μετά το Kubuntu τι;

shortmanikos | Κυρ, 01/13/2008 - 23:27 | 3' | 3

 Είμαι κι εγώ σχετικά νέος στο linux (είχα δοκιμάσει άδοξα πριν κάποια χρόνια mandrake). Φέτος αφού βρήκα και κάτι οδηγούς για να δουλέψει το modem (crypto usb) είπα να ξαναδοκιμάσω... και εκεί που είχα βρει τη χαρά μου με το kubuntu (για περίπου 1,5 μήνα ήταν άψογο, έκανε τη δουλειά του, δε μου έσπαγε τα νεύρα, ήμουν στο τσακ να σβήσω τελείως τα windows...) ξαφνικά τα είδε όλα ανάποδα....

 Αρχικά τα παιξε το Amarok (ένας απ' τους λόγους που είπα να ξαναδοκιμάσω με το linux ήταν το Amarok - δε θέλω να το αλλάξω με τίποτα), το κανα reinstall έστρωσε, μετά τα παιξε το akregator το φτιαξα κι αυτό και σήμερα ξαφνικά σταμάτησε να βλέπει το δίσκο -???!!@!- τον ./ όχι τα mounted....κανονικά δε bootάρει καν και δεν έχω καμία όρεξη να ψάξω τι φταίε.ι

 Ειλικρινά τα νεύρα μου...(δυστυχέστατα από windows το γράφω το post).

 Οπότε το Kubuntu θα πάρει πόδι και δεν ξαναασχολούμαι, αλλά ειλικρινά δεν έχω ιδέα τι διανομή να δοκιμάσω... σκέφτομαι για Debian ή Fedora ή  Ubuntu (έχω μια  υποψία ότι  το KDE την έκανε τη ζημιά...). Θέλω ειλικρινά απόψεις.

 Με ενδιαφέρει κύρια η σταθερότητα, δε με πολυνοιάζουν τα 3d (compiz κλπ) και πλέον πιστεύω ότι έχω μια άνω του αρχάριου - κάτω του μετρίου σχέση με το θέμα....

 Το έχω πάρει απόφαση να μη γυρίσω στην Μ$ οπότε θα δοκιμάσω διανομές μέχρι τελικής πτώσεως....

 Ευχαριστώ προκαταβολικά.
shortmanikos2007-11-15 3:6:47

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Μπορείς να πας σε openSuse (που χρησιμοποιώ στο σταθερό) ή σε Fedora

shortmanikos] 

 Ειλικρινά τα νεύρα μου...(δυστυχέστατα από windows το γράφω το post).

 
 Με ενδιαφέρει κύρια η σταθερότητα, δε με πολυνοιάζουν τα 3d (compiz κλπ) και πλέον πιστεύω ότι έχω μια άνω του αρχάριου - κάτω του μετρίου σχέση με το θέμα....

 

συ ειπας.
οπωτε debian η sidux (το τελευταιο το ανακαλυψα προσφατα και υπαρχει σε ενα απιστευτα γρηγορο livecd με δυνατοτητα εγκαταστασης).
και μια παρατηρηση, απλα.

το kubuntu με ειχε απογοητευσει.
το ubuntu το εχω 9-10 μηνες χωρις κανενα προβλημα.
αμα θες kde παρε διανομη που στηριζεται στο kde.
για gnome σε gnome

 Λοιπόν τελικά πρώτα ένα συγγνώμη στο KUbuntu μια και δεν έφταιγε ακριβώς αυτό...απλά καταστράφηκε ο σκληρος, μάλλον ολοσχερώς... Στα windows (είναι σε άλλο σκληρό) με το που έβαλα τους drivers για να δουν τον SATA (ο σκληρός που χάλασα) έκαναν reboot μόνα τους κάθε φορά με το που ξεκινούσαν, κάτι live CD αρνούνται να τον κάνουν mount...πάει ψόφησε.
 Οπότε παίρνω καινούριο σκληρό και μάλλον θα περάσω Debian. Ευχαριστώ πάντως.
shortmanikos2007-11-16 1:17:19