Ανωτερότητα των Linux

Antoni4040 | Δευ, 09/05/2011 - 14:16 | 2' | 22

Δε μπορώ να καταλάβω με τίποτα γιατί το 90% όσων έχουν υπολογιστή χαραμίζουν τόσα λεφτά για να αγοράσουν Windows, που σημαίνει πως θα δώσουν κι άλλα λεφτά στη συνέχεια για antivirus, αντί να πάρουν κάποια διανομή Linux, η οποία είναι δωρεάν, γρήγορη, ασφαλής κ.α....
Κάπιοι λένε πώς τα Linux είναι δύσκολα και δύσχρειστά. Εγώ, πάντως που είμαι δεκατριών και χρησιμοποιώ Linux εδώ και ένα χρόνο δεν βρήκα καμμία δυσκολία...
Άλλες αποδείξεις της ανωτερότητας των Linux:
Ανοίγουνε ταχύτατα,
Δεν χρειάζεται να ψάχνεις στο Internet για προγράμματα,
κτλ.
Το μόνο κακό είναι ότι πολλά γνωστά προγράμματα και τα περισσότερα videogames δεν είναι γραμμένα για Linux, κάτι που μπορεί να λυθεί σχετικά εύκολα με virtual machines με Windows...      

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Κάποιοι δεν ξέρουν πως ο υπολογιστής τους μπορεί να λειτουργήσει με κάτι άλλο πέρα απο τα Windows.
Άλλος ένας βασικός λόγος είναι το Gaming και κάποια προγράμματα όπως το Photoshop. Κυρίως όμως η Microsoft πρόλαβε να γίνει μονοπώλιο και αυτό δεν ανατρέπεται εύκολα. Μπορεί να κάνει τεράστιες συμφωνίες με κατασκευαστές Hardware, κυβερνήσεις, εταιρείες κλπ. Έτσι κυκλοφορούν pc με Windows προεγκατεστημένα, σχολεία με Windows επίσης κλπ.

Ολα ειναι στο μυαλο φιλε Antoni4040...
Εχω βαλει linux σε 2 κοπελες συγκεκριμενα που δεν εχουν σχεση με υπολογιστες παραμονο office, fb, movies και εδω και 2 χρονια με εχουν παρει 1-2 φορες τηλεφωνο γιατι απλα εψαχναν καποιο προγραμμα για να κανουν κατι...

Για μενα αυτο ειναι αποδειξη οτι αν ξεκολησει το μυαλο του χρηση τοτε δεν ειναι τιποτα να χρησιμοποιησει linux!!!

Έχω την εντύπωση, dsyrmalis, πως γίνεται να λειτουργήσει το Photoshop στα Linux με Wine.

Παλιότερα γινόταν μέχρι την προτελευταία έκδοση του Photoshop. Τώρα δεν ξέρω. Όπως και να έχει το Wine είναι μάλλον λύση ανάγκης αφού δεν είναι απόλυτα σταθερό και γρήγορο σε κάποιες περιπτώσεις.
Πολλούς επιχειρηματίες πάντως τους φοβίζει η άδεια χρήσης. 

dsyrmalis]Πολλούς επιχειρηματίες πάντως τους φοβίζει η άδεια χρήσης.

Αυτό δεν το κατάλαβα... ? Ποιου προγράμματος η άδεια χρήσης?

Του GNU/Linux. Κάνεις ότι θες με τον κώδικα, αλλά μετά θα πρέπει να τον επιστρέψεις πίσω ελεύθερο μαζί με τις αλλαγές που έκανες. http://www.gnu.org/copyleft/gpl.html

Άρα όχι γενικά επιχειρηματίες, τους προγραμματιστές εννοείς... Και πάλι όχι όλους, αλλά όσους χρησιμοποιούν κώδικα υπό άδεια GPL. Γιατί εάν φτιάξω ένα πρόγραμμα που χρησιμοποιεί μια βιβλιοθήκη υπό GPL, ο κώδικας της δικής μου εφαρμογής δεν απαιτείται να είναι υπό GPL...

Γιατί θεωρώ ότι οι επιχειρηματίες γενικά οφελούνται από την χρήση ελ/λακ για να το φοβούνται...

