Microsoft vs Google ή ο πόλεμος που δειχνει τον δρομο για το ελευθερο λογισμικο

Qbric | Τρί, 11/24/2009 - 01:25 | 1' | 3

http://www.news247.gr/a/5!110794

Ο συγκεκριμένος πόλεμος είναι ένα απο τα καλύτερα επιχειρηματα γιατί το λινουξ και το ελευθερο λογισμικό είναι αναγκαια στη συγχρονη εποχη.

Οποιος πιστευει οτι απλα ο καλυτερος επικρατει κανει μαλλον λαθος, ο πιο καπιταλιστης επικρατει...

 

 

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Qbric]

http://www.news247.gr/a/5!110794

Ο συγκεκριμένος πόλεμος είναι ένα απο τα καλύτερα επιχειρηματα γιατί το λινουξ και το ελευθερο λογισμικό είναι αναγκαια στη συγχρονη εποχη.

Οποιος πιστευει οτι απλα ο καλυτερος επικρατει κανει μαλλον λαθος, ο πιο καπιταλιστης επικρατει...

 

 

 

 

καλημέρα ...χωρίς να θέλω να πω κάτι για το σχόλιο σου , σχετικά με το ποιος επικρατεί , 

 

τι είναι αυτό που σε προβληματίζει?

 

πάντα το πιο μεγάλο ψάρι δεν τρώει το μικρό  ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ?

 

πάντα ο πιο δυνατός δεν κερδίζει ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ?

δεν χρειάζεται να συνεχίσω ....

 

απλά να προσθέσω κάτι:

 

κοίτα να δεις επιχειρηματικά πεδία που υπάρχουν που μπορεί να ξεδιπλωθούν τόσες και τόσες επιχειρηματικές προσπάθειες ....

Δεν αναφερομαι στη μαχη microsoft vs google σαν "οπαδος" της google το αντιθετο μαλιστα.

Αυτο που θελω να θιξω ειναι την αντιθεση μεταξυ ανοικτου λογισμικου που αναπτυσσεται απο κοινοτητες και του λογισμικου ή των προιοντων γενικα που αναπτυσσονται απο εταιρειες σαν τη microsoft.  Σχεδον τιποτα δεν γινεται απο αυτες για την βελτιωση των προιοντων επειδη θελουν ικανοποιημενους πελατες, θελουν χρηματα κερδος. Σου προσφερουν μια και μονο επιλογη και προσπαθουν να σε πεισουν οτι ειναι η καλυτερη. Ο δρομος που εχει ανοιξει το ελευθερο λογισμικο ειναι σαφεστατα και ενα ιδεολογικο μονοπατι το οποιο ερχεται σε αντιθεση με τη λογικη του κερδους.

Πολλες φορες εχουμε συμμετασχει σε ατερμονες συζητησεις windows vs linux για το ποιο λειτουργικο ειναι καλυτερο κτλ. Πολλες φορες εχω ακουσει να μας λενε (τους χρηστες λινουξ) συνομωσιολογους και κολλημενους. Διαβαζοντας ομως ποια μεθοδολογια χρησιμοποιει η microsoft για να επικρατησει χαρηκα γιατι δεν ειμαι παραθυρακιας πλεον. Για αυτο και πιστευω οτι οι κοινοτητες και το λινουξ ειναι το (ηδη) εναλλακτικο μοντελο αναπτυξης.

Υ.Γ. και η google εταιρεια ειναι, με στοχο το κερδος απλως εδω ειναι το "θυμα"...