όχι !

alfisti | Δευ, 08/24/2009 - 21:35 | 1' | 44

έτσι ξερά. ένα όχι.

δεν έχω όρεξη γιά ubuntu, kde, laptop, linux καί ότι άλλο θέλετε.

κοκκίνησε ο ουρανός καί πάλι.

καί δεν με ενδιαφέρουν οί ζωές καί οί περιουσίες.

δεν ξέρω πως ακούγεται αυτό, όμως οί ζωές μας είναι πλέον επικίνδυνες γιά την ΖΩΗ.

την ΖΩΗ πού το μόνο πού θέλει είναι να ανασαίνει καί να ομορφαίνει τον κόσμο.

δεν χάθηκαν λέει ανθρώπινες ζωές.

καί λοιπόν?

τα ελάφια, τις χελώνες καί τα πουλιά, τα δέντρα, τα μέτρησε κανείς?

καί γιατί η ανθρώπινη ζωή μετράει περισσότερο από αυτές?

===============

http://alfistigr.blogspot.com/

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Α, ρε Alfi......

 

Το ανεβαζω εγω απο το blog σου:

Την νύχτα αυτήν την λέτε εσείς φωτιά

δημοσιεύθηκε από τον alfisti στις 24.8.09

μα εγώ την λέω ΔΕΝΤΡΟ.

Δέντρο, χελώνα, ελάφι, ερπετό, πτηνό.
Πού στέκουν εκεί καί χαίρονται το βουνό.
Μη ζητώντας τίποτα.
Μη διεκδικώντας μία σπιθαμή παραπάνω.
Πού ζούν καί αναπνέουν, χαρίζοντας καί σε μας ζωή.
Μέχρι να τούς την πάρουμε σε τρείς νύχτες μέσα.
Γιά την δικιά μας "ζωή".
Πού νομίζουμε ότι μπορεί να υπάρξει από μόνη της.

Ας καούν λοιπόν.
Καί τα σπίτια μας.
Ας χαθούμε λοιπόν.
Όλοι μαζί όμως.
Έστω καί ένας μας να μείνει, είναι επικίνδυνος.
Επικίνδυνος γιά την ΖΩΗ.

(ΥΓ.: συγγνώμη παιδί μου. Δεν θα μπορέσεις ποτέ να πας το δικό σου παιδί, στις πλαγιές πού σε πήγαινα όταν ήσουν μικρός. Συγγνώμη.)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Σε μια προσπαθεια για ενα χαμογελο, θα σε γυρισω πισω... στην αρχη... Κοιτα τι βρηκα:

(2 ημερων, ανεβασμενο δια χειρος Θανου...-εποχες ΠΣΙΛΟΥ )

 

 

Π.Σ.Π.Α

 

αντί γιά χαμόγελο, θες ολόκληρο γέλιο (η κλάμα?). δες:

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=58798&cid=4

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

Οταν λοιπόν:

1 Για λόγους οικονομίας δεν γίνονται περιπολίες κατά την αντιπυρική περίοδο από αεροσκάφη στις επικίνδυνες περιοχές, παρά το γεγονός ότι οι αερολέσχες έχουν θέσει τα αεροσκάφη τους στη διάθεση του κράτους και ζητούν μόνο τα καύσιμά τους.

2 Για λόγους οικονομίας όταν ξεκάνει μια φωτιά δεν διατίθενται όλα τα μέσα που διαθέτει η χώρα, αλλά, σύμφωνα με πληροφορίες, η εντολή είναι να γίνεται πρώτα μια προσπάθεια να ελεγχθεί από τα επίγεια μέσα και αν αυτά δεν μπορέσουν να την ελέγξουν, τότε να σηκώνονται τα αεροσκάφη και τα ελικόπτερα.

3 Για λόγους οικονομίας έμειναν κενές 3.000 θέσεις στην Πυροσβεστική με αποτέλεσμα, ενώ υπάρχουν τα μέσα, να μην υπάρχει προσωπικό να τα χρησιμοποιήσει και οι φωτιές το βράδυ να μην είναι δυνατόν να ελεγχθούν.

4 Για λόγους... Εδώ και εννέα χρόνια τα ελικόπτερα Σινούκ του Στρατού Ξηράς δεν μετέχουν σε δασοπυροσβέσεις διότι, όπως λένε επισήμως, εάν χρησιμοποιηθούν το θαλασσινό νερό προκαλεί διαβρώσεις στον κινητήρα και μειώνεται η διαθεσιμότητά τους και το έργο τους, που μεταξύ των άλλων είναι να μεταφέρουν υπουργούς , στρατηγούς, δημοσιογράφους και άλλους από χωριό σε χωριό όταν αυτό κρίνεται απαραίτητο.

5 Για λόγους οικονομίας δεν χρηματοδοτούνται οι εθελοντικές οργανώσεις.

Εμείς, σύμφωνα πάντα με τους γνωρίζοντες, θα καιγόμαστε.

 

enet,gr

 

 

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

γεια σας και από εμένα...

 

το πόσο στενάχωρα είναι όλα αυτά το καταλαβαίνουμε και το νιώθουμε όλοι...

ούτε για τις προσπάθειες όλων των ανθρώπων εκεί στο μέτωπο της φωτιάς....

αλλά...

 

εγώ θα την πάω ένα βήμα πιο πέρα την σκέψη και θα ρωτήσω:

 

μήπως πάλι θα έχουμε τους κατοίκους των περιοχων που κάηκαν να χειροκροτάνε τον κάθε πολιτικάντη που θα επισκέπτεται τα μέρη τους...?

 

 διότι αργά ή γρήγορα οι εκλογές έρχονται όπως λένε ...

 

αυτός είναι ο φόβος μου αδέρφια....το ότι για μια θέση στο δημόσιο για μια άδεια για ένα αυθαίρετο για μια μεταθεσούλα του κανακάρη

 

τα ΞΕΧΝΑΜΕ αδέρφια....τα ΞΕΧΝΆΜΕ  ....

