Διανομές για ...παλιά pc

g.b | Τετ, 11/11/2009 - 09:25 | 2' | 13

καλημέρα ...

 

είχα μια συζήτση εχτές για το παρακάτω θέμα :

 

μικρές διανομές που είναι πανάλαφρες και τρέχουν σε pc παπούδες , γιαγιάδες ,θείτσες κτλ κτλ ...

 

χρειάζονται ελάχιστη ram , ακόμα λιγότερα GHz , MHz  κτλ κτλ ...

 

παραδείγματα πολλά δεν χρειάζεται να τα ανεφέρουμε .... (πρώτο και καλύτερο το κουταβάκι του alfisti)

 

το θέμα είναι γιατί όλες αυτές οι εργατοώρες (αν ισχύει αυτό για το λίνουξ) να πηγαίνουνε κατά κάποιο τρόπο χαμένες

και γιατί να μην γίνει μια προσπάθεια (από αυτούς που ξέρουν και μπορούνε εννοείται) για μια

παντοδύναμη διανομή που θέλει πολλά ram και GHz ...

που θα χρειάζεται έναν υπολογιστή τέρας για να δουλέψει (quad , mad , dad και δεν συμαζεύτεται)

γιατί να μην γίνει μια προσπάθεια για ένα <<μεγάλο>> αντίπαλο δέος στο άλλο Λ.Σ ....

 

 

μελίγα λόγια κάτι σαν τον ΜΟΝΟΜΑΧΟ που στέκεται με αξιοπρέπεια απέναντι και φωνάζει εδώ είμαι...!!!

(αλλά από ότι διαβάζω ακόμα και για τον ΜΟΝΟΜΑΧΟ ετοιμάζεται μια  light εκδοχή του , γιατί...???

 

προφανώς για pc παπούδες , γιαγιαδες θείτσες κλπ κλπ...

 

 

δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός , αλλά θα ήθελα να το δούμε λιγάκι αυτό ....

 

ευχαριστώ...

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Kατα την ταπεινή μου γνώμη μια τέτοια διανομή ειναι ανουσια. Ένας λόγος είναι οτι το linux ειναι πιο γρήγορο απο τα windows, και καταναλώνουν πολύ λιγότερους πόρους απο το σύστημα. Με λίγα λόγια τι θα κάνει παραπάνω απο το ubuntu, τον ΜΟΝΟΜΑΧΟ, το puppel, ή το sidux ?  Δεν θα έχει προτερήματα έναντι "άλλων", αφού με τις "άλλες" διανομές  θα κάνεις την δουλειά σου πιο ευκολα και γρήγορα.

=========================================================

Κι εγώ δε βλέπω με μια πρώτη ματιά κάποια χρησιμότητα σε μια σούπερ-ντούπερ διανομή, μόνο προβλήματα μου φαίνεται θα υπάρχουν. Αντιθέτως μια ελαφριά διανομή ανασταίνει παλιά πισια, κάτι ίσως που δεν ενδιαφέρει άμεσα το μέσο οικιακό χρήστη αλλά ενδιαφέρει άμεσα τον επαγγελματία χρήστη που δε θέλει και δε μπορεί να αλλάζει τα πισι σαν τα πουκάμισα.

************************

www.postokano.gr

Αν φθάσει το Linux να γίνει το ίδιο "βαρύ" με τα σαπιοπαράθυρα, τότε θα πάει περίπατο!  Αν είναι κάθε τρεις και λίγο να χρειάζεται ...αναβάθμιση στο PC του, ποια η διαφορά για έναν νέο χρήστη να περάσει από Windows σε Linux;

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

το θέμα , όπως καταλαβαίνω , έχει ζουμί που λένε ...

λοιπόν ...

 

πέρα από τους επαγγελματίες , των οποίων η επιθυμία να ανασταίνουν παλια πισι είναι απολύτως σεβαστή , διότι ότι γίνεται στον εργασιακό χώρο

περνάει κατά κύριο λόγο από την δική τους τσέπη και μετά από όλα τα άλλα ....

ο οικιακός , ας πούμε χρήστης ....

και για να μην πάω μακρυά και για να γίνω κατανοητός θα πάρω σαν παράδειγμα εμένα ...

τυχαίνει να έχω αυτήν την στιγμή τρεις υπολογιστές ...

ένα λαπτοπ το οποίο το θεωρώ καλό ...

ένα πισι με ίδιες δυνατότητες μετο λαπτοπ , αν όχι και καλύτερο ...

