Αγορά μεγάααλου εξωτερικού (2TB Lacie)

blackcoatman | Σάβ, 11/21/2009 - 10:58 | 1' | 8

 Hello! Επειδή πρόσφατα τα παιξε ένας από τους εσωτερικούς μου δίσκους Seagate λόγο ελλατωματικού firmware, με πολύ πράγμα μέσα (για να τον επαναφέρω πρέπει να κάνω connections με θύρα COM και να τον ξεντεριάσω και δεν πολυ-ψήνομαι...), αποφάσισα να πάρω ένα μεγάλο εξωτερικό δίσκο για backup.... Κοίταγα στο e-shop τους Lacie στα 2TB αλλά διάβαζα τριγύρω ότι δεν την παλεύουν τόσο οι Lacie... Ας ακούσω τις απόψεις σας περί τούτου (μην ακούσω για backup σε dvd θα βάλω περούκα πάρω τα βουνά)

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Το ποιός την παλεύει είναι μια μεγάλη υπόθεση. Πάντως απο οτι θυμάμαι (ρώτα κι' όλας) όλοι οι LaCie έχουν hitachi δίσκους που έχουν πολύ καλό όνομα. Εσείς τι λέτε?

 Ενδιαφέρον. Από την άλλη, άρχισα να σκέφτομαι μήπως πάρω εσωτερικό Western Digital με εξωτερική θήκη:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.801931

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303613

Έχω 3 εσωτερικούς δίσκους αυτή τη στιγμή, 1 WD (ο πιο παλιός, 2-3 χρονών) και 2 Seagate - η "υγεία" τους σύμφωνα με το HDD health είναι των seagate στα 81 και 75 %, ενώ του WD στα 100%! Αναρωτιέμαι κατα πόσο να ισχύει αυτό, αφού ο WD είναι κατα πολύ παλαιότερος από τους άλλους... 

εγω εχω ενα lacie εδω και δυο χρονια...του εχουμε αλλαξει τον αδοξαστο εγω και ο γιος μου στο σβησε-γραψε και στο format και παει σφαιρα

blackcoatman]

 Hello! Επειδή πρόσφατα τα παιξε ένας από τους εσωτερικούς μου δίσκους Seagate λόγο ελλατωματικού firmware, με πολύ πράγμα μέσα (για να τον επαναφέρω πρέπει να κάνω connections με θύρα COM και να τον ξεντεριάσω και δεν πολυ-ψήνομαι...), αποφάσισα να πάρω ένα μεγάλο εξωτερικό δίσκο για backup.... Κοίταγα στο e-shop τους Lacie στα 2TB αλλά διάβαζα τριγύρω ότι δεν την παλεύουν τόσο οι Lacie... Ας ακούσω τις απόψεις σας περί τούτου (μην ακούσω για backup σε dvd θα βάλω περούκα πάρω τα βουνά)

Αν σε ενδιαφέρει η ασφάλεια των δεδομένων σου, τότε αντί να πάρεις ένα τερατάκι εξωτερικό δίσκο, καλύτερα είναι να πάρεις 2 μικρότερους εσωτερικούς π.χ. του 1 T, να τα συνδέσεις σε RAID 1, και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Εκτός κι αν ντε και καλά θες τόσο πολύ χώρο και εξωτερικό δίσκο.

O DIKOS MOU O LACIE  (DESIGNED by F.A. PORCHE)  EINAI 500GB, KAI TO EXO 2,5 XRONIA. DEN MOU EXEI EMFANISEI TIPOTA OS TORA.   FORAEI ENA SAMSUNG HDD. 

& γω νομιζω πως η καλυτεροτερη λυση ειναι μια συστοιχια Raid.

Τωρα με τις μαρκες κλπ, ολα σχετικα ειναι. Προσωπικα οσο πιο φτηνοι & αν ειναι δισκους Lacie δε θα ξαναπαρω με τιποτα.

Π.Σ.Π.Α

 

 

καλησπέρα ...

αυτό με τις θήκες αν κατάλαβα καλά είναι για να βάλουμε μέσα έναν εσωτερικό σκληρό και να τον κάνουμε εξωτερικό?

αν είναι αυτό είναι φοβερή ιδέα ...

γιατί έχω δύο που κάθονται μέσα σε ένα pc (160 και 500 γίγα)....

Υπάρχει χρόνια αυτό το  σύστημα.  Έχω αγοράσει ένα Icy Box, αλλά κάθεται ακόμα...

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!