxos που αναγνωρίζουν περισσότερες συσκευές δες αν έχει και με αυτές πρόβλημα.

Αυτό που εννοώ είναι ότι φορτόνει αλλά δεν μπαίνει ποτέ σε στα X-Windows!!! κάπου στο udev πρέπει να σταματάει, και με βγάζει σε shell με root δικαιώματα.

Ελπίζώ να σε βοήθησα παραπάνω

Γιώργο, δοκίμασες τα cheatcodes στο kernel boot των διανομών που δοκίμασες (noacpi, κλπ);

dimitris]Γιώργο, δοκίμασες τα cheatcodes στο kernel boot των διανομών που δοκίμασες (noacpi, κλπ);

ναι δοκίμασα nousb noacpi ξεχωριστά αλλά τπτ. Το θετικο είναι οτι δεν χτυπάει kernel panic οποτε θα πρέπει να γινει μάλλον - υποθέτω kernel recompilation - και αν λυθεί.

Θα ξαναδοκιμάσω πάλι με όλα τα cheatcodes...αλλα δεν νομίζω.

Αν έχετε κάποια ιδέα ευχαρίστως να την ακούσω.