Πλαισιο και Λινουξ...

zbatek | Τρί, 04/12/2011 - 13:39 | 1' | 29

Παιδια εχει κανενας απο εσας εμπειρια απο το service (εγγυηση) στο Πλαισιο...??Επειδη μαλλον θα χρειαστει να παω το πσ για επισκευη λετε να ξαναπερασω τα win ή να αφησω τον πινγκουινο οπως ειναι?Λετε να κανουν καμια μανουρα??
Και κατι αλλο,κανεις που να ξερει τι παιζει με τις εγγυησεις στις μπαταριες των φορητων???

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

δυσκολα γιαιτι κανε μια αναζητηση με λεξεις κλειδια,  linux and guarantee  και θα δεις , αλλα που κολλα με το λινουξ με την καλη λειτουργια του υπολογιστη - εγγύηση τι να πω. δες και κανα καταστημα που πουλα και λινουξ  προεγκατεστημενα  για να δεις τι παιζει.   
αλλλα αυτο που σκεφτηκα ειναι οτι οταν αγορασεις  υπολογιστη  σταθερο  έχει ολος εγγύηση , οταν παρεις ενα κομματι του μόνο ( σκληρό, μνημη κλπ ) εχει και αυτο εγγύηση.  ( σε αυτή την περίπτωση δεν  μπορουν να γνωρίζουν τι ΛΣ έχεις  -αν του πάρεις μόνο το κομματι ετσι? - 
τότε γιαιτι να μην εχει και  ο υπολογιστης όλος? ίσως ειναι μια πολιτική των μονοπωλίων ....    με πιανεις.. Cool

H εγγυηση αφορα το hardware ουσιαστικα και μονο.Τωρα η γνωστη καραμελα "Η ταδε εταιρια περι καλης λειτουργιας συνιστα windows ..." για καθαρα εμπορικους σκοπους βασει των συμφωνιων των μεταξυ τους εταιριων.

Έχω πάει τον υπολογιστή μου για βλάβη στο Multirama (εγγύηση) με εκγατεστημένο linux παράλληλα με Vista .Του εξήγησα πως να μπει με Vista για να δεί αν το έφτιαξε και απλά όταν μου τον έδωσε πίσω είπε οτι τον εχω διαλύσει τον υπολογιστή (τρόμαξε απο τις πολλές εγγραφές grub :P) . Απότι φαίνεται δεν έχει να κάνει με το ΛΣ.

μα αμα πιασεις εντυπα εγγυησεων τι λενε?  προσοχη στο ρευμα , πτώση και κάτι τέτοια ...

δες το βιβλίο της εγγυήσης που  σου έδωσαν,  δεν πιστευω να αναφερει κατι περι λινουξ ( στοχοποίηση)  ή αλλου ΛΣ -  γιαυτό πολυ σωστα ειπανε πιο πανω  οτι "συνιστα ...  το ταδε ΛΣ"  έχει σχέση σχετικά  με "τους περιορισμους εγγύησης"    αν π.χ. αγοράσεις  υπολογιστή απο  άλλη ήπειρο... παντως οτι και να γινει ενημερωσε μας να ξερουμε,,,

όταν ένα <<μαγαζί>> πουλάει κάτι με windows (καλώς κακώς δεν έχει σημασία)

και τους πας αυτό το κάτι με άλλο λειτουργικό επάνω τι περιμένεις να πούνε?

ότι καλώς έκανες και του έσβησες τα windows?

ΔΝΤ  δεν νομίζω τάκη ....

και εγώ και εσύ και όλοι μας αν δουλεύαμε στο πλαίσιο ή στο multirama ή όπου άλλου

και μας λέγανε υπολογιστές που έχουνε σβήσει το Λ.Σ δεν τους ακουμπάμε τι θα κάναμε?

ρητορικό είναι το ερώτημα όπως καταλαβαίνεις ....

επίσης απόψεις του τύπου : δεν ξέρουνε τι τους γίνεται επειδή δεν ξερούνε τι είναι το λίνουξ ανήκουνε

στην κατηγορία καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς ....