 

 

Μάγκες και μαγκίτισες, και σε άλλες χώρες όταν πνέουν πολύ δυνατοί άνεμοι γίνονται καταστροφές ανυπολόγιστες από τις φωτιές.

Μόνο στη χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας όμως οι φωτιές ξεκινάνε μέσα από χωματερές και φτάνουν στα 10 χλμ μήκος επειδή κάποιοι «αμέλησαν» ή «παραμέλησαν».

Και όπως είπε και ένας ακροατής: «ασε ρε φίλε, ουτε για τα κάλαντα δεν είμαστε».

Αιντε.

 

λαζόπουλος μετα την Ηλεια:

αυτοι που καηκαν, ψηφισαν αυτους που τους εκαψαν.

ομως τοσα χρονια τωρα, ολοι στις παρεες συμφωνουμε και ... μεχρι εκει.

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

Το καλυτερο το ακουσα απο τον Τσιπρα θελοντας να κατηγοριση το ΠΑΣΟΚ αθελα του ειπε κατι πολυ σωστο...

"Η αντιπολυτευση δεν καταθετη ουσιαστηκες προτασεις." Μηπως ηθελε να πει αξιωματικη αντιπολιτευση? Γιατι και ο ιδιος ειναι αντιπολιτευση.

Αν κανω καπου λαθος διορθωστε με.

http://s3.battleknight.gr/index.php?loc=hire&ref=NTI4OTY=

[oprime@dexter]$uname -a | awk '{print $1, "on the ROCKS"}' | sed -e 's/on\ the\

Αδέλφια, ψυχραιμία.

Δείτε το απο την θετική πλευρά.

 

 - Αν κάψουμε και τον Λυκαβητό έχουμε ξενοιάσει.

Για τα επόμενα 10 χρόνια δεν θα έχουμε τίποτα που να μπορεί να καεί εκτός από τον φίκο στο μπαλκόνι.

Εχουμε να ρίξουμε κάτι ξάπλες...

 - Επιτέλους, θα μπορέσουμε να χτίσουμε το νέο γήπεδο της ΑΕΚ/Παναθηναϊκού/Ολυμπιακού. Χώρο έχουμε πιά άφθονο.

 - Ποιές χελώνες και ποιά ερπετά μωρέ.

 Ξέρετε πόσες φορές έχω φθείρει τα λάστιχα μου με ανούσια ζιγκ ζαγκ όταν περνάνε τους δρόμους ΜΑΣ; Ηρθε ποτέ καμμία χελώνα να συνεισφέρει στα καινούργια μου λάστιχα; Πίσω όμως έχει η αχλάδα την ουρά...

 - Επιτέλους θα υπάρξει και εσωΑττική μετανάστευση.

Αντε γιατί πολλοί ξένοι μαζευτήκανε στην πόλη μας.

Ασε που θα κοπεί η όρεξη σε όσους θέλουν να φύγουν απο την υπέροχη αυτή γωνιά που ζούμε.

Που πάς ρε Καραμήτρο; Δεν βλέπεις τι γίνεται έξω απο το Τσιμεντένιον Αστι;

 

Επίσης θα πρέπει να δείτε με περισσότερη συμπόνοια τους πολιτικούς μας.

Είναι γνωστό οτι ο στρατηγός Ανεμος είναι πολύ ικανός. Ειδικά όταν έχει για αντίπαλο τον στρατηγό Μaλaκa δεν παίζεται.

Ακουσα χθες στην τηλεόραση τον αρμόδιο υπουργό (ξέρετε, αυτόν τον καθηγητή Συνταγματικού δικαίου με τα άσπρα - κάτασπρα μαλλιά που δείχνουν την κεφαλή του γεμάτη σοφία) να λέει περίπου τα εξής: "Αυτό που προέχει τώρα, είναι η προστασία των περιουσιών των ανθρώπων. Βεβαίως δεν υποτιμούμε την προστασία του περιβάλλοντος, αλλά προέχει η προστασία ανθρώπων και περιουσιών".

Είναι απίστευτη η νοοτροπία αυτών που μας κυβερνούν και αυτών (των νοικοκυραίων) που τους ψηφίζουν. Οι άνθρωποι αυτοί είναι απλά επικίνδυνοι. Γιατί στο όνομα της προστασίας της περιουσίας έχει γίνει πλέον σήμερα πανεύκολη υπόθεση ο αποχαρακτηρισμός μίας έκτασης από δασική σε οικιστική, αρκεί τα τελευταία 30 χρόνια να έχει αποψιλωθεί από δένδρα στα 2/3 αυτής.

Γι' αυτό μπαίνουν οι φωτιές.

και γιά αυτό θα συνεχίσουν να μπαίνουν.

Και γιά να σταματήσουν να μπαίνουν, πρέπει να καταργηθεί το δικαίωμα ιδιοκτησίας σε δασικές ή πρώην δασικές εκτάσεις. Να περιέλθουν στο κράτος και όποιος κατοικεί εκεί, να κατοικεί μετά από παραχώρηση του κράτους (κάτι ως μίσθωση ας πούμε).

 

Μεταφραζοντας τα λογια των λαμογιοπολιτικαντδων, ασχετως χρωματος (εγκεφαλικης λαλακιας).

Οτι εγινε, εγινε. Ας χτισουμε!!

Η Μυκονος που δεν εχει δενδρα, μια χαρα ειναι. & προσφερει & στο ΑΕΠ. Τι γκρινιαζετε?

Να ανθεωρηθει το ανχρονιστικο αρθρο 24: ΟΧΙ ΑΛΛΑ ΔΑΣΗ.

Το Δασος δεν χρειαζεται " προστατες".  Αν δε μπορει να τα καταφερει μονο του, σ' ενα ανταγωνιστικο κοσμο ειναι αξιο της μοιρας του.

Τσιμεντο σε ολους τους ελευθερους χωρους ΤΩΡΑ, για να σωθουν απο τις πυρκαγιες.

