προβλημα με encoding

sofos | Τρί, 12/14/2010 - 07:54 | 1' | 3

Καλησπερα, ζηταω συγνωμη για το αν βρισκομαι στο λαθος τοπικ,φορουμ, μερος γενικοτερα.

Χρησιμοποιω ubuntu, και προσφατα ελαβα ενα επαγγελματικο email με καποιους περιεργους χαρακτηρες  :

αναφερεται το
ονομα

 

γνωριζετε πως κανω μεταφραση ? το googlara και γινεται αυτοματα καποια μεταφραση αλλα το κειμενο ειναι

μεγαλο και η μεθοδος αυτη δεν βοηθαει καθολου.

 

Ευχαριστω

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Αν δεν κάνω λάθος, αυτά είναι unicode χαρακτήρες, σε μορφή κατάλληλη για HTML σελίδες (κ html email). Δες κ εδώ:

http://en.wikipedia.org/wiki/Unicode_and_HTML#Numeric_character_references

Οπότε, πρέπει να πεις στον mail client σου να ερμηνεύσει το email σαν HTML, κ στη συνέχεια να διαβάσει τους χαρακτήρες με κωδικοποίηση unicode (utf8).

Κανονικά θα έπρεπε κ τα δύο να τα εντοπίζει αυτόματα. Ποιον email client χρησιμοποιείς (αν χρησιμοποιείς); Thunderbird, Evolution, Kmail, κάτι άλλο;

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

www.oucs.ox.ac.uk/nexus/email/

χρησιμοποιω το αποπανω email που ειναι πανεπιστημιακο και δεν ξερω τι μπορω να κανω για να επεμβω με τον τροπο

που υποδυκνειεις. Αν το προωθησω στο gmail μου θα μπορεσω εκει να κανω κατι ?

Οκ, οπότε χρησιμοποιείς κάποιο είδος webmail.

Πιθανολογώντας, θα πω ότι το webmail σου δεν υποστηρίζει html, οπότε προσπαθεί να το δείξει σαν text κ δεν καταλαβαίνει ότι αυτές οι "παράξενες" σειρές αντιστοιχούν σε unicode χαρακτήρες.

Είναι πολύ πιθανόν επομένως (αν η υπόθεση μου είναι σωστή) να λυθεί το πρόβλημα αν κάνεις forward το email σε υπηρεσία που μπορεί να διαβάσει HTML email, όπως το gmail, αρκεί να μπορέσεις να το κάνεις forward "αυτούσιο".

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν ο client σου το μετατρέπει σε text κ μετά το κάνεις forward, τότε κ ο παραλήπτης θα δει text email, κ όχι html email.

Δοκίμασε το πάντως, δεν χάνεις τίποτα.

Εναλλακτικά, μπορείς να κάνεις copy-paste το κείμενο σε κάποιο online μεταφραστή όπως αυτός εδώ:
http://aaiddennium.com/tools/js-tool-symbols-entities-symbols.html

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!