δεν λέω ότι κάποιος ποτέ έχει πει κατι τέτοιο εδώ στο φόρουμ , αλλά μιλάω γενικά ... 

Απλα αφαιρεσε τις επιλογες του Linux απο τον grub!Tongue out
Και αν το καταλαβουν......

Μαλλον θα κανω ενα full backup στο συστημα και θα ξαναπερασω σε ενα μικρο τμημα του σκληρου τα win για να αποφυγω τα τυχων προβληματα και βλεπουμε.... ;)

g.b]όταν ένα <<μαγαζί>> πουλάει κάτι με windows (καλώς κακώς δεν έχει σημασία)

και τους πας αυτό το κάτι με άλλο λειτουργικό επάνω τι περιμένεις να πούνε?

ότι καλώς έκανες και του έσβησες τα windows?

ΔΝΤ  δεν νομίζω τάκη ....

και εγώ και εσύ και όλοι μας αν δουλεύαμε στο πλαίσιο ή στο multirama ή όπου άλλου

και μας λέγανε υπολογιστές που έχουνε σβήσει το Λ.Σ δεν τους ακουμπάμε τι θα κάναμε?

ρητορικό είναι το ερώτημα όπως καταλαβαίνεις ....

επίσης απόψεις του τύπου : δεν ξέρουνε τι τους γίνεται επειδή δεν ξερούνε τι είναι το λίνουξ ανήκουνε

στην κατηγορία καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς ....

δεν λέω ότι κάποιος ποτέ έχει πει κατι τέτοιο εδώ στο φόρουμ , αλλά μιλάω γενικά ... 

Δηλαδή αν αγόρασες τον υπολογιστή απο το μαγαζί αυτό κομμάτι κομμάτι (που σημαινει δεν σου δωσανε λειτουργικο) τι γίνεται ; Πρέπει να τους το πας χωρίς λειτουργικό; Αυτο που ανέφερες έχει βάση μόνο σε λάπτοπ, αλλά απο την στιγμή που πουλάνε netbook με dual boot linux δεν νομίζω πως μια τέτοια δικαιολογία είναι αρκετή πλεον από μέρους του καταστήματος!

καλησπέρα για άλλη μια φορά το Ελληνικό μεγαλείο  απο τους διάφορους κατσαπλίαδες ξαναχτυπά...
οσο αναφορά το λειτουργικό δεν παίζει ρόλο η εγγηυση δηλαδή αν καεί πχ η κάρτα ήχου φταίει το ΛΣ οποιο και να είναι αυτό??Εμπειρία απο μαγαζί στην Αλεξανδρούπολη ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΟΝΟΜΑ με ηλεκτρικές συσκεύες πήγε συνάδελφος το λαπτοπ του με την περίφημη εξτρα εγγυηση και ζήτησε φορματ σε DUAL BOOT μηχάνιμα με 7αρια και Ultimate edition 2.7 και μάντεψτε για το Virus που έφαγαν τα 7αρια έφτεγε το LINOUX.Οπότε καταλαβένετε πόσο άσχημα ενιωσα επειδή το είχα στισει εγώ το μηχάνιμα.
Υ.Γ. Σε δευτερη βλαβη του κουμπιου που ανοίγει το CD ROM έφτεγαν τα Windows ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ αυτο για να δείτε το επίπεδο οσο αναφορα τους PC μαστορες στο ELlADA.... με εκτίμηση απο Φέρες Εβρου

καλησπέρα για άλλη μια φορά το Ελληνικό μεγαλείο  απο τους διάφορους κατσαπλίαδες ξαναχτυπά...
οσο αναφορά το λειτουργικό δεν παίζει ρόλο η εγγηυση δηλαδή αν καεί πχ η κάρτα ήχου φταίει το ΛΣ οποιο και να είναι αυτό??Εμπειρία απο μαγαζί στην Αλεξανδρούπολη ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΟΝΟΜΑ με ηλεκτρικές συσκεύες πήγε συνάδελφος το λαπτοπ του με την περίφημη εξτρα εγγυηση και ζήτησε φορματ σε DUAL BOOT μηχάνιμα με 7αρια και Ultimate edition 2.7 και μάντεψτε για το Virus που έφαγαν τα 7αρια έφτεγε το LINOUX.Οπότε καταλαβένετε πόσο άσχημα ενιωσα επειδή το είχα στισει εγώ το μηχάνιμα.
Υ.Γ. Σε δευτερη βλαβη του κουμπιου που ανοίγει το CD ROM έφτεγαν τα Windows ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ αυτο για να δείτε το επίπεδο οσο αναφορα τους PC μαστορες στο ELlADA.... με εκτίμηση απο Φέρες Εβρου

