ebay

g.b | Τετ, 12/30/2009 - 16:37 | 2' | 1

 γεια σας ...

 

τελευταίως ψάχνομαι ...και μιας και είμαι στο ψάξιμο είπα να δω και εγώ τι είναι αυτό το ebay ...

με κατατόπισε ένας γνωστός και μπήκα στον κόσμο του ...

λογαριασμό στο ebay , λογαριασμό στο paypal για καλύτερα ...όποτε είμαι κομπλε , λέω , ας ξεκινήσω ....

 

είδα ένα αντικείμενο που πέρα από την δυνατότητα να το αγοράσεις μπορούσες και να πλειοδοτήσεις ....

 

λοιπόν έγινε το σκηνικό (το γούσταρα κιόλας αυτό το αντικείμενο) 

για να μην τα πολύλογώ έμεινε σε εμένα ...

οκ , λέω , μπαίνω στο paypal για πληρωμή ...ακολουθώ την διαδικασία ολα οκ ....

 

αλλά εγώ τώρα έχω ένα πρόβλημα:

 

δεν μου βγάζει το αντικείμενο σαν πληρωμένο ....

έχει έρθει ένα email από το ebay που αναφέρει ότι:

 

Bank transfer (CIP)
You chose to transfer .... to ..... from your financial institution.

 

 

email από το paypal  δεν ήρθε ....

 

μήπως γνωρίζει κάποιος τι έχει γίνει πριν αρχίσω να καλώ στην τράπεζα ?

 

έτσι για να μην μου κολλήσει και η ρετσινια του ότι χρωστάω ....

 

 

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Για να μπορείς να κάνεις πληρωμή μέσω paypal, πρέπει την πρώτη φορά να γίνει μία συναλλαγή 1.5ευρώ με το σύστημα του paypal (που θα σου επιστραφούν στην πρώτη συναλλαγή σου) να δείς το statement από ebanking ή να το ζητήσεις από έναν προηστάμενο της τραπεζάς σου, να δείς το τετραψήφιο αριθμό δίπλα στη χρέωση, να τον πληκρολογήσεις στο σύστημα του paypal εκει που θα πρέπει να σου έχει ήδη υποδειχθεί και μόνο τότε μπορείς να αρχίσεις να πληρώνεις. Όλα αυτά βεβαιέως γίνονται για δική σου ασφάλεια. Λογικά το σύστημα θα πρέπει να σε έχει ήδη καθοδηγήσει σε όλα αυτά τα βήματα και να είσαι έτοιμος (εκτός αν πάταγες παντού οκ βιαστηκά χωρίς να διαβάζεις, αγνόησες κατόπιν τα emails που σου ήρθαν (ή έπεσαν στα φίλτρα του email account σου) ή ακόμα χειρότερα δεν ξέρεις αγγλικά γρί, οπότε κακώς έμπλεξες με όλα αυτά και είναι θέμα χρόνου να την πατήσεις και στο ebay).  Συνέβει κάτι από όλα αυτά που σου γράφω; Για να μην προχωρίσουμε σε πιο πολύπλοκες υποθέσεις πριν εξασφαλίσουμε ότι έγιναν τα αυτονόητα, μιας και μόνος σου λες ότι είσαι πρωτάρης στο κύκλωμα.