και κάτι άλλο (δεν έχει σημασία)

 

και ας πούμε ότι εγώ τώρα , λέμε , τα χρησιμοποιώ και τα τρία ...

ποιο από όλα να <<θυσιάσω>> εγώ τώρα για να τρέξω μια διανομή για παλιά pc?

 

το λαπτοπ με τα 2 gb  ram και τον διπύρηνο?

ή το pc με τα 2 gb ram επίσης διπύρηνο ...?

 

τι θέλω να πω :

 

είναι λιγάκι δύσκολο σήμερα  ένας οικιακός χρήστης να έχει ένα τόσο παλιό μηχάνημα (128 mb ram ...κάτι λίγα MHz επεξεργαστή...)

και να θέλει ντε και καλά να το χρησιμοποιήσει ...

αυτά για την ώρα....

εδώ θα είμαστε ξανά σε λίγο...

 

Η μεγαλύτερη προγραμματιστική πρόκληση είναι να φτιάξεις ένα τέλειο πρόγραμμα με την λιγότερη δυνατή κατανάλωση και δέσμευση πόρων συστήματος!!! Ο καλός προγραμματιστής είναι αυτός που θα φτιάξει το ίδιο πρόγραμμα αλλά π.χ. με λιγότερη δέσμευση μνήμης...

Το μεγάλο στοίχημα είναι να κάνεις κάτι όσο το δυνατό μικρότερο. Αν έχεις συμμετάσχει ποτέ σε αμιγώς προγραμματιστικά fora θα διαπίστωνες ότι οι περισσότεροι διαγωνισμοί είναι όπως "κερδίζει όποιος φτιάξει αυτό με τις λιγότερες γραμμές κώδικα ή με τις λιγότερες μεταβλητές".

Εκεί εξάλλου είναι και η δύναμη του linux: Δεν χρειάζεται να αλλάξεις όλη την μηχανογράφηση της εταιρίας σου (που θα σου κοστίσει χιλιάδες ευρώ), αλλά με τα υπάρχοντα μηχανήματα αποκτάς ένα σύγχρονο, αξιόπιστο, σταθερό και ασφαλές μηχανογραφικό σύστημα!!! Αυτό πλασάρουν όλες οι εταιρίες που παρέχουν υπηρεσίες γύρω από το linux!!! Η εταιρία πληρώνει μόνο για τεχνική υποστήριξη...

--------------------------------------------------------------------

LawyersVoice.grLawyersVoice.gr - To forum των νέων δικηγόρων

Η προσπάθεια που θα κάνουμε και μεις στο να βγάλουμε κάτι αρκετά ελαφρύ έχει ως κύριο σκοπό να μπορεί να χρησιμοποιήσει κάποιος ικανοποιητικά τον παλιό του υπολογιστή ( τον πολύ παλιό μάλλον ) για βασικές εργασίες χωρίς να ταλαιπωρηθεί ( internet/multimedia κτλ) προκειμένου αυτός να μην καταλήξει στα σκουπίδια .... 

Από την άλλη παρά το γεγονός ότι υπάρχουν πολλές διανομές για τη συγκεκριμένη χρήση οι οποίες και αποδίδουν εξαιρετικά είναι η αλήθεια σε πανάρχαια μηχανήματα !!! η καθεμία έχει και τις "ιδιαιτερότητες της" στις οποίες καλείται να προσαρμοστεί ο χρήστης τις περισσότερες φορές. Στην περίπτωση που αυτός δεν έχει και κάποια σχετική εμπειρία απλά του μένει ύστερα από την πρώτη δοκιμή η ιδέα πως εντάξει γρήγορο ήταν αλλά δεν κατάφερα να κάνω και πολλά !!! Το ζουμί στην προκειμένη περίπτωση είναι πως θα επιχειρήσουμε να διατηρήσουμε το στυλάκι του Μονομάχου με τις out of the box λειτουργίες και την απλότητα που προσφέρει το Ubuntu σαν υπόβαθρο χωρίς βέβαια πολλές επιλογές ως προς επιπλέον σοβαρή αναβάθμιση.Λίγα πράγματα και σταθερά δηλαδή ... Πολύ ωραία προσέγγιση ήταν αυτή που είδαμε πρόσφατα από τον   koulaxizis  και το Βοοmbuntu που έστησε και μας παρουσίασε εδώ στο φόρουμ link ...  Κάπου τριγύρω θα κινηθεί και το Μονομαχάκι (χωρίς να θέλω να πω περισσότερες λεπτομέρειες επί του παρόντος) αλλά με κύρια χαρακτηριστικά απλότητα / σταθερότητα ...

