Μαθητικός φορητός Η/Υ 450 ευρώ

padelis2 | Τετ, 09/02/2009 - 10:33 | 1' | 6

Οι προδιαγραφές που τέθηκαν από το υπουργείο για την αγορά του μαθητικού φορητού Η/Υ μου δημιουργήσαν μια απορία:

Η προδιαγραφή για το βάρος (<= 1.5 kg) αντιστοιχεί σε netbooks που τα ακριβότερα κοστίζουν λιγότερο από 350 ευρώ. Τα υπόλοιπα χρήματα που θα πάνε; Τα Windows XP είναι ενσωματομένα στην τιμή, το Linux είναι δωρεάν, τα βιβλία του υπουργείου που θα περιέχει είναι και αυτά δωρεάν. Τελικά που θα πάνε τα υπόλοιπα χρήματα;

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Ε μια υπόθεση που προκύπτει εύκολα είναι ότι τα Netbooks που κανονικά κάνουν 350€, θα φτάσουν τα 500€ για «υπηρεσίες εγκατάστασης/προσαρμογής λογισμικού» κοκ.

 

Πάντως, είναι κρίμα να βλέπεις από που ξεκινήσαμε και που καταλήγουμε...Αθάνατες ελληνικές καλένδες.

 

Μπορεί σας παρακαλώ να μου εξηγήσει κάποιος τι καθεστώς παίζει με αυτούς τους μαθητικούς φορητούς κ το λειτουργικό τους; Ότι απαιτεί να έχει Windows Vista, το είδα. Έχει ειπωθεί όμως κάτι για Linux, συμπληρωματικά; Τι σκοπό θα εξυπηρετεί για τους μαθητές το εν λόγω μηχάνημα; Τι εφαρμογές θα τρέχουν;

Όσο για την ερώτηση σου φίλε Παντελή, υπάρχουν κ laptop κάτω από 1.5 κιλό που κοστίζουν πάνω από 1000ευρώ (μη σου πω κ 2000), έχουν μικρό μέγεθος (10-13 ίντσες οθόνη), αλλά κανονικότατες επιδόσεις (core2duo, πολλή μνήμη, μεγάλο δίσκο solid state), πολύ γερές μπαταρίες, κορυφαίες οθόνες κ σχεδίαση/εργονομία,κ βέβαια απευθύνονται σε επαγγελματίες που ταξιδεύουν όλη την ώρα. Απλά θέλω να πω, το 1.5kg δεν είναι τελικά περιοριστικό για την τιμή του υπολογιστή. Άν έχει κέλυφος πχ από κάποιο κράμα μαγνησίου ή ανθρακόνημα, μπορεί να είναι ελαφρύ, αλλά η τιμή του εκτοξεύεται.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

βασικά βάζω στα ξαδερφάκια μου 'όποια διανομή βρω. βασικα για παιδια του δημοτικού.
Τους έδωσα σε live cd την edubuntu, monomaxo, foresight, με αφορμή τα παιχνιδια που εχουν..

κατι είναι και αυτό για αρχή. Μετά θα εξερευνησουν και τα υπολοιπα στοιχεία της διανομής, η οποία δεν εχει να ζηλέψει τίποτα από της εμπορικες.

απορω:  οταν βάλαμε  παράθυρα στα σπίτια μας παλιά, ηταν πολύ απλα και λιτα. Τώρα όμως εχουμε απαιτήσεις. Τα θελουμε με ενεργιακη απόδοση,

θερμομωνοτικά, ηχομονωμτικά. Στους υπολογιστές μας εχουμε κολλήσει σττην εποχή που τα παράθυρα  ήταν ακλυμμενη με ένα πανί ???

Εμείς θα ηταν καλό να προωθήσουμε την ιδέα του ΕΛΛΑΚ

Υ.Γ. οταν κάνεις εγκατάσταση σε λινουξ ολα γίνονται με 7 κλικ. στα παραθυρα θελεις περισσοτερα., ασε  που η εγκαταστάσεις θα γίνουν μεσω server. μαζικές. άρα πόσο χρόνο κια χρημα θα κερδιζαν(με)? και ποσα υπολογιστική ισχυ παραπάνω θα είχαμε διαθέσιμη?? αυτό ειναι καθορισιτκής σημασίας μιας και ειναι χαμηλου κόστους κτήσης

ο υπολογιστης, αρα και μικρών δυνατοτήτων

γεια και από εμένα...

μπορεί να γράψω καμιά βλακεία οπότε <<σχωράτε>> με...

 

βρε παιδιά , όταν έχουμε να κάνουμε με <<μαρμέτι>> και μάλιστα με μπόλικο <<μαρμέτι>>

δεν χρειάζεται να απορούμε που τα πράγματα δεν γίνονται όπως ορίζει η λογική ,

αλλά όπως ορίζει ο πολλαπλασιασμός του  <<μαρμετιού>>

ότι και να κάνουμε ...ότι και να πούμε ....το <<μαρμέτι>> κυβερνάει....

και εδώ μιλάμε για πάρα πολύ, μα πάρα πολύ <<μαρμέτι>>.....

 

 

υ.γ επίτηδες χρησιμοποίησα την λέξη <<μαρμέτι>> πολλές φορές για να τονίσω ότι σχεδόν τα πάντα

σε αυτή την τόσο υπέροχα φανταστική ζωή έχουν να κάνουν αποκλειστικά ...μα ...  με τι άλλο....  με το  ΜΑΡΜΕΤΙ.....

όσο πιο γρήγορα το καταλάβουμε...τόσο πιο ευκολοχώνευτα θα είναι όλα αυτά....

 

και κάτι ακόμα:

 

μια ερώτηση που έχω κάνει εδώ και πολύ καιρό και απάντηση δεν πήρα...

με φιλική διάθεση ρωτάω:

 

με εκείνα τα μικρά νετμποκς που θα πατάγανε κάτω τα windows και θα πετάγανε τα <<άντερα>> της microsoft εξω...τι έγινε τελικά...?

 

σόρρυ που επανέρχομαι συχνά , αλλά είχα διαβάσει πολλές ....χμ...

g.b. σόρρυ που παρεμβαίνω, αλλά δεν μου αρέσει να μένουν αναπάντητα ερωτήματα, είναι χούι. Πες μου όμως  που ακριβώς τις διάβασες αυτές τις "πολλές ...χμ...";

Εδώ μέσα; Αν ναι, δώσε κανένα link να φρεσκάρουμε τη μνήμη μας, και να απαντήσουμε συγκεκριμένα.

Αν όμως τα διάβασες κάπου αλλού ("θα πατάγανε", "άντερα", κοκ) και όχι σε αυτό το forum, πράγμα λίαν πιθανόν, τότε μάλλον γι' αυτό δεν παίρνεις απαντήσεις.

 

Φιλε Gnu-labis κατι διαβασα σε ενα περιοδικο οτι θα πρεπει να ειναι dual boot και να εχουν εκπαιδεθτικα προγρσμμστσ

τωρα τι εννοουν με αυτο δεν ξερω να σου πω περισσοτερα