Επειδή εγώ είμαι λίγο αρχάριος στο θέμα του ΕΛ/ΛΑΚ, μπορείτε να μου εξηγήσετε τι λέτε τόσην ώρα?

apkoutsou]Άρα όχι γενικά επιχειρηματίες, τους προγραμματιστές εννοείς... Και πάλι όχι όλους, αλλά όσους χρησιμοποιούν κώδικα υπό άδεια GPL. Γιατί εάν φτιάξω ένα πρόγραμμα που χρησιμοποιεί μια βιβλιοθήκη υπό GPL, ο κώδικας της δικής μου εφαρμογής δεν απαιτείται να είναι υπό GPL...

Αυτό που περιγράφεις ισχύει με την LGPL. Αν μιλάμε για GPL, κ μόνο να χρησιμοποιήσεις τη βιβλιοθήκη, πρέπει να δώσεις το αποτέλεσμα υπό την ίδια άδεια (GPL).

dsyrmalis]Του GNU/Linux. Κάνεις ότι θες με τον κώδικα, αλλά μετά θα πρέπει να τον επιστρέψεις πίσω ελεύθερο μαζί με τις αλλαγές που έκανες. http://www.gnu.org/copyleft/gpl.html

Μια διευκρίνηση. Μπορώ άνετα να πάρω τον κώδικα μιας εφαρμογής GPL, να τον αλλάξω και να τον χρησιμοποιήσω στην εταιρεία μου εσωτερικά (εννοώ χωρίς να αναδιανέμω κάποιο προιόν που τον περιέχει) χωρίς να είμαι υποχρεωμένος να ανοίξω τον κώδικα του προϊόντος μου.

Antoni4040]Επειδή εγώ είμαι λίγο αρχάριος στο θέμα του ΕΛ/ΛΑΚ, μπορείτε να μου εξηγήσετε τι λέτε τόσην ώρα?

Μας συγχωρείς :)
Ξεκίνησες ένα ωραίο θέμα συζήτησης και κάπου στην πορεία στο χαλάσαμε μιλώντας για τις άδειες χρήσης του ΕΛ/ΛΑΚ. Μην κρατάς κακία, δεν το κάναμε σκόπιμα.

Τι είναι οι άδειες χρήσης ελεύθερου λογισμικού; Ρίξε μια ματιά εδώ.

Γιατί μιλάμε συνέχεια για την GPL και τι μπορείς (ή δεν μπορείς να κάνεις) με αυτήν; Η GPL (GNU General Public License) είναι μια άδεια χρήσης, ίσως η πιο δεδομένη στο Linux. Τα περισσότερα προγράμματα στο Linux διατίθενται με αυτήν την άδεια. Ακόμα και το πρόγραμμα (Drupal) στο οποίο είναι φτιαγμένο αυτό το site διατίθεται υπό την GPL.

dimitris]

dsyrmalis]Του GNU/Linux. Κάνεις ότι θες με τον κώδικα, αλλά μετά θα πρέπει να τον επιστρέψεις πίσω ελεύθερο μαζί με τις αλλαγές που έκανες. http://www.gnu.org/copyleft/gpl.html

Μια διευκρίνηση. Μπορώ άνετα να πάρω τον κώδικα μιας εφαρμογής GPL, να τον αλλάξω και να τον χρησιμοποιήσω στην εταιρεία μου εσωτερικά (εννοώ χωρίς να αναδιανέμω κάποιο προιόν που τον περιέχει) χωρίς να είμαι υποχρεωμένος να ανοίξω τον κώδικα του προϊόντος μου.

Ναι. Εννοούσα τις εταιρείες δεινόσαυρους που επιβιώνουν απο την πώληση προγραμμάτων και βάζουν απο hasp lock μέχρι οτιδήποτε προστασία μπορούμε να φανταστούμε. Άντε αυτοί τώρα να αλλάξουν μυαλά και να πειστούν οτι μπορούν να βγάλουν χρήματα απο το support, donations κλπ. 

dimitris]Μια διευκρίνηση. Μπορώ άνετα να πάρω τον κώδικα μιας εφαρμογής GPL, να τον αλλάξω και να τον χρησιμοποιήσω στην εταιρεία μου εσωτερικά (εννοώ χωρίς να αναδιανέμω κάποιο προιόν που τον περιέχει) χωρίς να είμαι υποχρεωμένος να ανοίξω τον κώδικα του προϊόντος μου.