ΥΣ: Πρέπει να προσπαθήσεις πολύ για να πλησιάσεις τα χάλια των απαιτήσεων που έχουν τα γουίντουζζζζ ....

www.monomaxos.gr

O "οικιακός χρήστης" δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις ειδικών επαγγελματικών εφαρμογών ώστε να πρέπει με το ζόρι να ακολουθήσει τις επιβαλόμενες αναβαθμίσεις hardware (ανα 2 χρόνια) από softwarehouses που έχουν συμφωνίες με την microsoft. Μια καλή διανομή λοιπόν που μπορεί να καθίσει και σε μη αναβαθμισμένα συστήματα κάνει άριστα την δουλειά της και δεν σε αναγκάζει να ξηλώνεσαι κάθε 2 χρόνια. Και μια καλή διανόμη μπορεί να σε βοηθήσει να εκτελέσεις όλες τις λειτουργίες που χρειάζεσαι σαν "οικιακός" χρήστης και όλες πλην των ειδικών εμπορικών εφαρμογών που χρειάζεσαι σαν επαγγελματίας. Γιατί αυτή η διανομή να είναι super - duper ;

Τώρα εμείς που είμαστε και λίγο αρχαίοι (και έχουμε υποχρεωθεί σε 5-6 αναβαθμίσεις) τυχαίνει να έχουμε στο σπίτι μας ακόμα και τόσο παλιά pc (π.χ 128 ram). Και είναι μεγάλη ικανοποίηση να μπορείς ακόμα να τα χρησιμοποιείς όταν τα χρειάζεσαι. (Κι όταν λέμε "αρχαίος" εννοώ ότι έχω ακόμα σε λειτουργία τον 486 με 4MB RAM με dos 6.2 και win3.1) 

να το θέσω καί λίγο πιό απλά?

(πέρα από το ότι μπορώ να αναστήσω αυτό πού είχα γιά πέταμα, υπάρχει το απλό:)

τις περισσότερες φορές, θέλω να μπω στο internet, να γράψω κανα κειμενάκι, ακούγοντας την μουσική μου.

ξέρεις πόσο πιό γρήγορα τα κάνω στο puppel από ότι στο ubuntu?

με το κλικ, έχουν ανοίξει τα πάντα. στο ίδιο laptop, γιά απλές εργασίες, μία ελαφριά διανομή θα είναι πάντα πιό γρήγορη.

Καί ... θα το αντιστρέψω κι όλας:

αν είναι γιά internet, μουσική καί κανα βίντεο στο yutube, γιατί να έχω διανομή κάμποσων gb καί όχι λίγα mb?

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

καλησπέρα ...

το θέμα δεν είναι      διανομή τέρας    vs    διανομή κατηγορίας φτερού  

ποια είναι καλύτερη ποια δεν είναι ...

τα πλεονεκτήματα της ελαφριάς έναντι της βαριάς μπορούμε να τα φανταστούμε όλοι ... 

αδύναμα μηχανήματα που παίρνουν ζωή από καταπληκτικές  διανομές  όπως είπαμε το κουταβάκι του alfisti ... 

εντάξει όλα αυτά ... 

το ζήτημα είναι το εξής: 

τα τερατάκια που αγοράσαμε και που σηκώνουν να έχεις ανοιχτους τρεις διαφορετικούς φυλλομετρητές και να παρακολουθείς

τρία διαφορετικά βίντεο και ταυτόχρονα να καις το iso του open suse και να έχεις και τέσσερα excel  και τρία powerpoint ανοιχτά...

(το διέλυσα λίγο ε?) 

γιατί τα αγοράσαμε? 

ε, φανταστικέ θαλασσόλυκε....(που έλεγε και η διαφήμιση) 

πάνω εκεί θέλω να εστιάσουμε....

ποιός είναι με linux πάνω από 2 χρόνια καί πλήρωσε γιά να αγοράσει ένα τέτοιο τερατάκι?

(καί αν δεν το είχες ... διαλύσει :) λίγο, θα έλεγα πως οποιαδήποτε διανομή σε μη τερατάκι pc αυτά τα κάνει γιά πλάκα στο Linux. αλλά ... το διέλυσες  :)   )

(παρεπιμπτόντως: το κουτάβι είναι τού Barry καί ο alfisti μαζί με άλλους βάζουν κάτι Ελληνικούλια. τίποτα άλλο).