fistikis]

g.b]όταν ένα <<μαγαζί>> πουλάει κάτι με windows (καλώς κακώς δεν έχει σημασία)

Δηλαδή αν αγόρασες τον υπολογιστή απο το μαγαζί αυτό κομμάτι κομμάτι (που σημαινει δεν σου δωσανε λειτουργικο) τι γίνεται ; Πρέπει να τους το πας χωρίς λειτουργικό; Αυτο που ανέφερες έχει βάση μόνο σε λάπτοπ, αλλά απο την στιγμή που πουλάνε netbook με dual boot linux δεν νομίζω πως μια τέτοια δικαιολογία είναι αρκετή πλεον από μέρους του καταστήματος!

Είναι δεν είναι αρκετή η δικαιολογία την λένε ....

καλό θα ήτανε να μας πει κάποιος τι γίνεται στην περίπτωση που αναφέρεις (κομμάτι κομμάτι)

σου λένε οκ δεν τρέχει τίποτα , δεν πειράζει που έχεις λίνουξ μέσα στον φτιάχνουμε στο φτερό ....?

ενώ αν τον πήρες με windows μέσα και μετά έβαλες λίνουξ ο ίδιος υπάλληλος σου λέει ότι

κατέστρεψες τον μηχάνημα...?

ειλικρινά θα ήθελά να διαβάσω μια τέτοια εμπειρία , αν έχει τύχει σε κάποιον  φίλο ... 

Απο εμπειρια σε αλλο μεγαλο καταστημα, φορητος κατασκευη του καταστηματος, δεν δουλευε η οθονη, λειτουργικο ubuntu 9.04 τα xp πηγαν περιπατο απο την πρωτη μερα, ο υπαληλος ειπε οτι δεν πειραζη που αλλαξα το λειτουργικο η εγγυηση καλυπτε την βλαβη, το αποτελεσμα αφου το πηρα πισω μετα απο εναμιση μηνα, δουλεψε αλλον ενα μηνα και παλι τα ιδια.
Παντως δεν μου ειπαν τιποτα για το Ubuntu.

Den katalabaino ti syzitate.... ti sxesi exei to leitourgiko sto an exei eggyisi o ypologistis? Apla pare ena backup prin to doseis gia na eisai sigouros oti de tha peseis se kanenan anapiro texniko kai sou svisei tipota simantiko.

stavreas]καλησπέρα για άλλη μια φορά το Ελληνικό μεγαλείο  απο τους διάφορους κατσαπλίαδες ξαναχτυπά...

Δυστυχως δεν ειναι ελληνικο φαινομενο φιλε μου,στην Ιταλια που βρισκομαι σε αναλογη περιπτωση μου κανανε μεγαλο θεμα και στο μαγαζι που πηρα το παλιο μου πσ και στην asus που το εστειλα τελικα για επισκευη...Οπως επισης εχω διαβασει σε φορουμ οτι η HP αρνηθηκε να επισκευασει φορητο γιατι δεν υπηρχαν τα win...Γι αυτο ακριβως αρχισα και την συζητηση ,για να δω τι παιζει και στην πατριδα....

Αν σου αρνηθούν να το δουν λόγω λειτουργικού , ζήτησε να μιλήσεις με κάποιον προιστάμενο απλά για να φύγει η ευθύνη από τον πωλητή ἠ τεχνικό. Μου έχει τύχει απλά ο τεχνικός να μην αναλαμβάνει(επειδή ίσως έτσι του έχουν πει ή ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ) ενώ όταν μίλησα με τον <<μεγάλο>> του τμήματος δέχθηκαν να παραλαβουν το pc για έλεγχο. 