Θα διαφωνήσω μερικώς γιατί το εχω ζήσει αυτό κ στη πράξη στη προηγούμενη δουλειά μου. Αυτό που λες ισχύει μόνο αν δουλεύεις μόνος σου ή αν μόνο εσύ χρησιμοποιείς το "αποτέλεσμα" μέσα στην επιχείρηση. Αυτό γιατί ως αναδιανομή δεν ορίζεται μόνο το να το δώσεις σε πελάτη, αλλά και το να το δώσεις πχ σε συνάδελφο, υπάλληλο, αντικαταστάτη κλπ. Επομένως, αν κάτι φτιαχτεί για να χρησιμοποιείται από πολλούς, θεωρείται αναδιανομή κ η GPL ισχύει κανονικά κ κατά γράμμα.

εδώ εχει εχει και ενα βιντεο με μια μικρη παρουσιαση το τι είναι ΕΛΛΑΚ.  πολυ καλό

gnu_labis]

dimitris]Μια διευκρίνηση. Μπορώ άνετα να πάρω τον κώδικα μιας εφαρμογής GPL, να τον αλλάξω και να τον χρησιμοποιήσω στην εταιρεία μου εσωτερικά (εννοώ χωρίς να αναδιανέμω κάποιο προιόν που τον περιέχει) χωρίς να είμαι υποχρεωμένος να ανοίξω τον κώδικα του προϊόντος μου.

Θα διαφωνήσω μερικώς γιατί το εχω ζήσει αυτό κ στη πράξη στη προηγούμενη δουλειά μου. Αυτό που λες ισχύει μόνο αν δουλεύεις μόνος σου ή αν μόνο εσύ χρησιμοποιείς το "αποτέλεσμα" μέσα στην επιχείρηση. Αυτό γιατί ως αναδιανομή δεν ορίζεται μόνο το να το δώσεις σε πελάτη, αλλά και το να το δώσεις πχ σε συνάδελφο, υπάλληλο, αντικαταστάτη κλπ. Επομένως, αν κάτι φτιαχτεί για να χρησιμοποιείται από πολλούς, θεωρείται αναδιανομή κ η GPL ισχύει κανονικά κ κατά γράμμα.

Δεν είμαι σίγουρος ότι η αναδιανομή έχει αυτό το νόημα.

Ως αναδιανομή καταλαβαίνω τη δημόσια διάθεση. Εφόσον δεν το διανέμω δημόσια αλλά το κρατώ για εσωτερική αυστηρά χρήση δεν βλέπω που μπαίνω στα νερά του redistribution. Μπορεί να κάνω λάθος πάντως. Εχεις κάποιο link που να λέει κάτι σχετικό;

1) kaneis den ypoxreonetai na dianemei ena programma

2) Oi oroi tis GPL isxyoun opotedipote ginetai dianomi tou programmatos apo ton A ston B.

Case in point:
- Otan o programmatistis A mias etairias "dianemei" to programma sto esoteriko tis etairias tou (B), to dianemei ypo tin GPL (tous dinei kai ton kodika), ayto den dimiourgei kamia apolytos ypoxreosi peretero anadianomis stin etairia tin idia, mporei na synexisei na to xrisimopoiei ep'apeiron esoterika.

EAN KAI EFOSON kapoia stigmi ayti i etairia (A) apofasisei na dianymei ayto to programma se mia alli etairia (B), tha prepei na to kanei ypo tous orous tis GPL (na tous dosei kai ton kodika). Ayto den dimiourgei kamia apolytos ypoxreosi peretero anadianomis stin etairia B.

EAN KAI EFOSON kapoia stigmi i etairia (A) apofasisei na dianymei ayto to programma sto evry koino tou internet (B), tha prepei na to kanei ypo tous orous tis GPL (na mas dosei kai ton kodika).

Elpizo na itan katanoito, bottom line: kaneis den ypoxreonetai na dianimei tipota apolytos. AN OMOS apofasisei na dianimei, tha to kanei ypo tous idious orous pou to elave.

Καλημέρα - το topic είναι γενικό ?

Μιλάτε για άδειες που είναι σημαντικό αλλά το θέμα των αδειών ενδιαφέρει τον μηχανογράφο , τον ενημερωμένο και νομότυπο επχειρηματία και όχι εμάς τους τελικούς χρήστες- τουλάχιστον όσον αφορά την οικιακή χρήση που κάνουμε στον υπολογιστή μας-πόσο μάλλον τον οιοδήποτε χρήστη σε μια επιχείρηση.