Οποιος θελει οξυγονο πουλιεται στα φαρμακεια. Οποιος θελει δροσια, ας αγορασει κλιματιστικο.

Η πυροσβεση ειναι πεταμενα λεφτα. Αν στο βουνο ηταν καζινο & γκολφ, δε θα ειχε καει.

Το Χρημα & οι Μιζες ειναι πιο συγχρονες αξιες απο τα δαση. Δαση ειχαν το Μεσαιωνα.

Τα δενδρα πιανουν θεσεις παρκινγκ.

Οι ευαισθησιες & οι βολτες στο δασος ειναι για τους αργοσχολους. Καντε επνδυσεις, οχι αναδασωσεις.

 

Απο μια ιδεα του Γιωργου Τζανακη ( ΑDRESS magazine-Imako), δημοσιευμενη στο Facebook.

Εξυπνο χιουμορ με πικρη γευση, μετα τα συμβαντα & καταλαβαινοντας ποσο κοντα στην αληθεια ειναι τα παραπανω.......

Αν δε το εχετε παρει ειδηση, ολα αυτα τα λαμογια που λεγονται βολευτες & υπουργοι, αποχαρακτηριζουν τον Υμμητο απο βουνο & τον χαρακτηριζουν Μητροπολιτικο Παρκο!!!

& κατι ακομα, που ισως σε πολλους να μην αρεσει, μα δυστυχως ΚΑΙ αυτο ειναι αληθεια, ο πρωτος & μεγαλυτερος καταπατητης ειναι η Εκκλησια.

Ας ειναι... πολυ μακρυα το πηγαμε.....

Το θεμα ειναι αυτο που λεει ο Alfi:

Aπο ποτε θεωρειτε πιο σημαντικη η ανθρωπινη ζωη, απο των ζωων? Απο τα ελαφια, τους σκατζοχοιρους, τις χελωνες, τα πουλια, που καηκαν??

& ποιος δηλαδη το αποφασιζει αυτο?????

 

Π.Σ.Π.Α

 

 

Ενα ξερω απο οργανωση ειμαστε για το black πεος.Πριν 2 χρονια δεν μαθαμε τιποτα.κοιτξτε διπλα μας {τουρκια Ισπανια}αμεση κινητοποιηση.

Καπου διαβασα οτι βοηθεια δεν ζητησαμε μονες τους εστειλαν οι αλλες χωρες {δεν θελω να το πιστεψω δεν το βρισκω και παραλογο με ολα αυτα

που ακουω}να μην πω για την συλληψη του πιλοτου.

Έως πότε θα σκέφτεστε με όρους του 18ου αιώνα δεν αντιλαμβάνεστε τις ιδέες του πεφωτισμένου κυβερνητικού εκπροσώπου για τις φωτιές φταίνε τα πεύκα αυτή είναι η σωστή αντίληψη του 21ου αιώνα

αν δεν υπήρχαν όλοι αυτοί οι αναχρονισμοί περί περιβάλλοντος και ο φόβος του πολιτικού κόστους θα μπορούσε αυτός ο ογκόλιθος της πολιτικής να ολοκληρώσει τη σκέψη του και να προτείνει την ελεγχόμενη καύση του εναπομείναντος δάσους και την άμεση οικοπεδοποίηση του ώστε να κτιστεί και να ασφαλτοστρωθεί πάραυτα,έτσι θα δίνονταν ώθηση στην παραπαίουσα οικοδομική δραστηριότητα ,εκτός αυτού θα αναπτυσσόταν τάχιστα ο κλάδος παροχής οξυγόνου δημιουργώντας χιλιάδες νέες θέσεις εργασίας

παρεμπιπτόντως μια άλλη καλή ιδέα για την καταπολέμηση της ανεργίας είναι η κατακρήμνιση στον καιαδα100.000 εργαζομένων ώστε να δημιουργηθούν 100.000 νέες θέσεις εργασίας (μοντυ παιθονς)

αυτός είναι ο σωστός τρόπος αντιμετώπισης των προβλημάτων του 21ου αιώνα όλα τα άλλα είναι μικροπολιτική αντιμετώπιση ανθρώπων χωρίς φαντασία

 

sergyma]

Έως πότε θα σκέφτεστε με όρους του 18ου αιώνα δεν αντιλαμβάνεστε τις ιδέες του πεφωτισμένου κυβερνητικού εκπροσώπου για τις φωτιές φταίνε τα πεύκα αυτή είναι η σωστή αντίληψη του 21ου αιώνα

αν δεν υπήρχαν όλοι αυτοί οι αναχρονισμοί περί περιβάλλοντος και ο φόβος του πολιτικού κόστους θα μπορούσε αυτός ο ογκόλιθος της πολιτικής να ολοκληρώσει τη σκέψη του και να προτείνει την ελεγχόμενη καύση του εναπομείναντος δάσους και την άμεση οικοπεδοποίηση του ώστε να κτιστεί και να ασφαλτοστρωθεί πάραυτα,έτσι θα δίνονταν ώθηση στην παραπαίουσα οικοδομική δραστηριότητα ,εκτός αυτού θα αναπτυσσόταν τάχιστα ο κλάδος παροχής οξυγόνου δημιουργώντας χιλιάδες νέες θέσεις εργασίας

παρεμπιπτόντως μια άλλη καλή ιδέα για την καταπολέμηση της ανεργίας είναι η κατακρήμνιση στον καιαδα100.000 εργαζομένων ώστε να δημιουργηθούν 100.000 νέες θέσεις εργασίας (μοντυ παιθονς)

αυτός είναι ο σωστός τρόπος αντιμετώπισης των προβλημάτων του 21ου αιώνα όλα τα άλλα είναι μικροπολιτική αντιμετώπιση ανθρώπων χωρίς φαντασία

