O φίλος σας ο slackware σας λέει γεια από την Μπρατισλάβα...

slackware | Σάβ, 07/07/2012 - 19:23 | 3' | 24

Καλησπερα απο μενα,

Οπως πολλοι ΔΕΝ ξερετε βρισκομαι στην Μπρατισλαβα αφου εκει βρηκα δουλεια, πολυ καλη δουλεια θα ελεγα, ενω στην Αθηνα εβρισκα μονο....ξερετε τι μην εκφραστω απρεπως :)

Απο την Τεταρτη που ειμαι εχω μεινει εκπληκτος και διαπιστωνο ποσο πισω ειμαστε σε πολλα πραματα.

1) Δεν εχω δει πουθενα διπλοπαρκαρισμενα αμαξια. Για να παω στο κεντρο της πολης εκει που ειναι η δουλεια μου θελω 20-30 λεπτα με το λεοφορειο απο το ξενοδοχειο.

2) Δεν βλεπεις παντου αφισες...

3) Οι περισσοτερες κυκλοφορουν με καυτο σορτς!!! λογο ζεστης βεβαιως βεβαιως οχι οτι οι δικες μας δεν κανουν τα ιδια αλλα τουλαχιστον οι Σλοβακες εχουν το γνωση αυτων και δεν θα δεις καμαι να το παιζει γκομενα. Φυσικα υπαρχουν και οι εξαιρεσεις.

4) Οσο και να ψαξεις σκουπιδια δεν θα βρεις πουθενα πεταμενα στην πολη, και φυσικα δεν υπαρχουν delivery.

5) Παντου πρασινο.

Εκει που μενω δεν μπορει να πει κανεις οτι ειναι η σουπερ τελεια περιοχη, αλλα αν την συγκρινω με καποια περιοχη της Αθηνα λογο παλιοτητας των κτιριων και μονο θα ελεγα Ομονια, αλλα στο πολυ αποκεντρο.

Οταν μπορεσω να αναιβασω φωτογραφιες.

Πριν απο λιγο πηγα super για μια οδοντοβουρτσα, (0,49 στοιχισε και μου εδωσε το 1 λεπτο πισω)
και ειδα οτι ειχαν κομενες φετες ζαμπον!

τα 100γρ ειχαν 0,55 το 1 κιλο 5,50

τα uncle bens το ρυζι 0,69

τα 108 pampers 19,99

ουισκι, βοκτα πανω απο 8 ευρω δεν εβρισκες.

το monter energy το εχουν 1,69 και στο αεροδρομιο το πειρα 3 ευρω.
Δεν μπορω να θυμηθω άλλα γιατι ψιλοβιαζομουνα, αλλα σε 1-2 βδομαδες θα εχω καλυτερη εικονα,
σε γενικες γραμμες για καποιον που μαγιρευει με 20-25 ευρω θα εχει να τρωει 1 μηνα.

Χθες που ημουνα εξω ειδα οτι ολες οι πιτσες ειχαν την ιδια τιμη 3,90  και με μια μπυρα ποτηρι που πειρα βγηκε τελικο συνολο 5,10 !!!

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Σαν ευρωπαϊκή πρωτεύουσα μου ακούγεται. Το αντίθετο δηλαδή από την Αθήνα...

Πολυ αντιθετες πολις.....
Α και αυτο που δεν το βρισκεις Αθηνα,
ζητησα φυσικο χυμο σε μια τυχαια καφετερεια/ειστιατοριο,

εβγαλε απο το ψηγειο καθαρισμενο πορτοκαλι,γκρειπφροθτ, λεμονι, και οτι αλλο ειχε βιταμινη C (αφου αυτο ζητησα) τα εστηψε μπροστα μου σε αδειο ποτηρι, δεν εβαλες νερο κ ζαχαρη και μου ζητησε 1,20.

Πράγματα που εδώ θεωρούνται απίστευτα, εκεί είναι φυσιολογικά.

Που ξέρεις; Ίσως σε καμιά 100αρια χρόνια, μετά από καμιά δεκαριά μνημόνια και αφού πάνε φυλακή κάποιες χιλιάδες λαμόγια, να καταφέρουμε να έχουμε κι εμείς τα στοιχειώδη.

Μια κρίσιμη ερώτηση: Πόσος είναι ο κατώτερος και πόσος ο μέσος μισθός στην Τσεχία; Π.χ. η τύπισα στο καφέ πόσα λεφτά παίρνει το μήνα;

1) Σλοβακια ειμαι αλλα διπλα ειναι οποτε ας παει στο καλο.

Απο οσο εμαθα ο κατωτατος μισθος ανειδικευτου εργατη ειναι 500 καθαρα.

slackware]1) Σλοβακια ειμαι αλλα διπλα ειναι οποτε ας παει στο καλο.

Σόρυ μπερδεύτηκα :)

http://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Slovakia&country2=Greece&city1=Bratislava&city2=Athens

Δεν ειναι 100% ακριβες αλλα κατα 90% ειναι μεσα :)

μπραβο σου..  αντε καλη αρχη  και καλα περασεις,    ας δω τωρα που πεφτει η πολη σου...  και καμμιά φωτογραφια...
να μας λες  τα νεα σου    ....Laughing

Ευχαριστω,

αυριο πρωτη μερα λεω να παω με κουστουμακι και σχολικη τσαντα.... Για να δουμε τι θα δουμε.

Παντος αν θελετε μπορουμε να κανουμε ενα meeting Μπρατισλαβα αλλα μονο αντρες

καλή αρχή,καλή συνέχεια και.....σε παρακαλώ,σταμάτα να γράφεις το πως τα περνάς..........δεν φαντάζεσαι πόσο σε ζηλεύωCry........Tongue out

και για να σκασετε περισσοτερο απο την ζηλια σας στην ΑΤ&Τ που ειμαι εχουμε launch break, 21 Ιουλιου relax και sport day!!! πληρωμενα απο την εταιρεια, εκπτωση στο σινεμα....

slackware]και για να σκασετε περισσοτερο απο την ζηλια σας στην ΑΤ&Τ που ειμαι εχουμε launch break, 21 Ιουλιου relax και sport day!!! πληρωμενα απο την εταιρεια, εκπτωση στο σινεμα....

χαχαχα, πολύ καλή φάση!

ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΦΙΛΕ ΜΑΣ  ειμαι 58 χρονων και ολα αυτα μου θυμιζουν παρα πολλα και παλη καλη αρχη και μην τα βαζης κατω.

ηλεκτρολογους θελουν?!!!δεν παλευεται εδω!
καλη αρχη να εχεις και να σου πανε ολα καλα

Ποτε δεν ξερεις....
Παιδια εχω βρει την υγεια μου, αν οι δικες μας εταιρειες δουλευαν με το 1/10 της νοοτροπιας της ΑΤ&Τ η Ελλαδα θα ειχε παει πολλα χρονια μπροστα.

Λογο παιδιου μου δινουν επιδομα 500 ευρω (μικτα λογικα) και αν κανω κ 2ο αλλα 500.
21 Ιουλιου ειναι μερα για τους εργαζομενους ολα πληρωμενα απο την εταιρεια (αν θυμαστε στο "Η κορη μου η σοσιαλιστρια" που τους πηγε εκδρομη?) κατι τετοιο.

Μονο αυτο να εκαναν οι επιχειρησεις στην Ελλαδα ολοι θα δουλευαν με αλλο αερα.

Καλη υπομονη παιδια