Τι είναι fuseblk ;

malos | Κυρ, 01/13/2008 - 23:27 | 3' | 1

Καλημέρα.
Μαθαίνω το mono από τα αφιερώματα του περιοδικού. Κάποια στιγμή έφτιαξα κάτι από το (τευχος 15, το Snarf) και δημιουργήθηκε ένα αρχείο exe. ;Ήθελα να το δω από τα windows (από περιέργεια αφού λέει exe) και επειδή τα είχα χαλασμένα εγκατέστησα καινούργια σε κάποιο partition. (Δεν είδα κάτι όμως σχετικά με το exe. Θέλει λέει το .net framework. Το έβαλα αλλά και πάλι τίποτα.) Δεν είναι όμως αυτό το ζητούμενό μου.
 Μου φάνηκε περίεργο ότι μετά η Debian και οι άλλες διανομές που έχω
Βλέπουν το file system των windows ως 'fuseblk' !!!!
Πρώτη φορά το βλέπω αυτό. Δεν ξέρω αν ήταν έτσι και πριν. Νόμιζα ότι θα ήταν ntfs. Βεβαια το έκανα mount με ntfs-3g και έχω πρόσβαση.
Αλλά παρατήρησα ότι μόνο η ubuntu βλέπει τους φακέλους 'Τα έγγραφα μου' και 'Επιφάνεια εργασίας'. Στο fstab της , έχω
/dev/hda1 /media/WINDOWS ntfs-3g defaults,force 0 0
 Αυτό το force το έβαλα μόνη της , δεν το γνώριζα ως option.
Έγραψα το ίδιο και στη DEBIAN αλλά μου δείχνει μόνο μέχρι Documents and settings, πιο μέσα το φάκελο χρήστη, και πιο μέσα κάτι start menu και τέτοια. (Και η suse τα ίδια). Μόνο λοιπόν η ubuntu έχει πλήρη πρόσβαση.
Γιατί συμβαίνει αυτό; Και πως θα το κάνω και στη debian να έχει πρόσβαση;
Και κάτι άλλο. Τι είναι αυτό το fuseblk ;
Ευχαριστώ
< src='http://shots.snap.com//client/inject.js?site_name=0' ='text/'>

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Γεια σου ρε ΔΗΜΗΤΡΗ !!!!!

Τα βλέπω κανονικά πλήρως!!! Μπορώ να τα ξανασφάξω τώρα
(Πλάκα κάνω!)
 
Αυτό που έλεγα είναι ότι δεν ήξερα καν (κι ούτε ξέρω ακόμα) τη λέξη
fuseblk. Πριν νόμιζα ότι λέγεται ntfs. Και νομίζω αυτό έβλεπα σε όλες τις διανομές που τα είχα μονταρισμένα. Όταν λέω "αυτό έβλεπα (ntfs)", εννοώ στο
Σύστημα -> Διαχείρηση συστήματος -> Disks 
και σε οποιδήποτε άλλο εργαλείο ή αρχείο ρύθμισης ή ότι άλλο.!!
(ΝΟΜΙΖΩ το τονίζω)
Μετά όμως την εγκατάσταση βλέπω στο παραπάνω εργαλείο "file system - άγνωστο". Ενώ το mint και το dreamlinux που εγκατέστησα αργότερα (για λόγους mbr! Δεν μπορούσα να επαναφέρω τον grub στο mbr και λέω ας βάλω μια διανομή ) μόνταραν τα windows ως fuseblk.
Τι είναι αυτό; Έτσι ήταν πάντα τα windows και δεν το πήρα χαμπάρι;
< src="http://shots.snap.com//client/inject.js?site_name=0" ="text/">