Χαχα πολύ καλό! Η τοποθέτηση αυτή μάλιστα αποδεικνύει το οξύμωρο σχήμα "προστασία του περιβάλλοντος και υπερκαταναλωτική κοινωνία". Στη σημερινή υπερκαταναλωτική κοινωνία, την κοινωνία του ελεύθερου εμπορίου με σκοπό τη συνεχόμενη αύξηση των κερδών και μόνο, δε γίνεται να προστατευτεί το περιβάλλον. Η προστασία του περιβάλλοντος έρχεται σε αντίθεση με τα συμφέροντα των μεγαλοκαρχαριών. Κι όλα αυτά τα σλόγκαν από τα κόμματα ότι και καλά προωθούν την προστασία του περιβάλλοντος, πράσινη πολιτική κ.α. τέτοια είναι φούμαρα, κανείς δε θα κάνει τίποτα ουσιαστικό διότι στηρίζονται από τους προαναφερόμενους μεγαλοκαρχαρίες. Η λύση είναι μία: Φεύγουμε άρον-άρον από αυτήν την κωλοπόλη, ίσως κι από τη χώρα αν μας δοθεί η δυνατότητα. Η Ελλάδα είναι μόνο για διακοπές...

************************

www.postokano.gr

 εγω προτεινω να ριξουμε απο τον Κεαδα ολους τους πολιτικους, μεγαλοδικηγορους, ιατρους κ δημοσιουπαλληλους...

Ετσι η Ελλαδα θα σωθει.

http://s3.battleknight.gr/index.php?loc=hire&ref=NTI4OTY=

[oprime@dexter]$uname -a | awk '{print $1, "on the ROCKS"}' | sed -e 's/on\ the\

ξέρεις πού "διαφωνώ" φίλε slack?

o πολιτικός, ο δικηγόρος, ο γιατρός κλπ, υπόσχονται, δίνουν καί παίρνουν. Aπό ποιούς όμως καί σε ποιούς?

από μένα καί από σένα, γιά όποιον λόγο.

γιά αυτό, δεν νομίζω πως υπάρχει ελπίδα γιά αυτόν τον τόπο.

(γιά το θέμα των ημερών πχ.: όλοι αυτοί μού έδωσαν φως νερό τηλέφωνο, έκαναν τα στραβά μάτια καί στο τέλος με νομιμοποίησαν κι όλας. Ομως ΕΓΩ έχτισα το αυθαίρετο)

 

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

Ακούσατε το σχόλιο του υπουργού κ. Χατζηγάκη για τον "πόλεμο" που υπάρχει μεταξύ δημάρχων, κοινοτάρχων, δασαρχείου και πολλών άλλων για τους δασικούς δρόμους, τις αντιπυρικές ζώνες κλπ? Με απλά λόγια είπε να καθήσουν σε ένα τραπέζι και να τα βρούν μεταξύ τους. Σαν να μην τον ενδιέφερε καθόλου( καλά, το σαν είναι υπερβολή..) Μετά τι περιμένεις....

πάλι θα "ψιλοδιαφωνήσω".

τόσα χρόνια οί τοπικοί άρχοντες θέλαν αρμοδιότητες. τώρα καλώς ή κακώς τις έχουν.

όλα αυτά λοιπόν είναι θέμα δημάρχου, κοινιοτάρχη, νομάρχη, δασάρχη.

ξέρετε ας πούμε ότι τα τελευταία χρόνια, η κατεδάφιση ενός αυθαιρέτου δεν έχει να κάνει με υπουργείο χωροταξίας αλλά με δημαρχεία?

ναί ο δήμαρχος κατεδαφίζει.

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

 

alfisti] ναί ο δήμαρχος κατεδαφίζει.

Μήπως γι'αυτό δεν γίνονται πια καταδαφίσεις? Τέσπα, είναι τεράστιο το πρόβλημα και δεν υπάρχει βούληση για να δωθεί λύση, ούτε θα υπάρξει στο μέλλον (προσωπική εκτίμηση).

*** off topic *** Ο google chrome (linux) έχει ένα προβληματάκι με αυτό το site... ***/off topic *** 

 

 

mitsaras77]

ούτε θα υπάρξει στο μέλλον (προσωπική εκτίμηση). 

ακριβώς αυτό!

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

Παιδιά επειδή το θέμα έχει πάρα πολλές "διαστάσεις" που πολλοί από μας δεν τις ψυλιαζόμαστε καν, ας μην την πάμε μακρυά αυτήν την κουβέντα γιατί θα την καταλήξουμε σε "πολιτική κουβέντα καφενείου". Για παράδειγμα αυτό που λέει ο Χατζηγάκης ισχύει όντως και είναι μια τεράστια πληγή που αποδεικνύει ότι η "Δημόσια Διοίκηση" έχει πια απογαλακτιστεί από Κυβερνήσεις και Κόμματα και έχει δημιουργήσει "τοπικά τσιφλίκια" που δουλεύουν μόνο για τον εαυτό τους και για όποιον τους πληρώνει καλύτερα. Και παρουσιάζεται το φαινόμενο να νομίζεις εσύ ότι στην πλαγιά που βλέπεις απέναντι τα πεύκα είναι "δάσος" και τα αμπέλια "αγρός" ενώ στα "χαρτιά" οι χαρακτηρισμοί να είναι ανάποδα. Εχουν δει πολλά τα μάτια μου, λόγω δουλειάς, αλλά δεν είναι αυτουνού του forum εκτός του ότι όντως είναι κρίμα που χάνεται η "πρασινάδα".

 

έχω κέφια σήμερα καί γράφω χαμογελαστα. ok? (αυτό επειδή ... δεν με βλέπεις!!!)

 

Γενικά κι αόριστα λέει καί χωράνε όλα ή σχεδόν όλα.

σαφώς καί έχεις δεί καί ξέρεις περισσότερα, όμως το πράγμα δεν αφορά λίγη πρασινάδα.

καί μία γενικότερη συζήτηση πού αφορά όχι μόνο την ποιότητα ζωής αλλά τον τρόπο ζωής, σαφώς καί είναι υπόθεση κάθε forum (παρέας). πόσο περισσότερο των τού "ανοικτού λογισμικού" (πού λογικά θα είναι καί πιό ανοικτά μυαλά καί πιό μακρυά από συμφέροντα).

