Υπογραφές για τον Τσιπρόπουλο.

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:19 | 2' | 3

Όπως ίσως γνωρίζετε ένας άνθρωπος, ο Τσιπρόπουλος, διώκεται ποινικά από τον κ. Λιακόπουλο (γνωστό τηλεπαρουσιαστή), και κινδυνεύει να καταδικαστεί με την αιτιολογία ότι το Blogme.gr (του Τσιπρόπουλου) παρέπεμπε (με link και RSS) σε τρίτο site στο Blogger της Google που δυσφημούσε τον κ. Λιακόπουλο. Με άλλα λόγια, o άνθρωπος μπορεί να την πληρώσει για κάτι για το οποίο δεν έχει την παραμικρή ευθύνη, μια και είναι παγκόσμια πρωτοτυπία η μήνυση για link και rss.

Τέλοσπάντων, η ιστορία έχει πολύ ψωμί. Γίνεται όμως μια προσπάθεια να μαζευτούν υπογραφές στήριξης. Υπογράψτε, αν θέλετε, εδώ:

http://www.develop4democracy.org/petition/sign.php

Διαβάστε το πλήρες ιστορικό για να πάρετε μια ολοκληρωμένη εικόνα, εδώ:
http://www.blogme.gr/wordpress/home.htm


Ημερομηνία εκδίκασης της υπόθεσης:
21 Ιουνίου 2007,
ωρα 9πμ,
στο Πρώτο Τριμελές Πλημμελειοδικείο Αθηνών κτήριο 9 της πρώην σχολής Ευελπίδων.



Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Ακόμα τραβιέται με αυτήν την υπόθεση;; Το είχαμε κάνει και εμείς θέμα στην σελίδα μας, και είχα μείνει με την εντύπωση ότι είχαν αποσυρθεί οι μηνύσεις. Κανονικά θα έπρεπε να έχει απευθυνθεί σε ευρωπαϊκό δικαστήριο αφού μιλάμε για πρωτοφανή υπόθεση και καραμπινάτη περίπτωση καταπάτησης του νόμου περί ελευθερίας του λόγου..!

υπογραφω, και δε νομιζω να υπαρχει προβλημα να αναμεταδόσω...(συνηθως γραφω δικα μου κειμενα αλλα εχμμμ... βαριεμαι τωρα)
αυτη η ιστορια ειναι η πλεον ηλιθια...Τελικα ειναι το Ελλαντα Ευρωπαικη χωρα η μηπως οντως ειμαστε στην κεντρικη αφρικη? (οπως ειχα πει σε ενα ζωον ταξιτζη στο Λος Αντζελες)

copy/paste από το blog http://blogme.gr/wordpress/?p=32 του Τσιπρόπολου για όσους ενδιαφέρονται για την εξέλιξη της γελοίας δίκαστικής δίωξης...Όπως γράφει ο Τσιπρόπουλος λοιπόν:

"Όπως έχω δηλώσει και που ίσως να διαβάσατε στον ημερήσιο τύπο,έχει εδώ
και καιρό κατατεθεί προσφυγή από τον δικηγόρο μου, κατά του κλητήριου
θεσπίσματος σχετικά με την ορθότητα κάποιων συμπερασμάτων και
κατηγοριών που με βαραίνουν.

Μέχρι και σήμερα το μεσημέρι δεν έχουμε λάβει καμία απάντηση σχετικά με το αν αυτή έχει γίνει δεκτή η όχι.
Να προσθέσω ότι η εμπρόθεσμη προθεσμία παράδοσης της απόφασης (θετικής
η αρνητικής ) από τις δικαστικές αρχές προς την πλευρά μου,έχει λήξει
από την προηγούμενη εβδομάδα.
Θεωρήσαμε σωστό,ως προς την νομική μας κάλυψη, να προβούμε στην
οποιαδήποτε ανακοίνωση μετά το πέρας και της τελευταίας εκπρόθεσμης
ημέρας.

Μέχρι και σήμερα νωρίς το πρωί, λόγω των παραπάνω, δεν υπήρχε
αναρτημένο το όνομά μου στον πίνακα των υποθέσεων που θα εκδικαστούν
αύριο.
Αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα να μην γίνει εισαγωγή στην έδρα της υπόθεσης μου, για την ημερομηνία 21/6/2007.

Βάση της νομοθεσίας, θα πρέπει να λάβω την απόφαση της προσφυγής, με
νέο κλητήριο θέσπισμα όπου θα παραπέμπει σε νέα ημερομηνία εκδίκασης
της υπόθεσης.

Σάς ευχαριστώ όλους/ες γα το ενδιαφέρον και την συμπαράσταση σας.
Για οποιαδήποτε άλλη εξέλιξη θα ενημερώσω."

dimitris2007-6-27 15:43:9