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

g.b]

το ζήτημα είναι το εξής: 

τα τερατάκια που αγοράσαμε και που σηκώνουν να έχεις ανοιχτους τρεις διαφορετικούς φυλλομετρητές και να παρακολουθείς

τρία διαφορετικά βίντεο και ταυτόχρονα να καις το iso του open suse και να έχεις και τέσσερα excel  και τρία powerpoint ανοιχτά...

(το διέλυσα λίγο ε?) 

γιατί τα αγοράσαμε? 

ε, φανταστικέ θαλασσόλυκε....(που έλεγε και η διαφήμιση) 

πάνω εκεί θέλω να εστιάσουμε....

Το ζήτημα ρε g.b δεν είναι αν τα καταφέρνει το μηχάνημα να τα κάνει αυτά. Το ζήτημα είναι να τα καταφέρνει ο άνθρωπος.... Οντως το διέλυσες αλλά μας έβαλες σε υποψίες. Λες να μπορεί ο π@@σ@@ς;  

Πολλές φορές έχω συμμετάσχει σε κουβέντες windows vs linux ή γιατι πρέπει να υπάρχουν ελαφριές διανομές κτλκτλ.

Ενα απλό παράδειγμα είναι η κοπέλα μου που εντελώς άσχετη με τεχνολογια αποφάσισε λόγω δουλειάς να παρει υπολογιστή. Την έπεισα (αρκετα ευκλολα μπορω να πω) να μην παρει νεο pc αλλα να πάρει ενα δικό μου P3 στα 766 με 384ΜΒ μνήμης. Στην αρχη εβαλα ενα ωραιο Xubuntu στη συνεχεια το γυρισαμε σε Ubuntu και καποια στιγμη Puppy. Eπαθε τη πλακα της δεν καταλαβαινε αν ηταν σε δικο μου υπολογιστη η στον αρχαιο τον δικο της. Μιλαμε για μια κοπελα που δεν ειχε σχεση με υπολογιστες ετσι απλα καταλαβαινε το απλο, γρηγορα και σταθερα.

(Y.Γ. δεν ξερει να χρησιμοποιει windows !!!!!xaxa)

Τωρα προφανως δεν μπορουν ολοι να βασιζονται στο υποτιθεμενο γεγονος να πεισουν μια κοπελα να βαλει linux :P αλλα στα σοβαρα οι δημοσιοι οργανισμοι που λειτουργουν με μηχανηματα τα οποια τρεχουν win98-2000 γιατι πρεπει να αναβαθμιστουν???!!! Με πολυ λιγοτερα χρηματα και κοπο μπορεις να εχεις μια διανομη linux για την δουλεια σου ΑΛΛΑ ξεχασα το κρατος μας εκανε συμφωνια με τη microsoft.

Επισης υπαρχει και το ζητημα της υπερκαταναλωσης και του τροπου που κινειται η αγορα. Οταν βγηκαν τα vista επρεπε να αλλαξεις αρκετα απο τα κομματια του hardware αν ηθελες να εισαι σε ενα (υποτιθεται ) συγχρονο περιβαλλον εργασιας. Ενας δημοσιογραφος π.χ. δεν χρειαζεται κατι περισοοτεροαπο εναν P3 με puppy ή Xubuntu και αλλες τοσες ελαφριες διανομες. Ομως εχει αλλαξει τοσους υπολογιστες γιατι πολυ απλα τα παραθυρα και η σουιτα "γραφειου" τους "αναβαθμιζονται" παραλληλα με το hardware.

Eιναι πολυ δυσκολο να ζηταμε να μην γινεται αυτο, υπαρχουν οι gamers υπαρχουν πολλοι ανθρωποι που απλα θελουν να εχουν οτι πιο νεο και ας μην ξερουν τις δυνατοτητες του μηχανηματος. Ομως δεν ειναι παραλογο να προσπαθουμε να πεισουμε ενα φιλο μας οτι "ρε @@ μην αλλαξεις pc γιατι νομιζεις οτι δε μπορεις να κανεις τη δουλεια σου...αντι για 800 ευρω δωσε λιγο χρονο και ασχολησου με linux"

 

Kαι επειδη ο καθενας εχει τα φετιχ του, εγω τρεχω latex σε laptop P2 με 64 ΜΒ μνημης με Debian και ελεγα να αλλαξω σε puppy....

Προφανως ειναι πιο αργο απο αλλα μηχανηματα, γιατι το κανω? απλα γιατι μπορω...