(κερδίζω ρούμπο?)    :)

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

Επειδή "κέρδισες ρούμπο" να σου πω ότι συμφωνώ να γίνονται αυτές οι συζητήσεις αλλά πρέπει να ξεκινάνε από μια βάση ενημέρωσης για να έχουν νόημα. Αυτό έλεγα πιο πάνω. Και για το λίγη "πρασινάδα" να σου πω ότι κάθε καλοκαίρι "καίγεται ο τελευταίος πνεύμονας πρασίνου" αλλά φαίνεται ότι έχουμε πολλούς "τελευταίους". Και "δάσος" είναι σίγουρα οι πλαγιές της Πεντέλης αλλά αυτές είναι όλες πουλημένες σε συνεταιρισμούς εδώ και πάνω από 30 χρόνια που σημαίνει ότι στα χαρτιά δεν ήταν ποτέ "δάσος". Ενώ στο αμπέλι του παππού, στον κάμπο, το δασαρχείο ανακάλυψε και 140 τετραγωνικά μέτρα δάσους και εσύ τώρα πληρώνεις τους φόρους του αλλά δεν επιτρέπεται ούτε τα ξερόχορτα να καθαρίσεις χωρίς "ειδική άδεια" από το δασαρχείο. Και ξέρεις ακριβώς πως την παίρνεις αυτήν την άδεια. Είναι πολύ εύκολο να "μας αρέσει το πράσινο". Μόνο που έτσι απλώς δημιουργούμε "κρίσιμη μάζα" για ομάδες συμφερόντων και πίεσης προς σκοπούς που δεν είναι σίγουρα υπέρ του πράσινου.

Οπότε ψυχραιμία.  

δες. δεν επιθυμώ σε καμία περίπτωση να με μπλέξεις σε τεχνικούς (η μη όρους). καί δεν επιθυμώ να σού πω τι τράβηξε ο πεθερός μου στο χωριό, όταν κάποτε, ΜΕΣΑ στο εδώ καί 40 χρόνια κτήμα του -εντός σχεδίου σε πληροφορώ κλπ κλπ- φύτρωσαν τρία πεύκα -μάλλον καταλαβαίνεις τι θέλω να πω καί τού έτυχε πραγματικά, δεν το λέω έτσι.

 

απ την άλλη: όλο το σόι από την πλευρά της μητέρας μου, μένει στην Ανω Γλυφάδα. Καί την θυμάμαι πριν 40 χρόνια, πριν 30, πριν 20, πριν 10, πριν 5, χτες.

Λέω αυτό: την παράτησε το κράτος. την επέκτεινε ο δήμαρχος. ξαναέρχεται το κράτος καί νομιμοποιεί. φτιάχνει αναψυκτήρια. τα νομιμοποιεί. εγώ εφευρίσκω νέες χωματερές. παραδίπλα χτίζω. με νομιμοποιούν γιά να τα πάρουν επειδή τούς λείπουν.

καί εντωμεταξύ δεν υπάρχει εδώ καί χρόνια πνεύμονας πρασίνου (μην ξεχνάς πως γιά γνωστούς λόγους ξανακαίμε τα καμένα).

α! ξέχασα: μού αρέσει το πράσινο  :)

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

Στην Αγία Γραφή λέει:"κατά τον λαό και οι άρχοντες αυτού"

Δηλαδή μας κυβερνούν και θα μας κυβερνούν πάντα αυτοί που μας αξίζουν.

<- http://tr.im/freegame ->

λόγω συστήματος φίλε μου!

γιατί εγώ προσωπικά καί εσύ -καί μάλλον καί κάμποσοι ακόμη εδώ μέσα καί εκεί έξω- δεν νομίζουν ότι αυτοί τούς αξίζουν  :)

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

Το 65%(και άνω) του λαού πιστεύει ότι αυτοί του αξίζουν, για πολλούς και διάφορους λόγους, και για αυτό τους ψηφίζει κάθε φορά και τους κάνει κυβέρνηση. Δεν υπάρχει σύστημα, ο λαός είναι αυτός που δημιουργεί το περίφημο αυτό "σύστημα", με τη "ψήφο" του, γιατί έτσι τον βολεύει. Θα μου πεις, υπάρχουν και οι άλλοι... Ε, εντάξει, είναι απλά μειοψηφία

Κι' ομως υπαρχει Κρατος!!

Διαβαστε στο link, που ακολουθει, την επεκταση του σχεδιου πολης στις Ανατολικες περιοχες της Αττικης.

Φωτογραφιζει ΑΚΡΙΒΩΣ τις καμμενες περιοχες!!

Ειναι μια απο τις φορες που βλεπουμε σε πληρη δραση το Οργανωμενο Κρατικο Εγκλημα.

Ειναι τοσο μα τοσο λαμογια & εμεις τοσο μα τοσο λαλακες???

Να το θυμοσαστε στις επομενες εκλογες, οποτε & αν ειναι αυτες. Δεν εχει σημασια το χρωμα τους. ΟΛΑ τα σκατα βρωμανε!!

Δειτε λοιπον:

Αυτοδιοικηση.gr

 

Π.Σ.Π.Α

 

 

Πιο επίκαιρο παρά ποτέ:
http://www.youtube.com/watch?v=PU-z6uGm1MI

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

ΥΓ: από τον ίδιο δίσκο παίζει κ ένα άλλο πολύ επίκαιρο, το "Βαρέθηκα τα Χωρατά". Δε βρίσκω όμως link κάπου να το βάλω κ αυτό. Όποιος έχει τον (πολύ καλό) δίσκο κ την όρεξη, ας τ'ακούσει...

Χωρίς να θέλω να γίνω γραφικός επιμένω στην αρχική μου δήλωση ....

Ελλάς η χώρα της πουστι@ς ...

αυτό σημαίνει ότι έχει καί πουστη@ες.

