Video Convertion

Antoni4040 | Σάβ, 02/25/2012 - 12:14 | 1' | 12

Η ασχολία μου με το video είναι η εξής:
1. Κατεβάζω τις ταινίες σε ανάλυση 1080p...
2. Τους βάζω υπότιτλους...
3. Τις γράφω σε DVD ή τις βάζω στον εξωτερικό σκληρό δίσκο...
(επίσης, φτιάχνω βιντεάκια για την πλάκα μου, αλλά δεν έχει σημασία...)
Το πρόβλημα όμως είναι ότι για κάποιες ταινίες, ο Devede αναφέρει ένα SPUMUX error, το Avidemux πάντα κολλάει και το WinFF κατεβάζει πολύ την ανάλυση...
Κανένα άλλο πρόγραμμα, καμμιά συμβουλή, κάτι, θα ήταν χρήσιμα... 

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

      με  το  ffmpeg  από  κονσόλα , εξάντλησες  όλες  τις  δυνατότητες  του  προγράμματος , Antoni ??
  Είναι  το  μοναδικό  πρόγραμμα  που  χρησιμοποιώ  για  μετατροπή  video &  ταινιών , ακόμα  &  από το  Iso τους ,  για  το  PSP  &  είμαι  1000000%  satisfied  !  !  !      Μόνο  με  τους  ελληνικούς  υπότιτλους  ,  δεν  το  χω  ψάξει  ακόμα  τί  γίνεται , αλλά  είμαι  σίγουρος  πως  θα  υπάρχει  &  γι'αυτό  κάποια  λύση.

Μπορείς να μου βρεις κανέναν οδηγό? Κανένα σκριπτάκι, μήπως???

        http://www.catswhocode.com/blog/19-ffmpeg-commands-for-all-needs

    μόνο   για  μετατροπή  ταινιών  για  το PSP  το  έχω , καθώς  δεν  με  ενδιαφέρει  τίποτα  άλλο ,  έχω   υποκαταστήσει   την  TV  με  το  PSP  καθ'ότι  φανατικός  gadgetάκιας &    τα  θέλω  όλα  μινιατούρες  ,  να  μην  πιάνουν  χώρο  στο  σπίτι ,  πχ    ένα  home-theater  είναι κατ'εμέ ,  για  ... καυσόξυλα  στο  τζάκι ,   καίει  πολλές  kilowattώρες  το  χρόνο  , άσε  που το PSP  είναι  και  ...φιλικότερο  στο  περιβάλλον ,  που  πάει  κατά  .. @#$%^!!?!
       Ψάξτο λίγο  ,  υπάρχει  άπειρη  βιβλιογραφία , μάθε  αν  καλύπτει  αυτά  που  θές  να κάνεις. Δυστυχώς , δεν  με  ενδιαφέρει  τίποτα  άλλο  πέρα  από το PSP φορμά.

$ date ; ffmpeg -i my_dvd_film.iso -f psp -r 25 -b 768k -ar 48000 -ab 196k -s  368x208 my_PSP_video.mp4 ; date

     η  εντολη  για  την  μετατροπή  ταινιών  απο το iso τους. Δεν  είναι  αριστούργημα το Linux ??!!!!!!!

Δηλαδή, αν θέλω να μετατρέψε ένα αρχείο mkv σε mpg, θα κάνω " ffmpeg -i file1.mkv file2.mpg"?

Το Devede το έβαλα μέσω repositories...
Μήπως αυτά έχουν παλαιότερη έκδοση?

     δεν  χάνεις τίποτα  να  κάνεις  τις  δοκιμές με  μικρά  αρχεία για να δεις αν  δουλεύει. Γιατί  σε  κάποιες  μετατροπές  βγαίνει  error , όταν  δεν  υπάρχει ο  codec  που χρειάζεται , πχ ,  από  χθές  το  παλεύω  να  μετατρέψω  ένα  αρχείο  μουσικής  ogg  σε  mp3   με  το ffmpeg , αλλά  δεν  το  κατάφερα  ακόμη. Υπάρχουν  διάφορα  μέσα  στο  google  για  την  μετατροπή  , όμως  κανένα  δεν  έπαιξε.

@Antoni4040
Ναι, υπαρχουν αλλαγες, δες στο τελος του οδηγου, απο το παραπανω link.

@zenwalk05
Αν θελεις, ανοιξε ενα νεο θεμα, να το βρουμε τη λυση! Smile

Το μηνυμα λαθους που εχεις, εχει να κανει με τους υποτιτλους. Λογικα, αν μετατρεπεις καποιο αρχειο ταινιας χωρις ξεχωριστους υποτιτλους, δεν θα εχεις το ιδιο σφαλμα.
Εχουν βρεθει 2-3 λυσεις, δες εδω https://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=24&t=9719 διαβασε ολοκληρο το θεμα, και δοκιμασε τις λυσεις, λογικα καποια απο αυτες θα ειναι λυση και, σε εσενα!

zenwalk05]      με  το  ffmpeg  από  κονσόλα , εξάντλησες  όλες  τις  δυνατότητες  του  προγράμματος , Antoni ??
  Είναι  το  μοναδικό  πρόγραμμα  που  χρησιμοποιώ  για  μετατροπή  video &  ταινιών , ακόμα  &  από το  Iso τους ,  για  το  PSP  &  είμαι  1000000%  satisfied  !  !  !      Μόνο  με  τους  ελληνικούς  υπότιτλους  ,  δεν  το  χω  ψάξει  ακόμα  τί  γίνεται , αλλά  είμαι  σίγουρος  πως  θα  υπάρχει  &  γι'αυτό  κάποια  λύση.

Καλήτερο είναι το Xmedia Recode