Ακούω ...μάλλον διαβάζω ....: Πόσων χρονών είμαστε...;

g.b | Δευ, 04/05/2010 - 23:25 | 2' | 72

εδώ και καιρό αναρωτιέμαι για αυτό το θέμα ....

διαβάζουμε , γράφουμε , ξαναδιαβάζουμε .....σχολιάζουμε , απαντάμε ....

 μου γεννήθηκε όμως η απορία.....και έτσι θα δοκιμάσω να θέσω το θέμα ....για όποιον θέλει φυσικά ....

πόσο χρονών είστε .....? για να ξέρουμε πάνω κάτω τι στο καλό λέμε τόσο καιρό γιατί πολύ παναθηναικός - ολυμπιακός μου κάνουνε τα ποστ...

 

και ξεκινάω εγώ : 35 ζωή να έχω .....

 

 

(και για τους φίλους που θα αποφασίσουνε να μην απαντήσουνε , ας περιοριστούνε στο να προσπεράσουνε το θέμα .....) δεν πρόκειται να απαντήθεί κάνένα πικρόχολο σχόλιο ...εντελώς πληροφοριάκα .....

 

 

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Dear emcpn

Θυμάμαι το Spectrum στις βιτρίνες το 1984!  Tην χρονιά που πέρασα στο Πανεπιστήμιο !

Ενας φίλος συνφοιτητής μου είχε τον 1024 και είχαμε όλοι τρελαθεί με το γραφικό περιβάλλον και το ποντίκι ! Θα πρέπει να ήταν το 1986?

Προσωπικά έμαθα να προγραμματίζω σε Fortran 77 το 1984 στο μάθημα "προγραμματισμός Η/Υ" !!.

Γράφαμε τον κώδικα της δευτεροβάθμιας εξίσωσης. Επίσης γράφαμε κώδικα για τον υπολογισμό του μέσου όρου 10 μεταβλητών !!

Είχαμε έναν Univac σερβερ με Unix και 25 τερματικά.

Ήταν 1 σερβερ για 15.000 φοιτητές στην Πάτρα !

15 και ξαφνικά νιώθω νιάνιαρο :P

Το πρώτο μου πισι ήταν ένας παλιός άσπρος του πατέρα μου

hellaspc1]

παλιος άσπρος??

 

Παίζει να λέει κανά commodore .  χα χα γι' αυτό μάλλον ρε συ λέει παλιός άσπρος, είδος υπό εξαφάνιση