πού δυστυχώς είναι η πλειοψηφία ΜΑΣ.

(ξέρετε, έχω βαρεθεί να βγάζω τον εαυτό μου απέξω, μιλώντας μόνο γιά τούς άλλους. αν κοιτάξουμε τον καθρέφτη καί αναρωτηθούμε ΟΛΟΙ, κάτι καλύτερο θα βγεί.

Παρεπιμπτόντως: το τελευταίο διάστημα, έχω πάρει μία απόφαση την οποία την δούλευα στο μυαλό μου από λίγο πριν το περασμένο Πάσχα, αν θυμάμαι καλά. Ε! λοιπόν, κάνω αυτό πού αποφάσισα, χωρίς όμως να το έχω πεί πουθενά. Σε κανέναν φίλο, σε κανέναν γνωστό καί ξέρετε γιατί? Απλά, γνωρίζω πως οί περισσότεροι αν όχι όλοι θα το ρίξουν στην πλάκα. Δυστυχώς.)

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

[Στην Αγία Γραφή λέει:"κατά τον λαό και οι άρχοντες αυτού"

Δηλαδή μας κυβερνούν και θα μας κυβερνούν πάντα αυτοί που μας αξίζουν.]

Ακριβώς!!! Δέν μας αξίζει κάποιος καλύτερος γιατί τέτοιοι είμαστε. Δείτε απο την κουβέντα στο φόρουμ αυτό. Όλες οι τοποθετήσεις είναι κάτι παραπάνω απο επίκαιρες, επίσης αξιόλογος είναι και ο προβληματισμός που θα υπάρχει σχετικά με το θέμα σε άλλα 100 φόρουμ, σε οικολογικές οργανώσεις, διάφορες οργανώσεις και όσο οξύμωρο και να φαίνεται ακόμα και σε κομματικές οργανώσεις. Αλλά και τελικα ο καθένας μας προβληματίζεται για το τι μέλλει γενέσθε.

Αλλά ως εκεί. Σχεδόν όλοι μας σκεφτόμαστε προβληματιζόμαστε, θυμώνουμε, θέλουμε να γίνουμε για μια μέρα υπεράνθρωποι και να κρεμάσουμε απο τα αχαμνά όλους τους υπεύθυνους που έπραξαν κακώς και όλους τους ανεύθυνους που αμέλησαν να κάνουν κάτι. Στο πίσω μέρος του μυαλού μας όμως θα θέλαμε κι εμείς σε 10 χρόνια ένα μιρό σπιτάκι στην Νέα Μάκρη ή στο Διόνυσο ή δεν ξέρω που αλλόυ έτσι για να ξεκουραστούμε λίγο απο την βαβούρα το άγχος το καυσαέριο κλπ. Κρίνουμε όλοι αυτή την θάλασσα απο τσιμέντο αλλά δεν μπορουμε να την αποχωριστούμε και δεν κάνουμε το βήμα να αλλάξει κάτι. Δεν θα χαρτογραφήσουμε ΕΜΕΙΣ οι απλόι πολίτες τα καμένα, (είναι απλό μικρές ομάδες με απλές φωτογραφικές, βιντεοκάμερες,  gps και λίγη βοήθεια απο το googleearth) έτσι για να τρίψουμε στα μούτρα σε 15 χρόνια σε όποιον χρειαστεί αποδείξεις-ακόμα και το Ευρωπαικό δικαστήριο. Λοιπόν τότε δεν θα χρείαστούμε τους κάθε είδους δημοσιογραφίσκου για να αποκαλύψει το δήθεν σκάνδαλο, τότε θα υπάρχουν ανεξάρτητα στοιχεία για να γκρεμίσουμε αυτό το τεράστιο οικοδόμημα της διαπλοκής ανάμεσα στο πολιτικό σύστημα, την τοπική πολιτική εξουσία, τους δημόσιους λειτουργούς, τα επιχειρηματικά συμφέροντα και τον απλο πολίτη.

Συγχωρέστε μου τον τρόπο με τον οποίο παρουσίασα τόσο απλά ένα τόσο μεγάλο εγχείρημα αλλά είμαι σίγουρος οτί αν υπάρχει θέληση κάτι μπορεί  να γίνει. Το βασικότερο όμως είναι να αλλάξουμε εμείς που κατοικούμε σε αυτή  τη χώρα. Να πάψουμε να καταστρέφουμε με την ανικανότητά μας οτι ακουμπάμε (με αυτό θέλω να τονίσω οτι η ανικανότητα ανάπτυξης της ελληνικής επαρχίας έφερε τον υδροκεφαλισμό της Αθήνας και με την σείρά του την καταστροφή της ιστορικής Αττικής γής που γέννησε ένα μεγάλο κομμάτι της ιστορίας μας). Πρέπει εν κατακλείδι να γίνουμε αντάξιοι μεγάλων προσδοκιών. Το ξέρω είναι θέμα μεγάλο αυτό που πάω να ανοίξω αλλά τα πάντα ξεκινούν απο την ατομικοτητά μας ξεχωριστά.

αυτό ακριβώς λέω.

ίσως κάποια να είναι ή να φαίνονται υπερβολικά, αλλά έτσι πρέπει να είναι πλέον.

επέτρεψέ μου απλά να πω, πως εγώ ΔΕΝ θέλω σπιτάκι στην Ν.Μάκρη καί κάνω -πίστεψέ με - πράγματα γιά να αλλάξει αυτή η θάλασσα από τσιμέντο.

το ότι αυτή μεγαλώνει, με προβληματίζει, αλλά ξερω πως όσον με αφορά καί με βάση τα "πιστεύω" πού έχω διαμορφώσει τόσα χρόνια, δεν φταίω καί λυπάμαι απλά πού δεν κάνω κι άλλα πράγματα τα οποία θα μπορούσα.