Ας μην γελιόμαστε - όπως στα xp η τα 7 δεν κάνουν για να στήσεις δυκτιακές υπηρεσίες πολλών χρηστών με σοβαρή ασφάλεια  - έτσι (αν και η σύγκριση δεν αφορά ίδιο τύπο λογισμικού) στο Linux δεν είσαι τόσο ευέλικτος σε σύγκριση με πακέτα όπως το office ή άλλες everyday  εφαρμογές.
Για να μην μιλήσουμε για λύσεις με sharepoint - exchange - office που στο linux υπάρχουν μέν αλλά δεν έχουν κατά την αποψή μου την ωριμότητα και το ανάλογο integration - collaboration level.
Και τελικά για δείτε το office365. Σύνεφο ......
Το Linux πρός το παρόν έχει την δυνατότητα να δημιουργεί σύνεφα...(cloud computing)

Πέραν τούτου οι χρήστες είναι εντελώς ανεκπαίδευτοι στα windows - πόσο μάλλον στο Linux.

Oταν οι καθημερινές εφαρμογές και το περιβάλλον φτάσουν στο ίδιο επίπεδο χρηστικότητας τότε πιστεύω οτι όλοι πλέον θα περάσουμε στο Linux.

Κοινό πρότυπο χρειάζεται και τίποτε άλλο.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας. 

nuclear]1) kaneis den ypoxreonetai na dianemei ena programma

2) Oi oroi tis GPL isxyoun opotedipote ginetai dianomi tou programmatos apo ton A ston B.

[...]

Elpizo na itan katanoito, bottom line: kaneis den ypoxreonetai na dianimei tipota apolytos. AN OMOS apofasisei na dianimei, tha to kanei ypo tous idious orous pou to elave.

Κανείς δεν σε υποχρεώνει να κανείς αναδιανομή, αλλά κ κανείς δεν μπορεί να σε εμποδίσει.

Εφόσον δώσω σε ένα συνάδελφο στο γραφείο κάτι σε gpl, δεν μπορώ να του απαγορεύσω να το δώσει παραπέρα. Αν το κάνω, σπάει η άδεια κ μου απαγορεύει να το δώσω.

To ίδιο κ από εταιρία σε εταιρία. Δεν μπορεί να δίνεις gpl πρόγραμμα κ να ζητάς να μην το δείξουν παραπέρα, γιατί τότε ζητάς "NDA", που είναι τελείως αντίθετο με τους όρους που εσύ παρέλαβες (κ οφείλεις να σεβαστείς όταν δίνεις σε κάποιον) το πρόγραμμα.

Fysika, alla ayto einai asxeto me ayto pou leo. Ksekatharisa apla oti i GPL den ypoxreonei tin anadianomi, apla orizei tous orous aytis ean ginei anadianomi.

nextp]Καλημέρα - το topic είναι γενικό ?

Με τέτοιο τίτλο που έχει η συζήτηση, είναι ευνόητο ότι η συζήτηση θα παρεκτραπεί αγρίως. Συμβαίνουν αυτά, και όταν λέγονται καλά πράγματα, δεν μας πειράζει.

nextp]
Μιλάτε για άδειες που είναι σημαντικό αλλά το θέμα των αδειών ενδιαφέρει τον μηχανογράφο , τον ενημερωμένο και νομότυπο επχειρηματία και όχι εμάς τους τελικούς χρήστες- τουλάχιστον όσον αφορά την οικιακή χρήση που κάνουμε στον υπολογιστή μας-πόσο μάλλον τον οιοδήποτε χρήστη σε μια επιχείρηση.

Θα με συγχωρέσεις, εδώ θα διαφωνήσουμε. Οι άδειες χρήσης αφορούν τους πάντες.
IMHO, ένας από τους λόγους που το Linux δεν διαδόθηκε στην Ελλάδα όπως στις άλλες χώρες, π.χ. Γερμανία, είναι ότι ο μέσος Έλληνας αντιλαμβάνεται ότι τα Windows είναι και αυτά free επειδή τα κοπιάρει ασύστολα...

nextp]