 

~~~~~~~~~~~~~~~~

 

να προσθεσω κια κατι αλλο?? ποσο καιρο ασχολουμαστε με linux?    και ποια εκδοση ηταν η πρωτη σας ?    

suse 9.3    αλλα με παιδεψε .

κουραγιο πήρα με την ubuntu 6.06  αλλα κοπηκα με την 7.04

 τωρα όμως δεν μασαω..

Commodore ήταν αν θυμάμαι καλά.Τέλος πάντων τώρα έχει ανακυκλωθεί :P

Έχω αλάξει πολλά πισια απο τότε

Έχω έναν Info Quest τα τελευταία 2 χρόνια και είμαι μια χαρά

Και από τα χριστούγενα έχω και ένα satellite l500

Λίνουξ είδα πρώτη φόρα αυτό το φλεβάρη και ήταν στο πισι μου τον μάρτη ubuntu ήταν,τι έκδοση δεν πρόσεξα (ντροπή μου :( :P )

hellaspc1]

να προσθεσω κια κατι αλλο?? ποσο καιρο ασχολουμαστε με linux?    και ποια εκδοση ηταν η πρωτη σας ?    

suse 9.3    αλλα με παιδεψε .

κουραγιο πήρα με την ubuntu 6.06  αλλα κοπηκα με την 7.04

 τωρα όμως δεν μασαω..

Κάποιο καμμένο κ απαρχαιωμένο RedHat που μου χρειάστηκε στη σχολή, αλλά δεν πολυασχολήθηκα κυρίως λόγω του χάους με τις εξαρτήσεις με τα πακέτα του (απ'όπου πηγάζει κ η -ομολογουμένως ανυπόστατη πλέον- δυσπιστία μου προς τις rpm-based διανομές).

Η πρώτη μου ...αγάπη, κ ο λόγος που έσβησα τα βαρετά windowz από το τότε pc μου, ήταν το Debian 3.0 "Woody", οπότε κ ανακάλυψα τη μαγεία του apt.

Πρώτος υπολογιστής, ZX Spectrum 48+, σε ηλικία 6-7 χρονών (ας είναι καλά ο πατέρας μου φυσικά!), κ αντιγραφή τα προγράμματα σε Basic από τις μπλε-άσπρες σελίδες του PIXEL, για όποιον τα θυμάται.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

 εγώ πάντως θυμάμαι τον απίστευτο commodore 64 μου ...και τα φανταστικά παιχνίδια που έπαιζα ...

1η γυμνασίου τότε ...α, ρε χρόνια .....

10 go to (κάτι)

20 if  (κάτι άλλο)

basic  κύριοι ....

για το λίνουξ τώρα η πρώτη επαφή ήταν με το ΜΙΧ ....

θυμάμαι τότε που το είχαμε σε δισκέτες ....

καλά εντάξει είπαμε να λέμε και καμία να περνάει η ώρα ,....

 

πρώτη επαφή ήταν με ubuntu 7.04 ή 7.10 ... ποιο ήταν το gutsy gibbon ...? ....

και δεν θυμάμαι την πρώτη εντολή σε κονσόλα....

κάτι με sudo apt-get install firestarter , αλλά δεν παίρνω και όρκο ....

μέτα βέβαια ήρθε η τέντα του alfisti και όλα αυτά μοιάζανε παιχνιδάκια ....

 

 

 28 σε λίγους μήνες.....όσο για το linuxάκι κάπου στην Suse 8.1
Δύο βδομάδες ξενυχτούσα κάθε βράδυ μέχρι τις 7 το πρωί μπας και το κατάφερνα να το εγκαταστήσω....τα κατάφερα μία φορά καταλάθος. Αλλά επειδή ήθελα να ξέρω τί κάνω το ξαναπροσπάθησα και δεν τα κατάφερα....κάτι με του κυλίνδρους του δίσκου μου ζητούσε(?) Που μυαλό για σχολή τότε???Το λινουξάκι μας έφαγε!!!

Πριν 5 χρόνια, αρχικά χωρίς Internet, με Knoppix, Suse, Ubuntu, Mint, Fluxbuntu, Geubuntu, στη συνέχεια "είδα" Firefox με Ubuntu Ultimate και μετά άπειρες δοκιμές με Sabayon, Elive, Ubuntu Studio, Sidux, FaunOS, για να καταλήξω σε Gentoo. Ωραία χρόνια πάντως...

------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

gnu_labis]  Πρώτος υπολογιστής, ZX Spectrum 48+, σε ηλικία 6-7 χρονών (ας είναι καλά ο πατέρας μου φυσικά!), κ αντιγραφή τα προγράμματα σε Basic από τις μπλε-άσπρες σελίδες του PIXEL, για όποιον τα θυμάται.

 

Τι μου θύμησες τώρα !!!!

Ἠλικία 46 ἐτῶν καὶ κάτι (συγκεκριμένα καὶ 126 μηνῶν!!!).