Πες του και συ βρε αδελφέ ότι στο κουτί έγραφε:
"for Windows XP/Vista/7 or better"
Έτσι και εγώ προτίμησα το better και έβαλα ένα Ubuntu, καλά δεν έκανα;
Θα μας πει ο κάθε φουκαράς τελειόφοιτος δημοτικού τι λειτουργικό θα βάλουμε;
Better γράφει better έβαλα, έχει κανείς καμμιά αντίρηση; Πάμε καμμιά κόντρα;
Δε φτάνει που για laptop πληρώνουμε και το κερατιλίκι στη microsoft και μετά το κάνουμε format την ίδια μέρα, μη ζητάνε να σκλαβώνουμε και τσάμπα 50GB από τον ήδη χρυσοπληρωμένο μας δίσκο, μόνο και μόνο για τους ανεκπαίδευτους τεχνικούς τους σε περίπτωση βλάβης, πάει πολύ.

ε, καλά τώρα ....

έχεις δει πολλούς να είναι τεχνικοί υπολογιστών και να είναι τελειόφοιτοί δημοτικού?

μην ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε ...

είπαμε , το θέμα μάλλον είναι ότι κάποιος δεν ήθελε να αναλάβει την ευθύνη...

ξέρεις τι είναι να πας να βγάλει 30-40 ευρώ μεροκάματο και να σου χρεώσουνε κανένα λαπτοπ 400-500 ευρώ?

 

Όταν εγώ ασχολούμαι από το 1987 με υπολογιστές, ο απόφοιτος της ΚΟΡΕΛΚΟ με τα 3 χρονάκια εκπαίδευσης, του δημοτικού είναι μπροστα μου. Όχι και να μου πεί αυτός τι λειτουργικό θα βάλω στο PC μου.
Έτσι κιαλλιώς for Windows 7 or better έγραφε... ακόμα και το Puppy Linux 4.10 καλλίτερο θα ήταν προφανώς.

Παιδια για τις μπαταριες φορητων ξερει κανεις τι παιζει?Μου ζηταει αντικατασταση μετα απο ουτε 6 μηνες απο την αγορα του και με ελαχιστους κυκλους φορτησης.....

nplatis]Ποιος σου ζητάει αντικατάσταση;

Προφανώς το Λ/Σ. Και στο δικό μου το 1000Η όταν το ανοίγω και είναι σε μπαταρία μου πετάει ένα μήνυμα ότι η μπαταρία είναι μόνο κατά 46% φορτισμένη και οτι μπορεί να είναι ελατωματική... Αλλά το δικό μου το έχω κοντά 3 χρόνια και έχει δουλέψει, όχι αστεία...

Στο θέμα μας τώρα:

α) Είναι κοινή παραδοχή οτι στην χώρα μας το "after sales service" είναι σαν το ανέκδοτο με τον Τοτό....

β) Επίσης, είναι κοινή παραδοχή οτι στην χώρα μας το linux ως λειτουργικό κατέχει μηδαμινό κομμάτι της αγοράς. Ως εκ τούτου μην απορείτε και μην τα βάζετε με τους καημένους τους υπαλλήλους του service του εκάστοτε μεγαλομαγαζιού (πληροφορικής ή μη) εάν δεν έχει ιδέα από αυτό (σκεφτείτε ότι σε έναν τομέα με ραγδαίες εξελίξεις είναι πολύ δύσκολο να τις παρακολουθήσεις - όσο και να θες - όταν χτυπάς 12άωρα, μέσα στα οποία μάλιστα πιθανόν να κάνεις και άλλα εντελώς άσχετα πράγματα με το job description: να φτιάχνεις βιτρίνες, καφέ στον υπεύθυνο κ.α)