δεν δίνω λοιπόν άλλοθι σε κανέναν γιά τίποτα, λυπάμαι γιά την κατάντια αυτού τού τόπου (των ανθρώπων του δηλαδή) καί δεν ελπίζω πλέον σε τίποτα, όπως κι αν ακούγεται αυτό. Λυπάμαι, αλλά εδώ πού φτάσαμε, δεν μπορεί πλέον να γίνει τίποτα. Αυτή είναι η άποψή μου. (Καί μιλάω βέβαια γιά Αττική, έτσι? Η επαρχία -ένα μέρος της- έχει ακόμη ελπίδα γιά κάτι καλύτερο. Αρκεί να ξυπνήσει)

 

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

skep δεν ξερω για ολους τους αλλους αλλα συγουρα εγω δεν θελω ενα σπιτι στην τσιμεντουπολη, και ειδικα εκει που ητανε δασος και το καψανε

Τους εχω βαρεθει τους πολιτικους αλλα πιο πολυ εχω βαρεθει αυτους που πανε και τους ψηφιζουν και μετα γκρινιαζουν.

Δεν ξερω για εσας αλλα εγω σκεφτομαι σοβαρα στις επομενες εκλογες να ΜΗΝ ψηφισω (οχι οτι τους ψηφισα ποτε) ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, ΚΚΕ, ΣΥΡΙΖΑ, και τα υπολοιπα ΛΑΜΟΓΙΑ, αλλα ισως να ψηφισω αυτους www.ecogreens-gr.org

http://s3.battleknight.gr/index.php?loc=hire&ref=NTI4OTY=

[oprime@dexter]$uname -a | awk '{print $1, "on the ROCKS"}' | sed -e 's/on\ the\

skep]

Στο πίσω μέρος του μυαλού μας όμως θα θέλαμε κι εμείς σε 10 χρόνια ένα μιρό σπιτάκι στην Νέα Μάκρη ή στο Διόνυσο ή δεν ξέρω που αλλόυ

Δίκιο έχεις. Κι εγώ κι ο καθένας μας θα θέλαμε ένα σπιτάκι μέσα στο δάσος. Οχι σε 10 χρόνια αλλά αύριο.

Λύση υπάρχει αλλά είναι δύσκολή γιατί είναι πολύ απλή.

Επέτρεψε στον κοσμάκη να χτίσει σε συγκεκριμένα σημεία ΜΕΣΑ στο δάσος (σημεία τα οποία θα ορίσεις εσύ κι έτσι θα είναι όλοι νόμιμοι και φυσικά παρέχοντας αρκετό έδαφος για αξιοπρεπή κτίσματα για να μην γίνει πάλι της Κυψέλης). Να δείς μετά πόσο θα ανέβει το βιωτικό επίπεδο όλον μας και πως θα προσέχουν οι κάτοικοι το δάσος και και και...

Αλλά που μυαλό για τέτοια πράγματα. Εδώ όλοι οι κατασκευαστές σηκώνουν 8όροφες πολυκατοικίες σε 60 τετραγωνικά μην χάσουν κανένα φράγκο. Ας κάτσουν τώρα με την κρίση να τα δίνουνε κοψοχρονιά.

skep]Κρίνουμε όλοι αυτή την θάλασσα απο τσιμέντο αλλά δεν μπορουμε να την αποχωριστούμε και δεν κάνουμε το βήμα να αλλάξει κάτι.

Δεν είναι έτσι ακριβώς. Κανένας δεν θέλει αυτό το σίχαμα που λέγεται Αθήνα (και που δυστυχώς αντιγράφουν και οι υπόλοιπες μεγάλες πόλεις της Ελλάδας, λες και δεν βλέπουν τα προβλήματά της) αλλά είναι πολύ δύσκολο να ξεφύγεις. Για πολλούς και διάφορους λόγους.

 

Και εντελώς πληροφοριακά, πολλές φορές αν όχι όλες η ίδια η επαρχία σε διώχνει. Με την νοοτροπία της.

Πολύ πρόσφατα ένας ξαδερφός μου στη Β. Εύβοια έβγαλε το χέρι του. Αναγκάστηκε στίς 2 τα ξημερώματα να κάνει 1 ώρα ταξίδι για Χαλκίδα επειδή στο τοπικό κέντρο υγείας οι γιατροί/νοσοκόμοι έπαιζαν το πουλί τους. Αντε να πας εσύ να ζήσεις εκεί και να πάθεις τίποτα σοβαρότερο.

Ενας λιγότερος με συνοπτικές διαδικασίες...

 

 

Οσον αφορά αυτό που αναφέρει ο slackware εγώ το έχω προεκτείνει ακόμα περισσότερο. Διαφωνώ βέβαια με αυτούς που προτείνει (τους κάθε είδους εναλλακτικούς-οικολόγους κι όχι μόνο τους συγκεκριμένους) γιατί θεωρώ το οικολογικό κίνημα ότι πιο υποκριτικό έχει βγει τις τελευταίες δεκαετίες αλλά αυτό είνα άλλο θέμα.

Εχω να ψηφίσω εδώ και τρείς εκλογικές αναμετρήσεις.

Το ξέρω οτι έτσι στην ουσία βοηθάω τα μεγάλα κόμματα (μετά τις αλεπάλληλες νομοθετικές "φουστιές" που έχουν κάνει), ευελπιστώ όμως πως θα ακολουθήσουν κι άλλοι.

Πολύ απλά γιατί μαγαζί χωρίς πελάτες κλείνει. Ας κάτσουν να ψηφίζονται μεταξύ τους.

γεια και από εμένα...

ίσως σε άλλα ποστ να έχω εκφράσει την αποψή μου και να καταντάω κουραστικός με την επανάληψη

αλλά κάποια πράγματα δεν αλλάζουνε , όλοι μας πιστεύουμε σε κάτι και δύσκολα αλλάζουμε άποψη...

μια άποψη μου είναι ότι και μόνοι τους να ψηφίζονται πάλι κυβέρνηση θα βγαίνουνε...

είτε πάνε 10.000.000 είτε πάνε 100.000 πάλι θα βγει μια κυβέρνηση , θα βγει μια αντιπολίτευση κλπ...κλπ...

