Celeron D @2,66GHz VS Northwood @2,8 GHz

apkoutsou | Τετ, 09/23/2009 - 22:07 | 2' | 3

Παροπλίσαμε έναν παλιό υπολογιστή από το γραφείο και σκέφτομαι να τον αξιοποιήσω με κάποιον τρόπο. Η mobo του έχει Socket 478, ενώ ο επεξεργαστής που φοράει είναι ο Celeron D 330 χρονισμένος στα 2,66 GHz! To e-shop από την άλλη διαθέτει τον (παλιότερο) Northwood στα 2,8 GHz με αποτέλεσμα να έχω λίγο μπερδευτεί...

Να αρκεστώ τον Celeron D (που βασίζεται στον νεώτερο Prescott, αλλά με 256 L2 cache) ή να προτιμήσω τον (ταχύτερο και με 512 L2 cache, αλλά παλαιότερο) Northwood ???

Εκείξνο βέβαια που δεν ξέρω είναι αν ο Northwood είναι εκείνος με HyperThreading (που δεν το νομίζω - αύριο μάλλον θα κάνω ένα τηλ ή μια επίσκεψη στο e-shop) ή χωρίς, οπότε φυσικά η πλάστιγκα θα γείρει υπέρ της HT τεχνολογίας...!!!

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

 Το Northwood στα 2,8 που δίνει το e-shop δεν έχει hyperthreading, ή τουλάχιστον αυτό που είχα πάρει εγώ απο το eshop δεν είχε(~2χρόνια πριν)...κλαψ. Τώρα, να σου πω την αληθεια, δεν ξέρω αν αξίζει να δώσεις λεφτά για τέτοια παλαιά τεχνολογία. Με τα ίδια λεφτά, και λιγότερο ίσως, παίρνεις πολύ καλύτερα πράγματα. Κοίτα και το ebay. Αν θες να το κρατήσεις, κατά τη γνώμη μου, κράτα το όπως είναι. 

Συμφωνω με τον mitsaras77...αστον οπως ειναι...δεν αξιζει να δωσεις λεφτα για αναβαθμιση εκτος και αν βρεις τιποτα μεταχειρισμενο με κοστος της ταξης 10 ευρω συν-πλην..εγω παντως τρεχω compiz σε εναν P4-2.4GHz  και πιο πριν celeron 1.8GHZ  σε socket 478 και nvidia mx 440 -64Mb ανετα με ubuntu -mint.... 

vriareos, να φανταστείς ότι ο υπολογιστής που έχω είναι μόλις ενας P4@1,6GHz !!! Οπότε ακόμη και ο CeleronD αποτελεί σπουδαία αναβάθμιση για εμένα...

Και εννοείται ότι με την GeForce 7600 GS 512MB που έχω παιζει αριστα compiz και τα νέα κόλπα του KDE4! Το θέμα είναι ότι δεν παιζω πλέον παιχνίδια ούτε ασχολούμαι ιδιαίτερα με επεξεργασία ταινιών/εικόνας, οπότε δεν βρίσκω και λόγο να κάνω την δεδομενη στιγμή σοβαρή αναβάθμιση...

Απλά βρέθηκε αυτό το σύστημα το οποίο μπορεί να σηκώσει και ΗΤ επεξεργαστές και είπα να το ψάξω λίγο περισσότερο...

mitsaras77, λέω να ρίξω και μια ματιά στο ebay μήπως και βρω κανέναν επεξεργαστή P4 με ΗΤ (Prescott νομίζω είναι η σειρά), διότι πράγματι αν του e-shop δεν έχει ΗΤ τότε δεν έχει νόημα να δώσω 80€ ... Πάντως η αλήθεια είναι ότι το LiveCD της Ubuntu 9.04 εκκίνησε σε χρόνο ρεκόρ στο σύστημα με τον CeleronD (που έχει και λιγότερη μνήμη και ενσωματωμένη κάρτα γραφικών), όποτε για τίς εργασιες που τον θέλω θα είναι φανταζομαι μια χαρά!!

--------------------------------------------------------------------

LawyersVoice.grLawyersVoice.gr - To forum των νέψν δικηγόρων