Επιλογή Laptop συμβατό με Linux

sonny | Κυρ, 01/13/2008 - 23:26 | 1' | 6

Θα ήθελα τις απόψεις σας για laptops που είναι 100% συμβατά με διανομές LINUX.

Ποιό άραγε να είναι το Laptop που αναγνώριζει αυτόματα όλο το hardware ΚΑΙ την κάρτα wireless?

Σκέφτομαι να αγοράσω laptop τι μου προτείνεται? και τι πρέπει να προσέξω...
sonny2007-10-21 13:7:53

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

πολυ γενικη ερωτηση και εχει ξανααπαντηθει. Μια αναζητηση στο φορουμ θα σε βοηθαγε.
παρ ολ αυτα: Το wifi για να παιζει σιγουρα, πρεπει να ειναι με chip τησ intel. Σε αλλη περιπτωση (και τουλαχιστον στις καινουργιες διανομες),  θα χρειαστεις ρυθμισεις  αλλου πιο  απλες  και  αλλου  λιγο  πιο  "προχωρημενες".
Καρτα γραφικων  αν δεν εχεις  απαιτησεις  για  παιγνιδια,  τοτε  ενσωματωμενο  intel  (το compiz θα τρεχει), αλλοιως  nvidia.

Τα υπολοιπα ειναι πιο πολυ θεμα διανομης. Κανενα προβλημα  σε  ubuntu, mint, pclos.

Και το καλυτερο και πιο σιγουρο, αν το καταστημα σου δωσει αυτην την δυνατοτητα : δοκιμη επι τοπου με ενα live cd.
alfisti2007-10-21 16:16:20

sonny, εκείνα τα Toshiba A100/200 ήταν 100% συμβατά. Δες το review (υπάρχει στο forum). Οι κατευθύνσεις του alfisti είναι πολύ σωστές. Προτίμησε intel chipset (και άρα intel pro/wireless) και nvidia κάρτα...

χθες αγόρασα το acer aspire 5920 όπου λειτούργησαν τα πάντα Wlan , κάρτα γραφικών , και όλα τα Fn keys !!!

παιδια, γενικοτερα δεν υπαρχει πλεον προβλημα.
το linux τα καταφερε.

(εχω δοκιμασει live cd σε αρκετα laptop φιλων και γνωστων)

(ενταξει -κιαν δεν κατσει καλα μια διανομη, τοτε αυτη θα ειναι η εξαιρεση
και οχι οπως πριν λιγο καιρο που ψαχναμε ποια διανομη θα κατσει)

ΥΓ.: καλα ε? ωρες ωρες το συντακτικο μου με τρομαζει!!!
alfisti2007-11-27 22:59:2

Αγόρασα με 520 Ευρώ το HP 530 T2300 με Free DOS (το κυριότερο!), στο οποίο πέρασα το Ubuntu 7.10 με άνεση! Προσφορά της Microland.