το τροφοδοτικο την σηκωνει την σύνθεση ή οχι

hellaspc1 | Κυρ, 08/07/2011 - 18:06 | 2' | 3

γεια  σας, θα ηθελα λγο τα φωτα σας   για την ισχυ του τροφοδοτικου

 

 MAXCUBE VORTEX 3620 BLACK (PER.911176)   AMD PHENOM II X6 1055T 2.8GHZ SIX CORE BOX (PER.559592)   ASUS M4A87TD/USB3 RETAIL (PER.522834)   KINGSTON KHX1600C9D3K2/8GX 8GB (2X4GB) PC12800 HYPERX GENESIS XMP DUAL CHANNEL KIT (PER.552645)   SAPPHIRE RADEON HD6450 1G PCI-E RETAIL (PER.510780)   HITACHI 1TB DESKSTAR 7K1000.C HDS721010CLA332 SATA2 (PER.305760)   LG GH22NS70 SECURE DISC DVD REWRITER BLACK BULK (PER.330681)   NILOX TRENDY NX-R OPTICAL MINI MOUSE USB RED (PER.571647)   ALLIED 600W 14CM FAN (PER.663461)

 

 

απο οτι ειδα λεει οτι για την καρτα γραφικών θελει τροφοοδτικο  400 W  εννοει οτι τρωει 400W  μόνο η καρτα  γραφικων ?

γιατι   125 w cpu +  400 Gpu  +   8w  HDD = 525 w  ήδη

γιαιτι εδω

 

http://www.thermaltake.outervision.com/

Thermaltake Power Supply Calculator 

κυμαινεται απο  500 W    - 584 W  ( crossfire )     για μελοντικα     .

εννοει καθαρα watt  ?  γαιτι  600 W * 80% = 480  W  δινει θεωργικα το  τροφοδoτικο

 

εδω     έχει

 

http://support.amd.com/us/certified/power-supplies/Pages/listing.aspx

amd Certified Power Supplies

 

ευχαριστω για το χρόνο σας

 

---

απο ότι είδα εδώ      

Radeon HD 6450 (OEM) 1GB    Power (Max TDP)  31 watts  
αρα ολα οκ ..

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

κανενας ενισχυτης δεν ειναι ανωτερος του τροφοδοτικου του.....το ιδιο ισχυει και στους υπολογιστες...αρα οσο ποιο δυνατο τροφοδοτικο τοσο καλυτερα.....και επειδη παντα ολο και καποια αναβαθμιση θα κανουμε,ολο και καποιο νεο hardware θα προσθεσουμε,καλο ειναι να ειμαστε καλυμμενοι απο πλευρας παροχης ισχυος...Υ.Γ.δεν εχει σημασια μονο η ονομαστικη ισχυς που αναφερεται στο τροφοδοτικο αλλα και η ενταση του ρευματος που δινει...γι αυτο και στα ιδια watt υπαρχουν διαφορετικης ποιοτητας τροφοδοτικα...γενικα στα τροφοδοτικα ,ενισχυτες και αναλογικο hardware οτι πληρωνεις παιρνεις...Υ.Γ.2 νομιζω οτι ολοι μας ενω πληρωνουμε ενιοτε αδρα για  cpu, Gpu ,MoBo κλπ ,δεν δινουμε τη δεουσα σημασια για το ταπεινο τροφοδοτικο Υ.Γ3 εγω θα πηγαινα σε >650w μια και καλη και ας μου περισευει ισχυς Υ.Γ4 κυττα τα χαρακτηριστικα του καθε τροφοδοτικου .θα διπιστωσεις συσχετιση τιμης οχι μονο με βαση τα watt αλλα ΚΥΡΙΩΣ με βαση τα Amper που δινει η καθε εξοδος του τροφοδοτικου..εκει ειναι η ιδοποιος διαφορα μεταξυ των τροφοδοτικων,οπως επισης και ο αριθμος και ειδος εξοδων ,η χωρητικοτης των πυκνωτων,συστημα protection κ.λ.π.

Κατα την γνωμη μου η κυριωτερη αιτια που καιγονται μητρικες,σκηροι κ.λ.π. ειναι τα ασθενικα τροφοδοτικα..σε αυτη την περιπτωση και σε οριακες συνθηκες το τροφοδοτικο προσπαθει να ανταπεξελθει στην παροχη της ζητουμενης ισχυος..ετσι ζεσταινεται ασχημα,αλλαζουν οι αγωγιμοτητες,εσωτερικη αντισταση κλπ και ξαφνικα σου πεταει ενα ρευμα με υψηλη ενταση που θα καψει οτι βρει μπροστα του.....Αντιθετα ενα ισχυρο τροφοδοτικο ,πχ εστω και αν ειναι 2000w ποτε δεν θα σου καψει τιποτα γιατι απλουστατα θα παρεχει Ξεκουραστα και Σταθερα  οτι ακριβως του Ζητηθει.....Επισης να λαβουμε υπ οψιν οτι καθε συσκευη αποδιδει τα μεγιστα οταν της αποδιδεται η απαιτουμενη -με βαση την κατασκευη της -ισχυς.....αρα????

τελικα το διορθωσα. πηρα το

THERMALTAKE POWER SUPPLY TOUGHPOWER W0117RE-14 750W APFC

THERMALTAKE POWER SUPPLY TOUGHPOWER W0117RE-14 750W APFC

 γιαιτί  συμφωνω μαζί σας. εξάλλου εχω και αλλο απο τον προηγουμενο υπολογιστη  ενα themaltake 850 W  πολυ καλο και ακομα  μετα απο βραχυκυκλωμα ( αποπειρα εγκατασταση  νέας μητρικης )  με μικρή πυρκαγια στα τσιπ,  δεν καταλαβε τίποτα. οπότε ισχύει  το "ότι  πληρωνεις παίρνεις".
αν είχα  φτηνιαρτικο μου είπε ο τεχνικός  μπορει και να καιγοταν και αυτό και ποιος ξερει τι άλλο. 
τουλαχιστον ξέρεις ο δεν "κωλωνεις απο ισχυ"
..