γ) Είναι ακόμα πλήρως αποσαφηνισμένο ότι  ΟΛΕΣ οι εγγυήσεις καλύπτουν πλήρως για το χρονικό διάστημα για το οποίο αυτές ισχύουν, το hardware και μόνο αυτό. Η εγγύηση δεν καλύπτει ποτέ το software - ακόμα και χθές να το αγόρασες, έτσι και πας για επανεγκατάσταση Λ/Σ θα την πληρώσεις -
Φυσικά και δεν χρειάζεται να πληρώσεις την έξτρα τιμή για τα Παράθυρα του Βασιλάκη...Υπάρχει διαδικασία περί μη αποδοχής των όρων χρήσης των προεγκατεστημένων windows που ακολουθείται από απεγκατάστασή τους και επιστροφή της διαφοράς αξίας του λειτουργικού. Πρέπει μόνο να έχεις την υπομονή για να μπεις σ' αυτήν την διαδικασία (παραδείγματα υπάρχουν αν το ψάξετε...)

δ) Για τις μπαταρίες από όσο ξέρω ισχύει εγγύηση ενός έτους συνήθως. Αλλά πρίν την βγάλεις σκάρτη ψάξτο λίγο μήπως είναι άλλη η αιτία (googlάροντας για εγγύηση μπαταριών, συνθήκες καλής λειτουργίας κλπ, θα βρείς ωραία πράγματα)

Αυτά...  

mmyron]

nplatis]Ποιος σου ζητάει αντικατάσταση;

Προφανώς το Λ/Σ. Και στο δικό μου το 1000Η όταν το ανοίγω και είναι σε μπαταρία μου πετάει ένα μήνυμα ότι η μπαταρία είναι μόνο κατά 46% φορτισμένη και οτι μπορεί να είναι ελατωματική... Αλλά το δικό μου το έχω κοντά 3 χρόνια και έχει δουλέψει, όχι αστεία...

Αν το λειτουργικό είναι τα Windows 7, αυτό είναι ένα μήνυμα που βγάζουν σε πάρα πολλές περιπτώσεις και σε αρκετές από αυτές δεν είναι δικαιολογημένο αλλά κάτι σαν bug.

nplatis]

mmyron]
nplatis]Ποιος σου ζητάει αντικατάσταση;

Προφανώς το Λ/Σ. Και στο δικό μου το 1000Η όταν το ανοίγω και είναι σε μπαταρία μου πετάει ένα μήνυμα ότι η μπαταρία είναι μόνο κατά 46% φορτισμένη και οτι μπορεί να είναι ελατωματική... Αλλά το δικό μου το έχω κοντά 3 χρόνια και έχει δουλέψει, όχι αστεία...

Αν το λειτουργικό είναι τα Windows 7, αυτό είναι ένα μήνυμα που βγάζουν σε πάρα πολλές περιπτώσεις και σε αρκετές από αυτές δεν είναι δικαιολογημένο αλλά κάτι σαν bug.

Οχι, μιλάω για Ubuntu 10.4. Είναι γεγονός οτι αυτή η ένδειξη είναι σχετική προς την πραγματικότητα, και αυτό αφορά όλα τα Λ/Σ οχι μόνο τα Παραθύρια. Και το μηχανάκι για το οποίο μιλάω (Asus 1000H) από αγοράς του τρέχει ububtu...

Στο Πλαίσιο είχα μια σχετική εμπειρία με υπολογιστή με Linux.Σε μια φίλη ο υπολογιστής είχε winxp και της πέρασα και LinuxMint για να το χρησιμοποιεί στο διαδίκτυο.Σε λίγο χρονικό διάστημα τα winxp δεν εκκινούσανε λόγω ιών και άρχισε να χρησιμοποιεί μόνο το Mint.Μετά από ένα χρόνο περίπου άνοιγε ο υπολογιστής αλλά δεν έδειχνε τίποτα στην οθόνη.Τον πήγε στο Πλαίσιο και δεν τους είπε τίποτα για το LinuxMint.Άλλαξαν την κάρτα γραφικών και προσπάθησαν να μπούνε στα windows αλλά δεν μπόρεσαν.Την πήραν τηλέφωνο και τις είπαν ότι πρέπει να περάσουν ξανά τα windows με έξτρα χρέωση(η κάρτα γραφικών ήταν μέσα στην εγγύηση).Τους απάντησε αρνητικά και να μπουνε στο Linux να την ρυθμίσουν.Δεν δέχτηκαν και της είπανε να πάει να παραλάβει το μηχάνημα.Τελικά της το ρύθμισα εγώ μέσω LinuxMint και όλα οκ.Το συμπέρασματα δικό σας...