άρα το επιχείρημα δεν πάω και τους έχω χεσμένους δεν ισχύει 100%...πάμε παρακάτω...

 

τους λόγους για τους οποίους πάμε και ψηφίζουμε τους έχουμε αναλύσει και μάλιστα διεξοδικά...

αν είμαστε από τους κωλόφαρδους που δεν έχουμε εξάρτηση από τους πολιτικάντηδες τότε μπορούμε να πούμε ότι 

δεν γουστάρουμε να ψηφίσουμε....και θα φέρω παράδειγμα πολύ κοντινου μου συγγενη για να εξηγήσω τι εννοώ...

 

είναι 42 χρονών και τα τελευταία 8 χρόνια είναι διορισμένος σε μια υπηρεσία στο δημόσιο

παίρνει 1150 ευρώ , έχει δικό του σπίτι συν μια γκαρσονιέρα που νοικιάζει στην πάτρα 300 ευρώ...

οι γονείς του είναι συνταξιούχοι και ζουν στην επαρχία...

είναι μόνος ...βολεμένος....δεν τους έχει καμία αναγκη και τους έχει γραμμένους εκεί που δεν πιάνει το μελάνι...

αν ανήκετε σε αυτήν κατηγορία , να μην τους έχετε ανάγκη δηλ. τότε να μην πάτε να ψηφίσετε....

αλλά επείδη οι περισσότεροι είμαστε στην απόξω θα πάμε τρέχοντας πάλι ...όσο και αν ενοχλεί...όσο και αν στενοχωρεί...

θα το  κάνουμε και θα πούμε και ένα τραγούδι....και θα ουρλιάζουμε κιόλας πιο πολύ από τους άλλους για να έχουμε να εξαργυρώνουμε μετά...

 

επειδή μας διαβάζουν και μικρά παιδιά από ότι εχω καταλάβει...

με τον μην τα γράφουμε αυτά γινόμαστε υποκριτές...και είναι κάτι που δεν γουστάρω...

αυτά.

δηλαδή γιά να καταλάβω.

ή είσαι βολεμένος, άρα τούς χέζεις...

ή πας καί ψηφίζεις επειδή είσαι από ξω καί θες να πας στούς απο μέσα?

υπάρχει άραγε η πιθανότητα, να μην ψηφίζεις επειδή είσαι απέξω καί δεν θες να πας από μέσα?

υπάρχει άραγε η πιθανότητα, να ψηφίζεις επειδή είσαι απέξω καί δεν θες να πας από μέσα?

να μην ψηφίζεις επειδή είσαι μαλάκας ρομαντικός ιδεολόγος καί κάποτε άλλα ονειρεύτηκες καί ίσως πάλεψες?

να ψηφίζεις επειδή είσα μαλάκας ρομαντικός ιδεολόγος καί κάποτε άλλα ονειρεύτηκες καί ίσως πάλεψες?

να μην ψηφίζεις επειδή δεν περιμένεις τίποτα?

να ψηφίζεις επειδή δεν περιμένεις τίποτα?

 

(συνεχίζεται στο άπειρο, άρα ... διαφωνώ)

 

 

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

φίλε μου alfisti , το να διαφωνούμε είναι υγεία...αλοίμονο αν δεν διαφωνούσαμε και συμφωνούσαμε σε όλα...

θα ήταν τόσο βαρετα...

δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ότι θέλει...

όπως διάβασες την άποψή μου και διαφωνείς....

έτσι διαφωνώ εγώ ο Νίκος ο Γιάννης κλπ..κλπ...με την δική σου...

έτσι όπως τα λέω εγώ μπορεί να συμφωνεί ο Κώστας η Ντίνα ο Μιχάλης μαζί μου...

 

τι θέλω να πω....

όλοι έχουμε την άποψή μας την καταθέτουμε και ή συμφωνούν μαζί μας ή διαφωνούν

ξαναλέω η αντίθετη άποψη και άλλη όψη του θέματος είναι πάντα καλοδεχούμενα ...

πιστεύω να έγινα κατανοητός...

αυτό εννοείτε!

αλλά άλλο με χαλάει. Ότι διαφωνείς εσύ, ο Νικος καί ο Γιάννης κλπ μαζί μου, ενώ από την άλλη ο Κώστας η Ντίνα καί ο Μιχάλης ... συμφωνούν μαζί σου.

αυτό δεν είναι δίκαιο ρε μεγάλε, με έριξες εντελώς   :)

 

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

g.b]

μια άποψη μου είναι ότι και μόνοι τους να ψηφίζονται πάλι κυβέρνηση θα βγαίνουνε...

είτε πάνε 10.000.000 είτε πάνε 100.000 πάλι θα βγει μια κυβέρνηση , θα βγει μια αντιπολίτευση κλπ...κλπ...

άρα το επιχείρημα δεν πάω και τους έχω χεσμένους δεν ισχύει 100%...πάμε παρακάτω...

 - Βασικά το δεν πάω και τούς έχω κ.λ.π. κ.λ.π. δεν είναι επιχείρημα, είναι στάση. Εστω κι αν στερείτε επιχειρημάτων.

 - Η πολιτική βασίζεται στη συμμετοχή, εκούσια ("τι ωραία που τα λέει ο ...") ή ακούσια ("ή έρχεσαι αύριο στην ομιλία ή διαγράφεσαι").

Η πολιτική που απευθύνεται (και όχι εξυπηρετεί) τον 1 στούς 10 δεν έχει λόγο ύπαρξης εκτός κι αν το όνομα σου είναι αδόλφος και το επώνυμο σου χίτλερ.

 - Και κάτι τελευταίο:

People talkin 'bout solutions, over and over
'Bout how we need a revolution, over and over
I was talking 'bout ecology, over and over
'Bout how we'll be saved by technology, over and over
While the cat next door spends all his time
Trying to think up new antisocial crimes

I said no, I said hang on a minute now
I set let me outta here
I said no, no, no

Over And Over - MC5