Ἐνασχόληση μὲ ὑπολογιστὲς ἀπὸ τὸ 1984 (πρῶτος μου ἕνας Spectrum, ἀθάνατε sir Clive!). Πέρασα ἀπὸ Amstrad PCW 8512 (μονόχρωμη ὀθόνη καὶ λειτουργικὸ CP/M), στὴ συνέχεια Atari ST, Macintosh Plus... ὑπέκυψα στὸ συρμὸ καὶ πῆρα PC μὲ Windows 95, δέθηκα στὸ ἅρμα τῆς M$ γιὰ ἀρκετὸ καιρὸ καὶ πέρασα στὸ Linux (μετὰ ἀπὸ μερικὲς ἀποτυχημένες ἀπόπειρες μὲ CorelLinux, Mandrake, Suse κ.λπ.), ὅταν πιὰ ἀπέκτησα καὶ DSL καὶ εἶχα καλὲς προσβάσεις στὸ Internet, γιὰ νὰ τρέξει ἄνετα τὸ Ubuntu 6.06. Τὸ dual boot κράτησε μόλις να χρόνο - τώρα πιὰ ἔχω dual boot μὲ Ubuntu 10.04 (καὶ σὲ VirtualBox τὸ Elemental) καὶ μὲ Linux Mint Debian Edition, ποὺ μοῦ ἄφησε ἄριστες ἐντυπώσεις.

 

Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο. Πρέπει να είναι ανοιχτό για να δουλέψει.

Αλλος ενας πουρειτζερ στην παρεα...,46 ετων και 8 μηνων ,αποκλειστικη ενασχοληση με λινουξ 5 χρονια ,ξεκινησα ομως με ubuntu 6.06  και πρωτος υπολογιστης για μενα ενας 386 dx40 αν θυμαμαι καλα.

offtopic

Mayrogate παλι χαθηκαμε... να κανονισουμε τσιπουροσυναντηση με οσους μπορουν. 

36 and counting! Όχι βέβαια και τόσο ενεργός χρήστης γιατί που να μείνει χρόνος. 

Linux άρχισα με Mandarke 9 και εξακολουθώ να χρησιμοποιώ Mandriva και PCLINUX OS. Κατά καιρούς μου άρεσαν SUSE, PCLINUX OS, MINT, BeOS (άσχετο). Γενικώς ότι έχει σχέση με KDE!

Η/Υ μικρός δεν είχα. Ευτυχώς υπήρχαν οι φίλοι με: Amstrad 6128, Philips MSX II, Commodore 64/128/AMIGA, IBM PC (XT/AT CPU 8086)

χαιρετω την λινουξαδικη παρεα. λοιπον 39 και μολις 5 μηνων στο Linux και δεν λεω να ξεκολησω μαλον εχω εθιστει  και απο υπολογιστη ουτε 2.ποτε δεν ειχα φανταστει λειτουργικο με ελευθερα προγραμματα και εφαρμογες εκει που στα windows επρεπε να τα πληρωσεις η να τα βρεις σπασμενα. Linux is magic. αυτο αφιερωμενο σε ολους

http://www.youtube.com/watch?v=lG06o1v8Ry0&feature=related

 13 και συνεχίζω..... Η πρώτη μου φορά που χρησιμοποιησα λινουξ ηταν τον μαιο Ubuntu 10.04 Lucid. Μετα αποφασισα να τα βαλω στο netbook και πεταει αλλα εχει και μερικα προβληματακια. Τα εχω συνηθισει. 

dimitris.kr]

 13 και συνεχίζω..... Η πρώτη μου φορά που χρησιμοποιησα λινουξ ηταν τον μαιο Ubuntu 10.04 Lucid. Μετα αποφασισα να τα βαλω στο netbook και πεταει αλλα εχει και μερικα προβληματακια. Τα εχω συνηθισει. 

Καταρχην χαιρομαι που ατομα αυτης της ηλικιας ασχολουνται με το Linux και το ελευθερο λογισμικο. Αλλα και που σε εχουμε στην παρεα μας.

Εβαλες την εκδοση για desktop στο netbook? Γιατι υπαρχει και εκδοση ειδικα για αυτα τα μηχανηματα. Δες εδω ειναι το Ubuntu 10.10 για netbook:

http://ubuntu-gr.org/getubuntu/download-netbook

Καλημερα σε ολους τους Linuxαδες.....

 

23 plus και δεν ειμαι καλα. Πόρωση τρελή με τον Πιγκουίνο......Και έχω κανένα χρόνακι πάνω κάτω που χρησιμοποιώ LINUX. Ξεκίνησα με UBUNTU, και τωρα είμαι πάνω σε OpenSUSE. 11.3. Η πρώτη μου επαφή με linux ήτανε με opensuse 9.3 σε εικονiκό περιβάλλον μέσα από παντζούρια

  Άλλος ένας ...βετεράνος: 50 ετών αλλά με "καρδιά"  20χρονου....

Τι μου θύμισε ο φίλος πιο πάνω με την Fortran και τις διάτρητες κάρτες στο Πανεπιστήμιο....

Το τι τρύπες είχαμε ανοίξει δεν περιγράφεται...

Αμ κι εκείνο το προγραμματάκι για τον υπολογισμό των ημερομηνιών του Πάσχα το θυμάστε;;;;

Μια σακκούλα διάτρητες κάρτες για ένα προγραμματάκι της πλάκας και τώρα θές 3-4 γραμμές κώδικα...

Ρε μπας και είμαστε δεινόσαυροι;;;;;;

Το 38 έχει κληρώσει; Smile

Το πρώτο μου πισί ήταν το '86-'87 ένα Sanyo MSX....Ζ80, 2 slot επέκτασης ή για παιχνίδια (!) και φυσικά κασσετόφωνο για τα προγράμματα !
Πρώτη επαφή με linux ήταν μέσω ενός πακέτου  με Slackware σε προσφορά από Multirama. Και ύστερα ήρθε το ubuntu 6.06 Smile