Μάλλον σας διαφεύγει μια σημαντική λεπτομέρεια:

ΔΕΝ πρόκειται ΠΟΤΕ να αναλάβουν Η/Υ με Λ/Σ linux σε μαγαζιά τα οποία είναι mainstream Πληροφορικής ή Ηλεκτρονικών και πουλάνε 110% windows based μηχανάκια. Ούτε Πλαίσιο, ούτε e-shop ούτε Μαρίκα-shop :) Δεν υπάρχει κέρδος (ουσιαστικό) γι' αυτούς.

Ακόμα και σε επίπεδο τεχνικών, πόσοι είναι εκείνοι που είναι linux certified; (Και αυτοί που είναι δεν δουλεύουν σε τέτοια μαγαζιά γιατί απλά δεν υπάρχει ζήτηση)

Πιο τρανταχτό παράδειγμα από τα μαθητικά netbooks υπάρχει;!
Υποτίθεται ήταν dual boot, αλλά το linux έμεινε ανενεργό και μόνο σε περίπτωση "ψαγμένων" μαθητών σε συνδοιασμό με "ψαγμένο" και πρόθυμο καθηγητή γινόταν κάτι. Αφήστε που καμιά εταιρεία από αυτές που τα πουλούσαν δεν μπορούσαν να τα υποστηρίξουν σε επίπεδο linux. Η παράνοια σε όλο της το μεγαλείο!

Αντί λοιπόν να απορούμε και να περιγράφουμε περιστατικά μήπως είναι ώρα να δηλώσουμε παρουσία και να πιέσουμε τις εταιρείες αυτές να λάβουν υπ'όψην τους και αυτό το κομμάτι της αγοράς;

Ορισμένοι απατεώνες δεν γκρινιάζουν μόνο για το διαφορετικό ΛΣ από αυτό που πούλησαν...

Σας παραθέτω ατάκα από γνωστό κατάστημα στο Βόλο όταν του επέστρεψαν εντός εγγύησης (2 μήνες μετά την αγορά) desktop με χαλασμένο ανεμιστηράκι CPU:
"Χάλασε επειδή περάσατε μόνοι σας το PhotoShop! Γι αυτόν τον λόγο δε σας καλύπτει η εγγύηση και θα χρεωθείτε όλο το κόστος αντικατάστασης!"

kioan]Ορισμένοι απατεώνες δεν γκρινιάζουν μόνο για το διαφορετικό ΛΣ από αυτό που πούλησαν... Σας παραθέτω ατάκα από γνωστό κατάστημα στο Βόλο όταν του επέστρεψαν εντός εγγύησης (2 μήνες μετά την αγορά) desktop με χαλασμένο ανεμιστηράκι CPU: "Χάλασε επειδή περάσατε μόνοι σας το PhotoShop! Γι αυτόν τον λόγο δε σας καλύπτει η εγγύηση και θα χρεωθείτε όλο το κόστος αντικατάστασης!"

?????????????????????????
Πρόκειται περί αστείου ετσι;

fistikis]?????????????????????????
Πρόκειται περί αστείου ετσι;

Έτσι ακριβώς αντέδρασα κι εγώ όταν το έμαθα από τον κάτοχο του υπολογιστή...Sealed 

Η κοινότητα δεν μπορεί να έχει κάποιας μορφής νομική υποστήριξη; Έναν νομικό - δικηγόρο φτασμένο - καταρτισμένο και λίγο ιδεολόγο να τα ψάξει αυτά τα θέματα θέλουμε. Χρειάζονται και δύο - τρις περιπτώσεις να πάνε στα δικαστήρια και να κάνουν όλη τη διαδρομή μέχρι τον Άριο Πάγο για να υπάρχουν δικαστικά προηγούμενα (Πρέπει να στηθούν πολύ προσεκτικά και επίτηδες), να μη γίνουν μαλακίες.