Ας μην γελιόμαστε - όπως στα xp η τα 7 δεν κάνουν για να στήσεις δυκτιακές υπηρεσίες πολλών χρηστών με σοβαρή ασφάλεια  - έτσι (αν και η σύγκριση δεν αφορά ίδιο τύπο λογισμικού) στο Linux δεν είσαι τόσο ευέλικτος σε σύγκριση με πακέτα όπως το office ή άλλες everyday  εφαρμογές.
Για να μην μιλήσουμε για λύσεις με sharepoint - exchange - office που στο linux υπάρχουν μέν αλλά δεν έχουν κατά την αποψή μου την ωριμότητα και το ανάλογο integration - collaboration level.
Και τελικά για δείτε το office365. Σύνεφο ......
Το Linux πρός το παρόν έχει την δυνατότητα να δημιουργεί σύνεφα...(cloud computing)

Εξαρτάται ποιες καθημερινές εφαρμογές εννοείς και για ποιες ανάγκες. Αν εννοείς το Office, δεν είμαι σίγουρος τι παραπάνω προσφέρει _ουσιαστικά_ από το LibreOffice. Π.χ. εγώ στη δουλειά μου πρέπει να παράγω PDF από τα έγγραφά μου. Στα Windows, πρέπει εκτός από το Office (για το οποίο πρέπει να έχω πληρώσει την άδεια χρήσης) να έχω αγοράσει και το Acrobat Distiler ή όπως αλλιώς λέγεται. Στο LibreOffice/OpenOffice η λειτουργία αυτή είναι ενσωματωμένη και υπάρχει σχετικό εικονίδιο στην toolbar.

Επίσης, το LibreOffice/OpenOffice διαβάζει odt, doc, docx εδώ και πολύ καιρό, ενώ έχω πετύχει Office (αγορασμένο) που δεν μπορεί να ανοίξει docx παρότι είναι της ίδιας εταιρείας. Είναι λογικό αυτό; Αν έχω πληρώσει 80 ευρώ την άδεια για το Office 2005 πριν 3 χρόνια, για ποιο λόγο να μην μπορώ να ανοίξω docx από μια νεότερη έκδοση Office;

Για το exchange που λες, ρώτα απλώς έναν μηχανογράφο πόσο πληρώνει την κάθε άδεια χρήσης (πάει ανά mailbox αν δεν απατώμαι), και μετά ρώτησέ τον για ποιο λόγο δεν βάζει κάτι αντίστοιχο τύπου OpenXchange ή δεν πάει στο Google να τελειώνει. Κάτι περίεργα αναμασήματα θα σου πει... Και το resume θα είναι "τι να κάνω, αυτό ξέρω, αυτό βάζω" :)

Επίσης, στα Windows του γραφείου, πρέπει να εγκαταστήσουμε antivirus, firewall κλπ, διαφορετικά είναι ελβετικό τυρί. Στο Linux συνήθως δεν υπάρχει τέτοια ανάγκη, αρκεί ο χρήστης να μην συνδέεται ως root.

Προς θεού, δεν λέω ότι το Linux είναι τέλειο ή καλύτερο. Απλώς τονίζω ότι υπάρχουν λύσεις και εδώ και το θέμα σηκώνει συζήτηση για το ποιες ανάγκες έχει ο καθένας. :)

nextp]

Πέραν τούτου οι χρήστες είναι εντελώς ανεκπαίδευτοι στα windows - πόσο μάλλον στο Linux.

Oταν οι καθημερινές εφαρμογές και το περιβάλλον φτάσουν στο ίδιο επίπεδο χρηστικότητας τότε πιστεύω οτι όλοι πλέον θα περάσουμε στο Linux.

Κοινό πρότυπο χρειάζεται και τίποτε άλλο.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας. 

Εδώ θα συμφωνήσω 100%. Οι χρήστες είναι ανεκπαίδευτοι - δεν εννοώ τεχνικά, εννοώ περισσότερο για το πως βλέπουν τον υπολογιστή. Και δυστυχώς έχεις δίκιο ότι σε επίπεδο χρηστικότητας (θα έλεγα ευχρηστίας) το Linux υστερεί.

Μην πάτε πολύ μακριά μια βόλτα μέχρι τα αποθετήρια της διανομής μας
αρκεί για να δούμε την πληθώρα προγραμάτων που μας παρέχει.
Ποιος από εμάς τους απλούς και "περίεργους" χρήστες που ανοίγει το gimp για να 
κάνει την πλάκα του, να περάσει την ώρα του θα πλήρωνε για
κάποιο πρόγραμμα ή θα εψαχνε για crack και  mrack.Εγώ δεν θα το έκανα πάντως

Το κυριότερο όμως είναι ότι μέσα απότο linux μαθαίνεις τον υπολογιστή.